اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۳ تیر ۱۴۰۰

سردار حاجی‌زاده: پیشرفت‌های زیادی در سامانه‌های پدافندی داشته ایم

سردار حاجی‌زاده: پیشرفت‌های زیادی در سامانه‌های پدافندی داشته ایم

فرمانده نیروی هوافضای سپاه گفت: طی سالیان اخیر پیشرفت های زیادی در سامانه های راداری و پدافندی داشته‌ایم.

سردار امیرعلی حاجی زاده فرمانده نیروی هوافضای سپاه در حاشیه مراسم معارفه فرمانده جدید قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیا(ص)، درباره دستارودها در حوزه سامانه های پدافند هوایی اظهار داشت: به لطف الهی در تحقیقات و ساخت سامانه‌های پدافندی اعم از سامانه‌های راداری، موشکی و جنگ الکترونیک پیشرفت های زیادی طی سال های گذشته انجام شده و امروز به نتیجه رسیده و محصول داریم.

وی افزود: بکارگیری این سامانه ها نیازمند یک فرماندهی و کنترل بسیار دقیق است و این یک کار دفاعی و متفاوت با یک کار آفندی است و دشمن است که تعیین می کند از کدام مسیر می آید و طبیعتا سیستم کنترل فرماندهی  که این سامانه ها را بکار می گیرد از پیچیدگی خاصی برخوردار است. لذا امروز در چند مرحله که در گذشته شاهد بودیم این فرماندهی کنترل تکامل پیدا کرده و امروز شاهد تحول بیشتری در این حوزه هستیم و در بکارگیری سامانه ها شاید نقیصه هایی که در گذشته بوده است کاسته خواهد شد.

سردار حاجی زاده تصریح کرد: این قرارگاه ( قرارگاه مشترک پدافند هوایی) قرارگاه ارتش و سپاه است. یعنی نیروهای سپاه هم در کنار برادران ارتشی در این قرارگاه حضور دارند و این سامانه های پر تعداد کشور را باید با کمک یکدیگر مدیریت کنند.

قرارگاه پدافند هوایی باید دفاع یکپارچه و بدون موازی کاری ایجاد کند

سرلشکر باقری رئیس ستاد کل نیروهای مسلح در آئین معارفه فرمانده قرارگاه مشترک پدافند هوایی خاتم‌الانبیا (ص) که صبح امروز در ستاد این قرارگاه برگزار شد، اظهار داشت: در ابتدای مراسم از امیر سرلشکر موسوی فرمانده ارزشمند ارتش جمهوری اسلامی ایران و فرمانده پیشین این قرارگاه ارزشمند، تشکر و قدردانی می‌کنیم.

وی افزود: سرلشکر موسوی در کنار تمام مسئولیت‌های سنگینی که در فرماندهی ارتش جمهوری اسلامی بر عهده داشتند، حدود 2 سال در این مجموعه ایفای نقش کردند و در این مسئولیت توانستند به خوبی تدابیر فرماندهی معظم کل قوا را در قرارگاه پدافند هوایی عملی کنند.

سرلشکر باقری با اشاره به نقش سرلشکر موسوی در تشکیل قرارگاه مشترک پدافند هوایی خاتم الانبیا (ص) گفت: ایشان توانستند ضمن تفکیک نیروی پدافند هوایی ارتش، با تلاش و پیگیری شبانه روزی، مجموعه فرماندهی و کنترل را در قرارگاه ساماندهی کنند و یک قرارگاه آماده را برای فرماندهی جدید ساماندهی کنند.

وی در ادامه تصریح کرد: امیر رحیم زاده برادر ارزشمندی که از ابتدای خدمت طولانی خود در صحنه پدافند کار را از سطوح مختلف آغاز کرده و در جایگاه‌های گوناگون، کارآمدی، خلوص و توانمندی‌های خود را به نمایش گذاشته است.

