اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۳ تیر ۱۴۰۰
استقبال دبیرکل حزب‌الله لبنان از مذاکرات برجامی و منطقه‌ای ایران

نصرالله: گفت‌و‌گوی ایران و عربستان به سود محور مقاومت است

نصرالله: گفت‌و‌گوی ایران و عربستان به سود محور مقاومت است

گروه سیاسی/ سیدحسن نصرالله دبیرکل حزب‌الله لبنان، با رد ادعای برخی رسانه‌ها و کشورها مبنی بر نگرانی این جنبش یا سایر جنبش‌های مقاومت در منطقه از تحولات سیاسی اخیر در منطقه، مذکرات ایران در وین و مذاکره با عربستان سعودی را به نفع محور مقاومت دانست و تأکید کرد که ایران هرگز دوستان خود را تنها نگذاشته و بر سر آنان چانه نزده است.

 ما کاملاً دلخوش هستیم و نگران نیستیم، بلکه دوستان امریکا و بویژه صهیونیست‌ها هستند که از عصبانیت دارند می‌میرند.همچنان برخی گزارش‌ها، ضمن تأیید رویکرد دبیرکل حزب‌الله لبنان، حاکی از آن است که برخی دولت‌ها، بویژه رژیم صهیونیستی از تحولات مثبت در نسبت ایران و منطقه یا ایران و امریکا بشدت نگران است.
نصرالله: تحولات منطقه به سود ما است
به گزارش انتخاب، دبیرکل حزب‌الله لبنان جمعه گذشته در سخنرانی خود به مناسبت روز قدس، با اشاره به اینکه برخی‌ها ادعا می‌کنند مذاکرات ایران در وین و از سرگیری روابط با عربستان به ضرر محور مقاومت و بویژه حزب‌الله است، تصریح کرد: در 40 سال گذشته ایران هرگز دوستان خود را تنها نگذاشته و بر سر آنان چانه نزده است. ما کاملاً دلخوش هستیم و نگران نیستیم، بلکه دوستان امریکا و بویژه صهیونیست‌ها هستند که از عصبانیت دارند می‌میرند. سیدحسن نصرالله با تأکید بر اینکه امروز همه گزینه‌های اسرائیل و امریکا در مسأله هسته‌ای یا منطقه‌ای شکست خورده و شاهد هستیم جهان و منطقه خواهان مذاکره و گفت‌و‌گو با ایران هستند، این مذاکرات را زمینه ساز تقویت جایگاه منطقه‌ای و بین‌المللی ایران دانست و گفت: ما اطمینان داریم که آنچه در منطقه رخ می‌دهد، به سود ما و به سود همه این محور از کشورها، ملت‌ها و جنبش‌های مقاومت است. دبیرکل حزب‌الله لبنان همچنین جمهوری اسلامی ایران را برجسته‌ترین بخش و قوی‌ترین کشور محور مقاومت دانست و افزود: امروز با کنار رفتن دولت ترامپ همه شرط بندی‌های امریکا و اسرائیل بویژه شخص نتانیاهو، درباره ایران از بین رفته و دیگر حرفی از جنگ و سایه جنگ نیست. او با بیان اینکه امروز شاهد اعلام گفت‌و‌گوی رسمی ایران و عربستان در بغداد هستیم که بدون شک این امر نیز به سود محور مقاومت است، ادعای برخی رسانه‌های منطقه مبنی بر ضرر حزب‌الله یا مقاومت از مذاکرات وین و گفت‌و‌گو‌های سعودی- ایرانی را رد و تأکید کرد: جمهوری اسلامی در طول ۴۰ سال گذشته ثابت کرده که در سخت‌ترین شرایط هم متحدان و دوستانش را رها نکرده و بر سر منافع کشور‌ها و ملت‌های‌شان سازش نکرده است. سیدحسن نصرالله تصریح کرد: بنابراین از این نظر، ما از هر نوع گفت‌و‌گوی ایران با طرف‌های منطقه‌ای یا بین‌المللی یا عربی حمایت می‌کنیم و معتقدیم به آرام کردن اوضاع منطقه کمک می‌کند و باعث تقویت محور مقاومت و جبهه دوستان و تضعیف جبهه دشمن می‌شود. او با اشاره به اینکه دوستان امریکا در منطقه و اسرائیل باید از این فرایندها نگران باشند، گفت: کسانی که مزدور موضع گیری‌های سیاسی هستند و روابط‌شان روابط تجاری و مالی است، باید نگران باشند، زیرا در مرحله آینده، ممکن است دیگر کاری به آنان ندهند، در مقابل، ما اطمینان داریم که آنچه در منطقه رخ می‌دهد، به سود ما و به سود همه محور مقاومت، است.
نگرانی اسرائیل از گفت‌و‌گوهای ایران و عربستان
همزمان با این اظهارات، گزارشی از یافته‌های تحقیقاتی یک مرکز پژوهشی رژیم صهیونیستی، نشان می‌دهد گفت‌وگو‌های ایران و عربستان برای بازکردن گره‌های موجود در روابط دوجانبه، نگرانی رژیم صهیونیستی را برانگیخته است. به گزارش اسپوتنیک، مرکز پژوهش‌های امنیت ملی رژیم صهیونیستی با انتشار گزارشی، ضمن اشاره به این واقعیت که گفت‌وگو‌های ایران و عربستان، قواعد بازی را در منطقه خاورمیانه تغییر می‌دهد، نزدیکی ایران و عربستان را شکست جبهه مخالفان ایران دانست که اسرائیل برای تقویت آن تلاش می‌کرد.

کپی