اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۰

پنج رویداد جهان

پنج رویداد جهان

درخواست لغو المپیک 2020
206 هزار ژاپنی با امضای یک دادخواست اینترنتی خواستار لغو بازی‌های المپیک و پارالمپیک [موکول از ۲۰۲۰ که قرار است تابستان امسال در توکیو برگزار شود]شدند. این دادخواست جمع‌آوری امضا چهارشنبه گذشته توسط یک وکیل ژاپنی به‌نام اوتسونومیا کنجی از طریق بستر (پلتفرم) Change.org به راه انداخته شد. در این دادخواست از پنج نهاد ذیربط از جمله استانداری‌های ژاپن و دولت کلانشهر توکیو خواسته شده است که برای حفظ جان و معاش شهروندان، بازی‌های المپیک و پارالمپیک را لغو کنند. در این دادخواست گفته شده است که اگر این بازی‌ها درحالی که همه‌گیری کرونا ادامه دارد برگزار شود ورزشکاران برای آماده‌سازی خود شرایط برابر و عادلانه‌ای نخواهند داشت و باعث فشار بیشتر بر بخش بهداشت و درمان ژاپن خواهد شد. این دادخواست قرار است طی چند روز آینده تسلیم مقامات کلانشهر توکیو شود.
 
---
 
 
دردسر کرونایی همسایه هند
مقامات بهداشتی نپال کشور همسایه هند در روزهای گذشته با افزایش چشمگیر میزان ابتلا به بیماری همه‌گیر «کووید۱۹» در این کشور روبه‌رو شده‌اند. تعداد بیماران مبتلا به «کووید۱۹» در نپال از سه هفته پیش تاکنون سیری صعودی داشته است. نتیجه آزمایش کرونای دو نفر از هر پنج نفری که این روزها در نپال تست ابتلا به «کووید۱۹» می‌دهد، مثبت است. به این ترتیب تنها در روز پنجشنبه ۹۰۲۳ مورد جدید ابتلا به ویروس کرونا در این کشور ۳۰ میلیون نفری شناسایی شد. بیش از ۳۵۰۰ مورد مرگ و میر از زمان آغاز همه‌گیری کرونا بر اثر ابتلا به این ویروس در نپال ثبت شده که تعداد ۴۰۰ مورد طی دو هفته اخیر بوده است. دولت نپال این هفته بسیاری از پروازهای هوایی به خارج از کشور را متوقف کرد. از سوی دیگر ۸۰ درصد شهرستان‌های این کشور نیز یا قرنطینه شده‌اند یا در آنها محدودیت‌هایی برای پیشگیری از شیوع کرونا وضع شده است.
 
 
---
 
تداوم رکوردهای مرگبار در هند
هند برای اولین‌بار از مرگ بیش از ۴۰۰۰ نفر در یک شبانه روز به‌دلیل ابتلا به کووید۱۹ خبر داده است. به این ترتیب شمار جان‌باختگان از زمان همه‌گیری کرونا در این کشور به بیش از ۲۳۰ هزار نفر رسیده است. این نگرانی وجود دارد که شمار واقعی جان‌باختگان بسیار بیشتر باشد. کمبود اکسیژن و تخت در بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌ها از جمله دلایل افزایش مرگ و میرها عنوان شده است. موج جدید کرونا در این کشور باعث ابتلای روزانه بیش از ۴۰۰ هزار نفر شده است. این درحالی است که گفته شده شیوع موج دوم احتمالاً تا پایان ماه جاری میلادی (ماه مه) به نقطه اوج نخواهد رسید و متخصصان خواستار برقراری محدودیت‌های قرنطینه در تمام کشور شده‌اند.
 
---
 
 
خودخواهی واکسنی!
سازمان جهانی بهداشت (WHO) تأکید کرد که افراد آسیب پذیر و در معرض خطر پیش از کودکان در اولویت تزریق واکسن کرونا قرار گیرند. این درخواست سازمان جهانی بهداشت پس از آن مطرح شد که کانادا تزریق واکسن فایزر به کودکان را تأیید کرد و سایر کشورهای ثروتمند نیز قرار است این روند را دنبال کنند. کانادا تزریق واکسن کروناویروس فایزر را برای کودکان ۱۲ سال و بالاتر تأیید کرده و اولین کشوری است که دست به این اقدام زده است. گزارش‌ها حاکی از آن است که ایالات متحده نیز قرار است بزودی مجوز تزریق واکسن فایزر برای کودکان ۱۲ تا ۱۵ ساله را صادر کند.
 
 
---
 
فردا موشک چینی به زمین می‌خورد
کارشناسان محل تقریبی اصابت موشک چینی را پیش‌بینی کرده و می‎گویند احتمالاً این موشک روز یکشنبه به جو زمین برسد. این موشک فضایی در تاریخ ۲۹ آوریل (۹ اردیبهشت)، در مرکز پرتاب فضایی ونچانگ در چین به فضا پرتاب شد. مأموریت این موشک، حمل مدار ماژول برای یک ایستگاه فضایی آینده چین بود اما پس از پایان مأموریت، بدنه این موشک اکنون در حال نزدیک شدن به زمین است و بزودی دوباره وارد فضای پایینی کره زمین خواهد شد. ماهیت کنترل نشده ورود مجدد این موشک، کارشناسان را در مورد تأثیر بالقوه‌ای که می‌تواند هنگام فرود آمدن داشته باشد، نگران کرده است. قطعه بزرگ این موشک فضایی به طول حدود ۳۰ متر و عرض بیش از ۵ متر و وزن آن ۲۱ تن است. شرکت تحقیقاتی فدرال «آرو اسپیس» به‌عنوان نقطه احتمالی ورود مجدد، منطقه‌ای در نزدیکی جزیره شمالی نیوزیلند را مشخص کرده، اما می‎گوید که این اتفاق می‌تواند در هرجای دیگر در قسمت‌های وسیع کره زمین رخ دهد.
 
 
کپی