---

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح با بیان اینکه امیر رحیم زاده امروز با حکم فرماندهی معظم کل قوا کار خود را در سمت جدید آغاز می‌کند، افزود: اعطای این حکم نشانه اعتماد و انتظار مسئولیت سنگین از این عزیز رزمنده است. ان‌شاءالله که تمامی وعده‌های الهی ذکر شده در قرآن کریم و دعای اهل بیت دعای امام سجاد (ع) و دعای حضرت، ولی عصر عجل الله تعالی فرجه الشریف و دعا و مطالبات فرماندهی معظم کل قوا پشتیبان این قرارگاه و یکایک رزمندگان پدافند هوایی کشورمان خواهد بود.

وی با اشاره به اهمیت مسئولیت قرارگاه مشترک پدافند هوایی خاتم الانبیا (ص)، خاطرنشان کرد: ماموریت این قرارگاه برای سال‌ها است که در اولویت یکم نیروهای مسلح قرار دارد؛ اولویت اول به معنای تمرکز توان و پشتیبانی‌ها و البته سنگینی و خطیر بودن مسئولیت است.

سردار باقری گفت: این قرارگاه بنابر تدبیر فرماندهی معظم کل قوا با ساختار کوچک و چابک، اما با وحدت فرماندهی کامل عملیاتی شکل گرفته است؛ تا با در اختیار گرفتن نیروی پدافند هوایی ارتش، فرماندهی پدافند هوایی نیروی هوا فضای سپاه و سایر بخش‌های پدافندی کشور، فرماندهی یکپارچه ایجاد کند و از فضای کشور حراست کرده و آن را در برابر تهدیدات دشمن نفوذ ناپذیر کند.

وی با اشاره به ماموریت قرارگاه مشترک پدافند هوایی خاتم الانبیا گفت: این قرارگاه در حوزه کشف، رهگیری، درگیری و انهدام، وظایف فوق‌العاده سنگین و پیچیده و در عین حال تجربه شده‌ای را برعهده دارند که انجام می‌دهند. در عین حال که این اولویت یک مسئولیت خطیر و یک مطالبه است، می‌تواند یک فرصت بی نظیر نیز برای مجموعه پدافند هوایی کشور باشد که باید از این فرصت برای ارتقای توان پدافند هوایی کشور بهره برداری صورت گیرد.

وی ادامه داد: همانگونه که در این مأموریت، لحظه‌ای غفلت یا اشتباه قابل پذیرش نیست؛ در عین حال برای اجرای این مسئولیت تلاش شده است تا تمامی روابط کاری سلسله مراتب فرماندهی کاملاً شفاف و بدون ابهام و موازی‌کاری و قطعی باشد. در طرح جامع موقت ابلاغی و همچنین در طرح جامع نهایی که به تصویب فرماندهی معظم کل قوا رسیده است این اصول قطعاً به طور کامل رعایت خواهد شد تا هیچ گونه ابهامی وجود نداشته باشد.

وی با اشاره به مسئولیت سنگینی که بر عهده قرارگاه مشترک پدافند هوایی خاتم الانبیا است، گفت: ستاد کل نیروهای مسلح، قرارگاه مرکزی خاتم الانبیا (ص)، وزارت دفاع، ستاد فرماندهی ارتش و سپاه پاسداران و همه مجموعه‌های نیروهای مسلح وظیفه دارند، با نگاه اولویت به این قرارگاه بنگرند و تمامی پشتیبانی‌ها را با حداکثر توان تامین کرده و در اختیار این مجموعه قرار دهند. در برنامه ریزی، طرح ریزی‌ها و بودجه بندی‍ها و در تمامی مراحل و اقدامات باید این اولویت رعایت شود. دفاع نفوذ ناپذیر از آسمان کشور باید به گونه‌ای باشد که در کشور ایجاد اطمینان و بازدارندگی و در دشمن یاس و ناامیدی ایجاد کند.

