اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۰

کلمات کلیدی

قیمت های جهانی مواد غذایی برای یازدهمین ماه متوالی افزایش یافت

قیمت های جهانی مواد غذایی برای یازدهمین ماه متوالی افزایش یافت

سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) در گزارشی اعلام کرد که قیمت های جهانی مواد غذایی برای یازدهمین ماه متوالی در ماه آوریل افزایش یافت.

 سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) در گزارشی اعلام کرد که قیمت های جهانی مواد غذایی برای یازدهمین ماه متوالی در ماه آوریل افزایش یافت.

در گزارش فائو آمده است: شکر با بیشترین افزایش قیمت در ماه آوریل مواجه شد و قیمت غلات نیز روند صعودی خود را از سر گرفت.

شاخص قیمت مواد غذایی FAO در ماه آوریل به طور متوسط 120.9 واحد، 1.7 درصد بالاتر از مارس و 30.8 درصد بالاتر از ماه مشابه در سال گذشته بود.

این شاخص که تغییرات ماهانه قیمت مواد غذایی در معاملات بین المللی را ردیابی می کند، به بالاترین سطح از ماه مه 2014 رسیده است و از نظر اسمی 12 درصد کمتر از اوج خود در فوریه 2011 است.

شاخص قیمت شکر FAO در طول ماه آوریل 3.9 درصد افزایش یافت و به سطح تقریباً 60 درصدی بالاتر از آوریل 2020 رسید.

این رشد قیمت در حالی رخ داد که نگرانی ها در مورد پیشرفت کند برداشت محصول در برزیل و خسارت ناشی از سرما در فرانسه و همچنین کاهش عرضه جهانی این محصول افزایش یافته است.

شاخص قیمت روغن نباتی FAO در ماه آوریل 1.8 درصد افزایش یافت چرا که قیمت های بین المللی روغن نخل به دلیل نگرانی ناشی از سرعت پایین رشد تولید این محصول در کشورهای اصلی صادر کننده افزایش یافت.

قیمت روغن سویا و کلزا نیز صعود کرد در حالی که قیمت روغن آفتابگردان با اندکی کاهش مواجه شد.

فائو همچنین مجموعه ای از پیش بینی های به روز شده را در مقاله جدید خود با عنوان "گزارش خلاصه عرضه و تقاضای غلات" منتشر کرد.

بر اساس این گزارش، میزان تولید جهانی غلات در سال 2020، 2767 میلیون تن پیش بینی شده است که 2.1 درصد افزایش نسبت به سال قبل دارد.

میزان استفاده از غلات در جهان طی سال های 21-2020 به 2783 میلیون تن رسیده است که 2.7 درصد افزایش نشان می دهد و بیشتر شامل غلات دانه درشت می شود. این افزایش منعکس کننده مصرف خوراک بیش از میزان پیش بینی شده در چین و ایالات متحده است.

پیش بینی می شود تجارت جهانی غلات در سالهای 21-2020 به 467 میلیون تن برسد، و شاهد رشد 5.9 درصدی سالانه با رشد سریع غلات دانه درشت، سپس برنج و گندم باشیم.

/تسنیم

کپی