اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۰
سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا خبر داد

سامانه واکسن برای سالمندان بالای 80 سال باز شد

سامانه واکسن برای سالمندان بالای 80 سال باز شد

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا خبر داد:«به پیک یا قله بیماری رسیدیم و داریم از آن عبور می‌کنیم. روند کلی کشور نزولی است که خبر خوبی است که البته ناشی از تلاش و دقت مردم در رعایت پروتکل‌ها است.»

 به گزارش ایسنا، رئیسی در حاشیه جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا، گفت: اکنون ۴۶ شهر قرمز، ۲۶۳ شهر نارنجی و ۱۳۹ شهر زرد داریم و روند رو به کاهش است. دو هفته قبل ۳۰۱ شهر قرمز بود که سپس به ۱۰۲ شهر قرمز و اکنون به ۴۶ شهر قرمز رسیدیم. معاون بهداشت وزارت بهداشت ادامه داد: روند در ۲۶ استان کاملاً نزولی است و در ۵ استان گرچه نزدیک به قله‌ هستیم اما هنوز روند نزولی سرعت نگرفته است که امیدواریم در هفته آینده این روند بسرعت کاهشی شود و شهرهای قرمز کم‌تر شود.
وی افزود: برخی از استان‌ها مانند خراسان شمالی، آذربایجان شرقی، هرمزگان و تهران نیازمند مراقبت بیشتر هستند گرچه تقریباً به اوج بیماری رسیدند و شروع به نزول کردند یا روند صعودی آنها متوقف شده است اما امیدواریم این استان‌ها هم از چنین وضعیتی خارج شوند.
وی با اشاره به مصوبات امروز ستاد گفت: در ارتباط با تردد بین استانی در روزهای منتهی به عید فطر از سه‌شنبه (۲۱ اردیبهشت) ساعت ۲ بعد از ظهر تا شنبه (۲۵ اردیبهشت) ۱۲ ظهر منع تردد در همه شهرها با رنگ‌های قرمز، زرد و نارنجی داریم.
رئیسی ادامه داد: جریمه تردد در شهرهای قرمز یک میلیون تومان، در شهرهای نارنجی ۵۰۰ هزار تومان و شهرهای زرد نیز که قبلاً جریمه نداشت اما مصوب شد ۵۰۰ هزار تومان برای جریمه در نظر گرفته شود. بنابراین تردد ممنوع است و اگر تخلفی صورت گیرد جریمه شامل حال او می‌شود. یکی از مهم‌ترین مؤلفه‌ها برای کنترل ویروس‌های جهش یافته که در کشور مشاهده شده مانند جهش هندی و آفریقایی، منع تردد است.
وی افزود: درباره فعالیت مشاغل در شهرهای قرمز فقط مشاغل گروه ۱ و در شهرهای نارنجی مشاغل گروه ۱ و ۲ فعال بودند که تصمیم گرفته شد مشاغل گروه ۱ و ۲ در شهرهای نارنجی و قرمز به مدت ۲ هفته فعال باشند؛ اما اگر صنفی دچار تخلف شود جریمه شدیدتری می شود؛ به این صورت که تخلف صنف در شهر قرمز موجب می‌شود ۳ هفته پلمب شود که این مدت برای شهر نارنجی ۲ هفته است‌.
 تعیین تکلیف برگزاری آزمون‌های سراسری
رئیسی درمورد برگزاری آزمون ها، گفت: آزمون ها را باید به ۲ قسمت تقسیم کنیم، آنها که زیر نظر آموزش پرورش هستند ‌و آنها که زیر نظر وزارت علوم هستند. کنکور سراسری در تاریخ ۹و ۱۰و ۱۱و ۱۲ تیر ماه برگزار خواهد شد در واقع وزرای علوم و آموزش و پرورش نظراتی دادند و ستاد این تصمیم را گرفت.
سایر آزمون‌ها مانند کارشناسی ارشد ناپیوسته در ۶و ۷و ۸ مرداد ماه برگزار می‌شود، آزمون کاردانی به کارشناسی ناپیوسته ۲۲ مرداد، آزمون کانون وکلا ۲۵ تیرماه، آزمون نظام مهندسی ۱۳و ۱۴ و ۱۵ مرداد ماه برگزار می‌شود.
وی افزود: در مورد آزمون‌های تحت نظر وزارت آموزش و پرورش نیز آزمون پایه نهم حضوری و از تاریخ ۲۷ اردیبهشت تا ۲۴ خرداد ماه و آزمون پایه دوازدهم نیز به شکل حضوری از تاریخ ۲۷ اردیبهشت تا ۲۴ خرداد ماه خواهد بود. آزمون سنجش ملی پایه ششم در ۲۵ اردیبهشت به شکل حضوری برگزار می‌شود و آزمون سمپاد در تاریخ ۲۰ و ۲۱ خرداد برگزار می‌شود و آزمون مرحله دوم المپیادهای علمی دانش‌آموزان در تاریخ ۲۴ تا ۲۶ اردیبهشت و مرحله دوم آن ۲۳ تا ۲۵ خرداد به‌صورت حضوری خواهد بود. آزمون‌های استخدامی و آزمون‌های با تعداد کم نیز در موعد خودش برگزار می‌شود.
 
ثبت‌نام سالمندان ۸۰ سال به بالای جامانده
وی در خصوص واکسیناسیون، گفت: با توجه به اینکه از امروز ساعت ۱۴ سامانه salamat.gov.ir را باز کرده ایم، افراد بالای ۸۰ سال که تا الان واکسن نزدند می‌توانند وارد سامانه شده و شماره تلفن خود یا همراهشان و کد ملی خود را ثبت کنند. هیچگونه نیازی به حضور در مراکز ما برای ثبت‌نام وجود ندارد. وی گفت: دقت کنید اگر واکسیناسیون ۷۵ ساله‌ها را هفته بعد اعلام کنیم نوبت ۸۰ ساله‌ها نمی‌سوزد و نگران نباشند که تعداد کافی واکسن برای این عزیزان داریم. امروز همه دستگاه‌های دولتی و نظامی موظف شدند مکان‌های بزرگ خود برای واکسیناسیون را در اختیار ما قرار دهند، بویژه وزارت آموزش و پرورش، وزارت ورزش و وزارت علوم و نیروهای انتظامی موظفند تا مکان‌های خود را در اختیار ما برای واکسیناسیون قرار دهند.
وی با تشکر از نیروی انتظامی، بسیج و نیروهای مسلح در کنترل مرزهای شرقی، اظهار کرد: طی هفته قبل بیش از ۳۸۰۰ نفری که غیرقانونی وارد خاک ایران شدند را با توجه به شیوع ویروس جهش یافته بازگرداند.

 

کپی