اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۰

واکسیناسیون سالمندان 75 سال در انتظار ورود واکسن‌های وارداتی به کشور

واکسیناسیون سالمندان 75 سال  در انتظار ورود واکسن‌های وارداتی به کشور
فریبا خان احمدی

خبرها از ورود واکسن‌های کوپاستور و کووبرکت از دو ماه آینده به چرخه تولید در کشور حکایت دارند. رئیس جمهوری شنبه شب گذشته در دیدار جمعی از مسئولان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و تعدادی از مدیران شرکت‌های فعال در زمینه تولید واکسن کرونا گفت:

 بنا بر گزارش‌های ارائه شده واکسن کوپاستور اواخر اردیبهشت و واکسن برکت در خردادماه آماده بهره‌برداری خواهد بود. ایران در حالی به توانمندی تولید واکسن کرونا دست یافته که به گفته حسن روحانی در طول پاندمی کرونا و با وجود آنکه ایران جزو نخستین کشورهایی بود که برای تأمین واکسن کرونا از کوواکس درخواست واکسن کرده بود که مانع‌تراشی‌های امریکا منجربه تأخیر در تحویل واکسن به ایران از مجموعه کوواکس شده است. روحانی همچنین دیروز  در جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت با تأکید بر الزام اجرای سند واکسیناسیون، گفت: طبق برنامه وزارت بهداشت و درمان تا پایان تیرماه ۱۳ میلیون نفر گروه پرخطر در کشور، واکسینه خواهند شد و روند اجرای عملیات واکسیناسیون به نحوی انجام خواهد گرفت که تزریق روزانه واکسن در سایت مربوطه ثبت و به طور منظم افزایش یابد. با وجود این؛ فاز اول واکسیناسیون کرونا و بخشی از واکسیناسیون عمومی فاز دوم برای سالمندان بالای 80 سال در حالی در ایران به نقطه  پایانش نزدیک شده که تاکنون سه میلیون و 200 هزار  دوز واکسن کرونا وارد کشور شده که از این مقدار در مجموع در کشور یک میلیون و ۶۵۵ هزار و ۴۱۱ دوز واکسن تزریق شده است. طبق سند ملی واکسیناسیون، تزریق واکسن کرونا در روزهای آتی با گروه سنی 75 سال ادامه پیدا می‌کند.
 800 هزارنفر در نوبت تزریق  واکسن/ رئیس مدیریت شبکه وزارت بهداشت در این باره به «ایران» می‌گوید: هنوز زمان واکسیناسیون سالمندان 75 سال به طور دقیق مشخص نیست بعد از واردات واکسن زمان واکسیناسیون این گروه رسماً اعلام می‌شود. جعفر صادق تبریزی با بیان اینکه ما منتظر واکسن‌های وارداتی برای گروه سنی 75 سال هستیم، می‌افزاید: جمعیت سالمندان 75 سال در کشور 800 هزار نفر است به محض آنکه اولین محموله واکسن‌های وارداتی به دست وزارت بهداشت برسد، واکسیناسیون این گروه شروع خواهد شد. چنانچه در مسیر واردات موانع و مشکلاتی پیش نیاید، به احتمال بسیار قوی روز جمعه اولین محموله واکسن برای سالمندان 75 سال وارد کشور خواهد شد و سپس بعد از توزیع وارد چرخه واکسیناسیون سالمندان 75 سال خواهیم شد و بتدریج 5 سال به 5 سال سن تزریق را کاهش می‌دهیم و همه اولویت‌ها براساس اعلام رسمی وزارت بهداشت فراخوان می‌شوند.  وی در پاسخ به این سؤال که توزیع و تزریق محموله یک میلیون دوز واکسن چینی که هفته گذشته توسط هلال احمر وارد کشور شده بود تمام شده است، می‌افزاید: امور بین‌الملل وزارت بهداشت همه اقدامات خرید و پرداخت پول واکسن‌ها را انجام می‌دهد و از طریق مبادی‌های مختلف از جمله هلال احمر واکسن‌ها را وارد می‌کند همه یک میلیون دوز واکسن چینی که هفته گذشته وارد شد بین یک میلیون و 200 هزار سالمند بالای 80 سال توزیع و تزریق شد. تبریزی درباره برخی شائبه‌هایی مبنی بر تزریق واکسن سالمندان 75 سال در برخی پایگاه‌های بهداشت هم می‌گوید: پایگاه‌های جامع خدمات سلامت در تهران و کلانشهرها به هیچ وجه اجازه ندارند زیر 80 سال واکسن بزنند.علاوه بر این در فاز دوم واکسیناسیون در کنار گروه سنی و سالمندان قسمت دیگر مربوط به بیماران خاص و مبتلا به سرطان است. البته واکسیناسیون کسانی که مبتلا به سرطان فعال، پیوندی یا دیالیزی هستند بنا به اعلام سخنگوی وزارت بهداشت از اواخر خرداد ماه شروع می‌شود.
تزریق واکسن در خود رو / همچنین دیروز با حضور فرمانده ستاد مدیریت مقابله با کرونای کلانشهر تهران، نخستین مرکز واکسیناسیون علیه کرونا در خودرو در بوستان سرخه حصار تهران آغاز به کار کرد.با راه اندازی این مرکز، متقاضیان با خودروهای خود به محل تزریق واکسن، مراجعه می کنند و به نوبت واکسن کرونا به افراد واجد شرایط تزریق می شود.

کپی