اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۰

عضو دولت مستعفی یمن: آماده گفت وگوی مستقیم با انصارالله هستیم

عضو دولت مستعفی یمن: آماده گفت وگوی مستقیم با انصارالله هستیم

«عبدالله العلیمی» مدیر دفتر رئیس جمهوری مستعفی یمن «عبدربه منصور هادی» اعلام کرد که آنها آماده گفت وگوی مستقیم با «جنبش انصارالله» به ویژه پس از حوادث اخیر استان «مارب» و «مذاکرات مسقط»، هستند.

به گزارش امروز (شنبه) شبکه خبری «المیادین»، العلیمی گفت که درگیری‌ها در مرکز استان مارب از ژانویه گذشته منجر به کشته شدن حدود ۲۴۰۰ نفر از نیروهای وابسته به دولت مستعفی و فراری یمن و زخمی شدن حدود پنج هزار نفر دیگر از این نیروها شده است.

وی افزود: ما توافق کردیم که فرودگاه «صنعا» را با مقاصد بیشتری نسبت به آنچه در فرودگاه «عدن» صورت می‌گیرد، بازگشایی کنیم.

وی همچنین با اشاره به سخن منصور هادی رییس جمهوری مستعفی و فراری یمن که از سوی عربستان حمایت مالی و نظامی می‌شود، گفت: ما در مذاکرات اخیر مسقط نماینده‌ای نداشته‌ایم .

این سخنان در حالی مطرح می‌شود که «محمدعلی الحوثی» عضو شورای عالی سیاسی یمن تأکید کرده بود که شرط توقف جنگ در استان مارب، خروج بیگانگان، تروریستهای «داعش» و «القاعده» در این استان و باقی ماندن مردم بومی این منطقه است.

الحوثی همچنین گفت: من به حال عربستان سعودی که برای مزدوران متجاوز خود هزینه می‌کند و آن را دلیلی بر زیرکی و ذکاوت سیاسی می‌داند، تاسف می‌خورم، البته این رفتار عجیب نیست و سطح پایین فکری آنها را نشان می‌دهد.

پیش از این نیز «محمد عبدالسلام» رئیس هیئت مذاکره کننده صنعا، هر گفت وگوی مثبتی در مورد یمن را منوط به کاربرد عملی آن در رفع محاصره این کشور و اولویت دادن به جنبه‌های بشردوستانه برشمرد و آن را  ضرورتی برای رفع نیازهای مردم یمن خواند.

عربستان سعودی از ششم فروردین ۹۴ در قالب ائتلافی از چند کشور عربی و با کمک و چراغ سبز آمریکا، حملات گسترده‌ای را علیه یمن - فقیرترین کشور عربی - آغاز کرد تا به بهانه بازگرداندن «عبدربه منصور هادی» رئیس جمهوری مستعفی و فراری این کشور به قدرت، به اهداف و زیاده خواهی‌های سیاسی خود جامه عمل بپوشاند.

نهادهای وابسته به سازمان ملل متحد از جمله بهداشت جهانی و یونیسف بارها هشدار داده‌اند که بر اثر ادامه حملات متجاوزان به یمن، مردم این کشور با قحطی و بروز یک فاجعه انسانی که در یک قرن گذشته بی‌سابقه است، روبه رو هستند./ ایرنا

کپی