وی با اشاره به انتظارات و تاکیدات رهبر معظم انقلاب اسلامی گفت: قرارگاه مشترک پدافند هوایی خاتم الانبیا باید دفاع یکپارچه، خلل ناپذیر و بدون هرگونه شبهه و موازی کاری و ابهام را ایجاد کند.  قرارگاه مسئولیت دارد که شبکه یکپارچه فرماندهی و کنترل را به روز و بهتر از قبل ساماندهی کند و شبکه‌های کارآمد را با خط فرمان کوتاه و پاسخگویی به لحظه ارتقا دهد.

وی بیان داشت: امروز مجموعه‌های اطلاعاتی ارزشمندی در ارتش و سپاه وجود دارد که قرارگاه مسئولیت ساماندهی، هم افزایی و بهره مندی مناسب و کامل و به موقع را از این مجموعه‌ها دارد؛ این مجموعه‌ها نیاز به برنامه‌ریزی دارد و باید حداکثر پشتیبانی و همکاری را در این رابطه با قرارگاه مشترک پدافند هوایی خاتم الانبیا داشته باشند.

سرلشکر باقری با تاکید بر اهمیت بازی جنگ و پرداختن به سناریوهای محتمل و راه‌هایی که ممکن است دشمن از آن سمت و سو وارد شود، گفت: قرارگاه باید در این حوزه تدابیر لازم را اتخاذ کند؛ همچنین در حوزه باز آمایش و ساماندهی مجموعه‌های راداری و جنگ الکترونیک نیز باید تلاش لازم صورت گیرد.

وی با اشاره به اینکه به روز بودن فناوری‌ها فوق العاده با اهمیت است و قطعاً باید در حوزه مقابله با تهدیدات از سامانه‌های جدید استفاده کرد، افزود: مسلما سامانه‌های قدیمی پاسخگوی تهدیدات نوین نیستند؛ لذا باید قرارگاه مشترک پدافند هوایی خاتم الانبیا (ص) با مطالبه پژوهشگران نیروهای مسلح، دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌ها و شرکت‌های دانش‌بنیان، خلأ و نقاط ضعف را پر کند.

رئیس ستادکل نیروهای مسلح با تاکید بر ضرورت توجه به حوزه‌های علوم جدید که در پدافند هوایی فوق العاده اثرگذار است، افزود: باید در حوزه جنگ الکترونیک با معانی و مفاهیم جدید آن، حوزه سایبر و سایبری الکترونیک، حوزه لیزر و کوانتوم و سایر حوزه‌هایی که کم‌کم در حوزه دفاع هوایی ورود می‌کند، تلاش کنیم و اطلاعات به روز داشته باشیم و در لبه‌های فناوری از این علوم جدید استفاده کنیم.

وی افزود: این قرارگاه یک قرارگاه مشترک و به عبارتی فراسازمانی است هر چند که تحت امر سلسله مراتب ارتش است، اما مانند ستاد کل و وزارت دفاع یک قرارگاه چند سازمانی و چند نیرویی است و این ایجاب می‌کند که هم افزایی و روحیه برادری و اخوت و وحدت و همکاری در اوج خود در این قرارگاه وجود داشته باشد و همه نیروها و سازمان‌ها بایستی در روابطی که تعریف شده است از این قرارگاه تبعیت کنند و حداکثر همکاری را با آن داشته باشند.

سردار باقری گفت: قرارگاه نیز بایستی با رعایت همه ملاحظات مربوط به هر نیرو و سازمان، حداکثر استفاده از توان سازمان‌ها را داشته باشد و در درون قرارگاه هم ارتشی و سپاهی صرفاً تفاوت شان در تفاوت رنگ لباس است وگرنه از جهت همکاری برادری و هم‌افزایی در کار، هیچ گونه تفاوتی با یکدیگر ندارند و نباید داشته باشند./خبرآنلاین

کپی