اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۰
نمایندگان مجلس در جلسه غیرعلنی فایل صوتی وزیر خارجه را بررسی کردند

قالیباف: مذاکرات وین جدی است

قالیباف: مذاکرات وین جدی است

گروه سیاسی/ مجلسی‌ها پس از دو هفته تعطیلی به بهارستان بازگشتند و در جلسه‌ای غیرعلنی آخرین تحولات سیاست خارجی را در دستور کار داشتند. تحولاتی که سرآمد آن فایل صوتی منتشر شده محمدجواد ظریف وزیر امورخارجه بود و در ادامه هم به آنچه در وین از سوی تیم هسته‌ای ایران در حال انجام است، رسید.

نمایندگان دیروز پس از پایان این جلسه یک ساعت و بیست دقیقه‌ای خود، نشست علنی را آغاز کردند که در واقع ادامه همان موضوعاتی بود که به‌طور غیرعلنی گذشت. محمدباقر قالیباف در نطقی از مذاکرات وین گفت و خبرهای خوبی هم در این زمینه داد. او با اشاره به اینکه این روزها مذاکرات بین ایران و ۱+۴ همراه با فراز و نشیب‌های زیادی در جریان است و یک روز اخبار پیشرفت مذاکرات و روز دیگر، خبرهای بروز اختلافات منتشر می‌شود گفت که همه اینها نشان‌دهنده جدی بودن مذاکرات است. رئیس مجلس از قانون اقدام راهبری هم که مصوبه همین مجلس یازدهم بود یاد کرد و گفت: خداوند بزرگ را شاکریم که این قانون برای لغو تحریم‌ها باعث باز شدن قفل‌های صنعت هسته‌ای شده و ظرفیت‌های لازم جهت مذاکرات را برای تیم مذاکره‌کننده فراهم آورد. او در ادامه به لزوم وحدت در داخل اشاره کرد و گفت: صدای واحد مسئولان جمهوری اسلامی که تحت مدیریت هوشمندانه رهبر انقلاب ایجاد شده، نقش مهمی در جلوگیری از زیاده‌خواهی‌های دشمن داشته است. حفظ این اتحاد تا رسیدن به نتیجه نهایی ضروری است. قالیباف اضافه کرد: همسو با سیاست‌های تعیین شده از سوی رهبر انقلاب، ما به‌دنبال رفع کامل، عملی و فوری همه تحریم‌ها هستیم. اگر همه تحریم‌ها به طور کامل برداشته شود و اثرات اقتصادی آن نیز به‌صورت عملی راستی‌آزمایی گردد، نباید حتی یک ساعت در موافقت با تعهداتی که ایران در برجام پذیرفته است، تأخیر کرد.قالیباف پس‌از دفاعیات خود از مذاکرات برجامی، به فایل صوتی منتشر شده از محمدجواد ظریف پرداخت و آن را دوگانه‌سازی غیرکارشناسی از قدرت میدانی و دیپلماسی دانست. او در ادامه به پیگیری‌ها در مورد این اتفاق اشاره کرد و گفت: مجلس وظیفه خود می‌داند نسبت به برخورد با عوامل و مؤثرین این قبیل اقدامات نسنجیده، پیگیری‌های لازم را انجام دهد و از ظرفیت‌های قانونی خود استفاده کند.
تحقیق و تفحص از فایل صوتی ظریف کلید خورد
در ادامه جلسه علنی دیروز، برخی نمایندگان در تذکرات و نطق‌های خود به انتقاد از صحبت‌های محمدجواد ظرف در فایل صوتی منتشر شده از او پرداخته و البته به چگونگی انتشار این فایل محرمانه هم اعتراض داشتند. از جمله مجتبی ذوالنوری نماینده مردم قم و رئیس کمیسیون امنیت ملی با بیان اینکه امنیت ملی نشانه رفته است، گفت: سخنانی گفته می‌شود که حتی وزیر خارجه وقت امریکا تکذیب می‌کند، مطالبی مطرح می‌شود که روسیه و لاوروف تکذیب می‌کنند، حرف‌هایی زده می‌شود تا الان که در قالب مذاکرات وین در حال اخذ حقوق مردم هستیم. در مجموعه همپیمانانمان و مدافعانمان انشقاق ایجاد شود و روسیه و چین هم پشت تیم مذاکره ما در وین را خالی کنند، چرا چنین اقداماتی صورت می‌گیرد؟
پس‌از انتقادات نمایندگان و وعده آنان برای پیگیری این موضوع از سوی مجلس، تقاضای جمعی از نمایندگان مبنی بر تحقیق و تفحص از مرکز بررسی های استراتژیک ریاست جمهوری درباره فایل صوتی مصاحبه ظریف  در کمیسیون امنیت ملی  و سیاست خارجی بررسی و به تصویب رسید.  قرار است این طرح در جلسه روز سه شنبه در صحن  علنی رسیدگی و به رأی گذاشته شود.

کپی