اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۲۵ خرداد ۱۴۰۰
رئیس شورای شهر تهران اعلام کرد

بدهی ۴۲۰۰ میلیارد تومانی شرکت رسا تجارت نوین به شهرداری

بدهی ۴۲۰۰ میلیارد تومانی شرکت رسا تجارت نوین به شهرداری

گروه اجتماعی: شرکت «رسا تجارت نوین» ۴۲۰۰ میلیارد تومان به شهرداری بدهی دارد. گزارش تحقیق و تفحص از عملکرد قراردادهای شرکت «رسا تجارت» و واگذاری املاک موسوم به طرح «۳ شهید» دیروز در شورای شهر تهران قرائت و مشخص شد این شرکت ۴ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان به شهرداری تهران بدهی دارد.

طرح تحقیق و تفحص ۱۱ آبان ماه سال ۹۸ به تصویب شورا رسید و قرار شد این تحقیق و تفحص در چندین بند از جمله بررسی توافقنامه و قراردادهای شهرداری تهران با سقف بالای ۵۰۰ میلیارد تومان، بررسی انطباق این قراردادها با برنامه دوم توسعه، بررسی اختیارات قانونی و وظایف شهردار و شهرداری تهران در عقد توافقنامه‌ها و بررسی قراردادهای منعقده فیمابین شهرداری، رسا تجارت و انطباق با تفاهمنامه‌ها و قراردادها عملیاتی شود. به گفته محمود میرلوحی عضو شورای شهر تهران، شورا با محدودیت‌های فراوانی در اجرای این تحقیق و تفحص روبه‌رو بوده است. به گزارش ایسنا؛ او گفت: گزارش‌ها نشان می‌دهد ۱۲ هزار و ۹۴۰ میلیارد تومان از منابع شهرداری شامل املاک، عوارض، هولوگرام، حواله و همچنین پرداخت‌های نقدی از طرف شهرداری به رسا تجارت ارائه شده که این حجم از بدهی نشان دهنده ناکارآمدی و سوء مدیریت بوده است. بدهی بنیاد تعاون سپاه به شهرداری در اسفند ۹۹، مبلغ 4 هزار و 294 میلیارد تومان بوده است که پس از پس گرفتن املاک هم هنوز این مبلغ از بدهی باقی مانده است. قانون آیین‌نامه معاملاتی شهرداری تهران مصوبه ۵۵ و آیین‌نامه مالی معاملاتی شهرداری‌های کشور مصوب ۴۶، نحوه قراردادها را روشن کرده است. شهرداری نمی‌توانست با رقم دو هزار میلیارد قرارداد ببندد. میرلوحی با اشاره به عدم اختیار قانونی شهردار و قائم مقام در انعقاد قرارداد گفت: تمام مستندات را گردآوری و بررسی حقوقی کردیم و از صدر تا ذیل این دو قرارداد دارای اشکال حقوقی و عدم توازن بین طرفین قرارداد است. شهردار وقت تهران و عیسی  شریفی حق انعقاد چنین قراردادی را نداشتند و قراردادهای مذکور توسط شورا تصویب نشده است.
 او با بیان اینکه متن قرارداد ناپخته و نامتوازن بوده است، گفت: در هر دو قرارداد اعلام شده که محرمانه است و به همین دلیل چند سال طول کشید تا بتوانیم قراردادها را کشف و بررسی کنیم. رئیس شورای شهرتهران هم در این باره گفت: بر اساس تحقیق و تفحص به‌عمل‌ آمده از سوی شورای شهر میزان بدهی شرکت «رسا تجارت نوین» 4 هزار و 200 میلیارد تومان است که شهرداری تهران باید هر چه سریع‌تر در این خصوص پیگیری به عمل‌می آورده تا این بدهی وصول شود. محسن هاشمی گفت: ادامه رسیدگی به حسابرسی سازمان املاک در سال ۹۴ که تصویب شد و ابلاغ نیز می‌شود، یکی از دستورهای جلسه دیروز بود. در ادامه نتیجه یکی از مصوبات شورا درخصوص تحقیق و تفحص در مورد تفاهمنامه و قراردادهای شهرداری با بنیاد تعاون سپاه برای تأمین مالی و قراردادهایی که با شرکت «رسا تجارت نوین» و شرکت «رسا تجارت الماس» در شهرداری انجام‌ شده بود، بررسی شد. وی افزود: از سوی این تشکیلات بدهی‌هایی به شهرداری تهران موجود بوده که باید پرداخت می‌شد و تا به‌ حال هم پرداخت‌ نشده است، لذا در گزارشی که در این خصوص تهیه‌ شده بود موارد غیرقانونی و میزان بدهی این تشکیلات به شهرداری مشخص و احصا شد که بر این اساس نزدیک به 5 هزار میلیارد تومان میزان بدهی شرکت «رسا تجارت نوین» به شهرداری تهران محاسبه ‌شده است.
وی ادامه داد: در این تحقیق و تفحص از شهرداری خواسته‌شده که دلایل عدم پرداخت این مبلغ را بیان کنند و اگر قرار است این بدهی پرداخت گردد، باید شکایت شود. چون شهرداری و شورای شهر به اعداد و ارقام مطمئن نبودند. در این گزارش موارد احصا شده و به شهرداری برای پیگیری و اجرای موارد تحقیق و تفحص ابلاغ می‌شود. محسن هاشمی تأکید کرد: این موضوع از ابتدا هم مطرح بود، حتی از روزهای اول شورا من از این بدهی گفتم ولی چون پرونده در دادسرای نظامی مطرح بود قرار بر این شد که دادسرای نظامی رسیدگی کند و حق شهرداری داده شود. اما بعد از مدتی گفتند که دادسرای نظامی به شکایت شهرداری کاری ندارد و پرونده مذکور مربوط به شکایت خود سپاه از بعضی افراد در آن تشکیلات است که ظلمی به سپاه کردند. در نتیجه روند رسیدگی به موضوع کند شد، لذا شورا از شهرداری خواست این کار را زودتر انجام دهد ولی شهرداری این کار را به‌سرعت انجام نمی‌داد و مشغول مذاکرات برای نهایی کردن همه موارد قراردادها و عملیاتی که انجام‌ شده و بعضاً ثبت‌نشده و نیز راستی‌آزمایی و حسابرسی بود که سبب شد روند رسیدگی به این موضوع به طول بینجامد. او گفت: نتیجه این تحقیق و تفحص به کمیسیون حقوقی ارجاع می‌شود تا تبدیل به نامه‌هایی مشخص به شهرداری برای پیگیری و حصول نتیجه شود.


 

کپی