اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۰

دو هنرمند ایرانی در نیویورک

دو هنرمند ایرانی در نیویورک

گروه فرهنگی/‌آثار دو هنرمند ایرانی در گالری امپتی اسپیس نیویورک به نمایش درآمد. در این نمایشگاه مجموعه‌ای شامل ویدیوآرت، فوتو استوری و پرچم‌های سوزندوزی شده از شهرام انتخابی و غزاله سیدآبادی عرضه شده و نگاهی به تاریخ و فرهنگ غرب آسیا (خاورمیانه) دارد.

بخشی از این نمایشگاه به ویدیوی «آتش‌افروز» اختصاص دارد که روایت یک «گذرنده» است که دوره‌های تاریخی را پشت سر می‌گذارد. او که نه اعتقادی به آرمانشهر‌های تعریف‌شده دارد و‌ نه در رؤیای بازگشت به گذشته است با پشت سرگذاشتن چارچوب‌های سنتی و جهان‌بینی‌های منطقه‌ای به سوی «فرا آرمانشهر» می‌رود. قهرمان پس از پشت سر گذاشتن مشکلات و غلبه بر آنها ما را با جهانی رو‌به‌رو می‌کند که روبه نابودی ا‌ست. در بخش دیگری از نمایشگاه فوتو استوری با نام «افسانه‌ شکوفه‌ سرخ» به نمایش در می‌آید که شامل ۱۸ تابلو است و افسانه‌ای را روایت می‌کند که در آن اسطوره و مشکلات امروز در هم آمخیته است.  نمایشگاه تابلو‌های سوزندوزی شده‌ بخش دیگری از این نمایشگاه است که با مشارکت مردم محلی روستای سیدآباد خراسان در قالب «گروه گوین» تولید شده‌اند. هدف از این همکاری، گسترده‌تر کردن میدان هنر معاصر و استفاده از امکاناتی‌ است که رو به نابودی می‌روند و در عرصه‌ هنری توجهی به آنها نمی‌شود.
این نمایشگاه تا 6 ژوئن ادامه دارد و پس از آن با افزودن بخش‌هایی در تهران و سپس در چند کشور اروپایی مانند آلمان و نروژ برگزار می‌شود.‌

کپی