اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۰
رئیس جمهوری با اشاره به روند نزولی ابتلا و مرگ و میر کرونایی در کشور خبر داد

از موج چهارم عبور کردیم

از موج چهارم عبور کردیم

رئیس جمهوری گفت: در این مقطع نیازمند وارد کردن واکسن خارجی هستیم؛ برخی در نوشته‌ها و گفته‌های خود آورده‌اند که کمی صبر کنید تا واکسن‌های داخلی می‌رسد و با فشاری که داریم واکسن را از خارج نخریم که این حرف دقیقی نیست.

 به گزارش ایسنا، حجت‌الاسلام حسن روحانی در شصت و هفتمین جلسه ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا با یادآوری اینکه «بهترین واکسن نخستین واکسن است» افزود: هر کدام که اول به دست انسان برسد باید تزریق شود؛نباید معطل بکنیم و نباید بگوییم صبر کنیم ۲ ماه دیگر که چه می‌شود یا چه نمی‌شود.
رئیس جمهوری با بیان اینکه هر واکسن مورد تأییدی که رسید چه با تأثیر ۹۰ تا ۸۰ درصد و شاید کمتر یا بیشتر را باید فوری استفاده کرد، ادامه داد: در روزهای آینده یک میلیون دز دیگر و اوایل خرداد ۸ میلیون دز دیگر در اختیار ما قرار می‌گیرد. امیدواریم در این فاصله کوواکس چند میلیون دز در اختیار ما قرار دهد و بتوانیم ۱۳ تا ۱۴ میلیون نفری که در اولویت ما هستند، در این دولت واکسینه سازیم تا بتوانیم بگوییم مرگ را مهار کرده‌ایم.
وی با یادآوری اینکه برای مهار زنجیره انتقال باید ۷۰ درصد جمعیت را واکسینه کنیم، اظهار کرد: باید بتوانیم تا تیرماه از این مراحل عبور کنیم تا بگوییم از نظر مرگ و میر این ویروس را مهار کرده ایم. ان‌شاءالله دولت بعدی هم این کار را ادامه می‌دهد.
رئیس‌جمهوری با بیان اینکه واکسن داخلی از تابستان وارد بازار شده و به دست ما می‌رسد، گفت: واکسن پاستور که با همکاری کوبا بوده است، زودتر به دست مردم می‌رسد و مردم می‌توانند از آن استفاده کنند. سایر واکسن‌ها نیز بتدریج در اختیار مردم قرار می‌گیرد و شرایط بهتر می‌شود.
روحانی با بیان اینکه آنچه امروز در جامعه در زمینه انواع جهش‌یافته انگلیسی، هندی، برزیلی و آفریقایی کرونا مطرح است، نباید ذهن مردم را مشغوش کند، تأکید کرد: همه آنها یک ویروس هستند و درمان هم یکی است. ممکن است این ویروس موتاسیون پیدا کند و حتی ممکن است در کشور ما نیز جهش یابد ولی باید در رعایت پروتکل‌ها، شستن دست‌ها، حذف سفرهای غیرضروری حساب شده‌تر عمل کرد. مسیر همان است، ما مسیر دیگری نداریم.
وی با تأکید بر اینکه دولت موظف است که واکسن را خریده، تهیه و وارد کند، گفت: ما ۱۶ میلیون دز واکسن از کوواکس خریداری کردیم و ۱۰ میلیون واکسن اخیراً وارد کشور شده که مجموع واکسن‌های خریداری شده، حدود ۳۰ میلیون دز خواهد بود. این به غیر از واکسن‌های داخلی است اما در عین حال کشور، نیازمند واکسن داخلی است.
رئیس جمهوری در پایان تأکید کرد: کرونا یک مسأله ملی و انسانی و اخلاقی است ؛خواهش می‌کنم هیچ کس این داستان را دستمایه‌ای سیاسی برای مسائل حزبی و جناحی یا برای انتخابات قرار ندهد. این یک داستان ملی است و همه باید تلاش کنیم و دست به دست هم دهیم تا از این ویروس زودتر خلاص شویم.
روحانی همچنین با اشاره به آغاز موج چهارم کرونا در هفته‌های اخیر، اظهار کرد: این خیز در نمودارها هم بخوبی مشخص است که بسیار بلند و بیش از سه خیز قبلی بوده است. نوع ویروس انگلیسی متأسفانه موتاسیون‌یافته و بسیار خطرناک است، اگرچه طبق گزارش‌ها در استان‌ها نیز افت و خیزهایی مشاهده می‌کنیم اما عمدتاً می‌توانیم بگوییم در همه استان‌ها به پیک رسیده‌ایم و طی کردن این پیک به سیر نزولی شروع شده است. وی با بیان اینکه اگرچه تعداد مبتلایان در این دوره بیشتر بوده است اما تعداد فوتی‌ها برابر با دوره سوم بود که این نتیجه تلاش و زحمات کادر درمان است، افزود: از زحمات قرارگاه مقابله با بیماری کرونا در تهران، استانداری‌ها و فرمانداری‌ها و بخشداری‌ها، دانشگاه‌ها و رؤسای دانشگاه‌های علوم پزشکی، نیروهای مسلح و ناجا که همه دست به دست هم دادند و تلاش کردند، قدردانی می‌کنیم.
کپی