اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۰

آغاز واکسیناسیون بیماران خاص و مبتلا به سرطان از اواخر خرداد

آغاز واکسیناسیون بیماران خاص و مبتلا به سرطان از اواخر خرداد

سخنگوی وزارت بهداشت با بیان اینکه فاز دوم واکسیناسیون کرونا تا تیرماه به اتمام می‌رسد، از احتمال آغاز واکسیناسیون کرونای بیماران خاص و مبتلا به سرطان از اواخر خرداد خبر داد.

 به‌گزارش تسنیم سیما سادات لاری با بیان اینکه فاز اول واکسیناسیون کرونا به اتمام رسیده افزود: واکسیناسیون افراد بالای ۸۰ سال هم در حال انجام است. پس از آن، در هفته آتی واکسیناسیون افراد بالای ۷۵ سال، سپس بالای ۷۰ سال، سپس افراد بالای ۶۵ سال انجام می‌شود. پس از آن وارد فاز سوم واکسیناسیون کرونا خواهیم شد.
وی ادامه داد: گروه هدف فاز اول واکسیناسیون کرونا حدود ۱.۵ میلیون نفر بود و گروه هدف در فاز دوم حدود ۱۲ میلیون نفر است. فاز دوم شامل گروه سنی ۶۰ تا ۸۰ سال و همچنین افراد با بیماری زمینه‌ای در گروه سنی ۱۶ تا ۶۴ سال است.
لاری تصریح کرد: با رسیدن برخی محموله‌های واکسن کرونا که در روز‌های اخیر انجام شده و محموله‌های دیگر که در هفته‌های بعد وارد کشور می‌شود، این فاز از واکسیناسیون با سرعت بیشتری طی می‌شود و واکسیناسیون این گروه تا تیرماه به اتمام می‌رسد.
وی درباره واکسیناسیون بیماران خاص و مبتلا به سرطان گفت: در فاز دوم، یک قسمت گروه‌های سنی و سالمندان هستند و قسمت دیگر مربوط به بیماران خاص و مبتلا به سرطان است. احتمالاً اواخر خرداد نوبت این افراد خواهد بود. کسانی که مبتلا به سرطان فعال، پیوندی یا دیالیزی هستند در این فاز واکسینه می‌شوند.
معاون وزیر بهداشت درباره نحوه ثبت‌نام بیماران خاص برای دریافت واکسن کرونا تصریح کرد: بانک اطلاعاتی این افراد از بیمه تأمین اجتماعی، بیمه سلامت و معاونت درمان وزارت بهداشت دریافت می‌شود. بانک اطلاعاتی بیماران تالاسمی و پیوند اعضا نیز موجود است و وزارت بهداشت به این افراد اعلام می‌کند که برای تزریق واکسن مراجعه کنند. اگر با این افراد تماس گرفته نشد، هفته بعد از شروع واکسیناسیون هر گروه سنی، اعلام می‌شود که وارد سامانه واکسیناسیون شده و شماره همراه خود را ثبت کنند تا با آنها تماس گرفته شود. وی در پایان در پاسخ به این سؤال که آیا تاکنون عوارض و مرگ و میری از واکسن‌های تزریق شده ثبت شده یا خیر، بیان داشت: تاکنون عوارض قابل توجهی برای تزریق واکسن کرونا گزارش نشده است.
کپی