اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۰

نگرانی از انتقال خانواده‌های داعشی از اردوگاه الهول سوریه به عراق

نگرانی از انتقال خانواده‌های داعشی از اردوگاه الهول سوریه به عراق

اصرار و فشار اخیر آمریکا از طریق سازمان ملل بر دولت عراق برای انتقال تعدادی از خانواده‌های عراقی داعشی از اردوگاه «الهول» سوریه به داخل خاک عراق باعث بروز نگرانی هایی شده است.

 به دنبال دیدار هشتم اردیبهشت ماه جاری «قاسم الاعرجی» مشاور امنیت ملی عراق با «مارتن تولر» سفیر آمریکا در بغداد که طی آن پرونده اردوگاه الهول مطرح شد و متعاقب آن گزارش هایی از احتمال انتقال خانواده های عراقی داعش از این اردوگاه به جنوب موصل انتشار یافت، افکار عمومی، صاحب نظران و شخصیت های عراقی نسبت به انتقال این خانواده ها ابراز نگرانی کردند.

تعدادی از نمایندگان پارلمان عراق به علاوه استاندار نینوا و وزارت مهاجرین و رانده شدگان عراق نیز نسبت به تبعات بازگشت این خانواده های داعشی هشدار داده اند.
«نجم الجبوری» استاندار نینوا در نامه ای برای نخست وزیر عراق، نسبت به تبعات امنیتی و اجتماعی انتقال خانواده های داعشی به خاک عراق در استان نینوا هشدار داد.
وی خواهان درنگ دولت عراق در خصوص انتقال این خانواده ها شد و در اظهاراتی نیز تاکید کرد که این اقدام منجر به شکل گیری مخالفت گسترده در استان نینوا و برپایی اعتراضات اجتماعی وسیع می شود.
عضو کمیسیون مهاجرت و رانده شدگان در پارلمان عراق نیز گفته است که اردوگاه الهول در نزدیکی مرزهای عراق به دلیل وجود نزدیک به ۱۰ هزار عنصر گروه تروریستی داعش در آن، خطری برای امنیت ملی عراق محسوب می شود.
«فاضل الفتلاوی» افزود که بغداد و دمشق تحرکات و هماهنگی هایی بین همدیگر برای بستن پرونده کامل این اردوگاه را آغاز کرده اند تا خاک عراق از ورود مجدد عناصر داعش در امان بماند.
به گفته وی، قرار است یک کمیته مشترک از وزارت کشور، دفاع، سازمان های اطلاعاتی به علاوه مشارکت کمیسیون های پارلمانی برای بررسی دقیق اطلاعات افرادی که قرار است از اردوگاه الهول به عراق انتقال داده شوند، ایجاد شود.
این در حالیست که «گاطع الرکابی» عضو کمیسیون امنیت و دفاع پارلمان عراق دیروز (شنبه) در اظهاراتی خبری گفت که هیچ گونه موافقت دولتی برای بازگرداندن خانواده های داعشی از اردوگاه الهول به داخل خاک عراق وجود ندارد.
وی تاکید کرد که تمامی اظهارات و ادعاها در خصوص وجود توافق یا هماهنگی با دولت عراق برای بازگرداندن خانواده های داعشی به کشور صحت ندارد.
برخی گزارش های خبری پیش از این حاکی بود که قرار است خانواده های عراقی داعش ساکن در اردوگاه الهول به اردوگاه «الجدعه» در شهرستان «القیاره» در ۶۰ کیلومتری جنوب موصل (استان نینوا) انتقال داده شوند.
در همین حال انتشار روز گذشته پاره ای تصاویر در شبکه های اجتماعی مبنی شروع طرح انتقال خانواده های داعش از الهول به جدعه، بر نگرانی ها در داخل عراق افزوده است.
در این تصاویر تعدادی از اتوبوس ها در یک منطقه کوهستانی نشان و ادعا شده که خانواده های داعش در میان سکوت دولت عراق، در حال انتقال از اردوگاه الهول سوریه به جنوب موصل هستند.
هنوز دولت عراق صحت این ادعا را که برخی شبکه های اجتماعی مطرح کرده اند، تایید نکرده است.
رییس کمیسیون اقالیم و استان ها در پارلمان عراق پیش از این گفته بود که با نظارت سازمان ملل، دولت عراق و سوریه در صدد انتقال یکصد خانواده داعشی شامل ۷۰۰ نفر، از اردوگاه الهول به جدعه در طول روزهای آینده هستند.
«شیروان الدوبردانی» افزود که این طرح در راستای بازگرداندن ۳۰ هزار خانواده عراقی داعش از اردوگاه الهول صورت می گیرد.
در این راستا دولت عراق در مارس گذشته از جامعه جهانی خواست سرنوشت خانواده های داعش مقیم اردوگاه الهول در شمال سوریه از جمله سرنوشت ۲۰ هزار کودک دارای تابعیت عراقی را حل و فصل کند. 
برخی از گزارش  ها حاکیست که اردوگاه الهول تحت نظارت آمریکایی ها و همکاری رژیم صهیونیستی تبدیل به مرکز ترویج و آموزش تفکر تروریستی تکفیری داعش شده است.
بر اساس آمارهای رسانه ای منتشر شده؛  اردوگاه الهول در زمان حاضر ۱۷ هزار و ۶۹۳ خانوار و در مجموع ۶۴ هزار و ۳۷۳ نفر را در خود جای داده که بیش از ۳۰ هزار نفر آنها عراقی هستند.
طبق این گزارش این اردوگاه ۸ هزار و ۲۰۹ خانوار عراقی شامل ۳۰ هزار و ۶۰۶ نفر، ۶ هزار و ۷۰۹ خانوار سوری شامل ۲۷ هزار و ۲۲۳ نفر که اغلب از شرق فرات هستند و بقیه خانواده های عربی و اروپایی از ۵۴ کشور جهان را در خود جای داده است.
علاوه بر اینها، حدود ۱۲ هزار تروریست مرد داعشی نیز در زندان "الصناعه" در منطقه «غویران» در الحسکه سوریه در بازداشت نیروهای کرد دمکراتیک این کشور هستند که حدود چهار هزار نفر آنها از اتباع کشورهای غربی - عربی هستند. 
همچنین تخمین زده می‌شود که بیش از ۱۰ هزار زندانی داعشی دیگر نیز در زندان "السینا" در الحسکه نگهداری می‌ شوند.
آمریکا در برهه اخیر علاقه مندی شدیدی برای بازگرداندن خانواده های داعشی از اردوگاه الهول به عراق نشان داده و در مقابل صاحب نظران بازگشت این خانواده های داعشی را به مثابه تولد نسل دوم داعش در عراق دانسته اند.

هرچند برخی وابستگان و اقوام عراقی خانواده های ساکن در الهول تمایل به بازگشت وابستگانشان دارند، اما در مقابل سایر عراقی ها احساس و ارتباط خوبی با آنها ندارند چراکه مسبب خون فرزندانشان را این افراد می دانند.

مقامات عراقی هم بیم دارند این موضوع به تنش های اجتماعی و نهایتا امنیتی از طریق انتقام گیری تبدیل شود، جدای از اینکه احتمال دارد فرصت دیگری به تروریست ها از این طریق داده شود./ ایرنا

کپی