اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۷ مرداد ۱۴۰۰

تفاهم موقت ایران و آژانس 31 اردیبهشت به پایان می‌رسد

واعظی: می توان به دورنمای مذاکرات وین امیدوار بود

واعظی: می توان به دورنمای مذاکرات وین امیدوار بود

گروه سیاسی/ ایران در سومین سالگرد خروج یکجانبه امریکا از برجام، حفظ این توافق را منوط به اراده واشنگتن دانست. محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران در پیامی توئیتری به مناسبت سالگرد خروج امریکا از برجام با اشاره به اینکه همه کشورهای طرف این توافق اینک در وین سعی در احیای برنامه جامع اقدام مشترک دارند، یادآوری کرد:

 «سه سال پیش در چنین روزی، یک دلقک بی‌اعتبار، تعهدات امریکا تحت برجام و قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل را نقض کرد. امروز، رئیس جمهور امریکا باید تصمیم بگیرد که آیا امریکا به بی‌قانونی ادامه می‌دهد یا به قانون پایبند است». ظریف در ادامه نوشت: «مسئولیت با امریکاست، نه ایران». این سخنان ظریف را می‌توان پاسخی به اظهارات دو روز پیش «جو بایدن»، رئیس جمهوری امریکا دانست که گفته بود ایران برای احیای برجام جدی است اما نمی‌دانیم میزان این جدیت تا کجاست. مذاکرات نمایندگان ایران و 1+4 با مشارکت غیر مستقیم امریکا درحالی در وین جریان دارد که ایران بر ضرورت پرهیز از تطویل مذاکرات و فرسایشی شدن آن تأکید داشته است. چه، ایران کمتر از سه ماه پیش و در پی عدم تحقق منافع اقتصادی‌اش، اجرای پروتکل الحاقی را که به موجب برجام، داوطلبانه پذیرفته بود، متوقف کرد اما در عین حال به تفاهم سه ماهه‌ای با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی دست یافت که اوایل اسفند و همزمان با کاهش نظارت‌های بازرسان آژانس در ایران، حاصل شد. در صورتی که تا 31 اردیبهشت یعنی موعد پایان تفاهم موقت، مذاکرات جاری در وین به لغو تحریم‌های امریکا و تحقق منافع اقتصادی ایران منتهی شود، بازرسان آژانس قادر خواهند بود که به محتوای این دوربین‌ها دست پیدا کنند در غیر این صورت، اطلاعات دوربین‌ها پاک خواهد شد.
این در حالی است که «انریکه مورا»، معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا که به‌طور مشترک با رئیس هیأت ایرانی، ریاست جلسات کمیسیون مشترک برجام را بر عهده دارد، گفته است ضرب‌الاجلی برای به نتیجه رسیدن مذاکرات وجود ندارد. او در توئیتر نوشته بود: «زمان به نفع ما نیست. خوشحالم که می‌بینم همه هیأت‌ها از جمله ایران و ایالات متحده می‌گویند که این حس را دارند». «میخائیل اولیانوف»، نماینده دائم روسیه در سازمان‌های بین‌المللی در وین اما روز گذشته با انتشار پیامی در حساب کاربری خود در توئیتر به این اظهار‌نظر معاون سیاست خارجی اتحادیه اروپا واکنش نشان داد. «اولیانوف» ضمن انتشار توئیت «مورا» نوشت: «کاملاً درست است! ضرب‌الاجلی وجود ندارد اما ۲۱ ماه مه (۳۱ اردیبهشت) هدف است. می‌توان مذاکرات را پس از این تاریخ نیز ادامه داد اما در آن صورت بلاتکلیفی و مخاطرات بیشتر خواهد بود». «اولیانوف» ادامه داد: «خوب است که تمامی شرکت‌کنندگان در گفت‌وگوهای وین این موضوع را درک کنند». همه اینها در حالی است که روند گفت‌و‌گوهای جاری رو به پیشرفت توصیف شده اما احتمال می‌رود رسیدن آن به مرحله توافق نهایی از ضرب‌الاجل تعیین شده میان ایران و آژانس فراتر رود. در همین رابطه سیدعباس عراقچی، معاون وزیر خارجه ایران در گفت‌و‌گو با خبرگزاری «اچی کی ژاپن» در وین ابراز امیدواری کرده با پیشرفت کافی در مذاکرات کنونی در وین، دیگر نیازی به تمدید مهلت بازرسی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی وجود نداشته باشد، اما تهران در صورت نیاز تمدید این مهلت را در زمان مناسب بررسی خواهد کرد. این موضع عراقچی در حالی است که مجتبی ذوالنور، رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس گفته است اگر تا پایان موعد تفاهم ایران و آژانس مذاکرات احیای برجام به نتیجه نرسد، طبق قانون لغو تحریم‌ها دوربین‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در مراکز هسته‌ای ایران خاموش می‌شود.
محمود واعظی، رئیس دفتر رئیس جمهور البته در توئیتی نوشت: « ‏مذاکرات در وین تحت اشراف مسئولان کشور و با هدف رفع تحریم‌ها و احقاق حقوق ملت ایران ادامه دارد و پیشرفت‌های مناسبی داشته است. اگرچه مذاکرات دشوار است، اما با توجه به گفت‌وگوهای هفته اخیر می‌توان به دورنمای آن امیدوار بود.»

کپی