اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۲۲ خرداد ۱۴۰۰

کلمات کلیدی

ریاض: گزارشات منتشر شده درباره روابط با دمشق دقیق نیست

ریاض: گزارشات منتشر شده درباره روابط با دمشق دقیق نیست

وزارت خارجه عربستان اعلام ‌کرد، گزارشات منتشر شده اخیر درباره روابط این کشور با سوریه دقیق نیست.

 به نقل از خبرگزاری رویترز، رائد قرملی، مدیر اداره برنامه‌ریزی سیاست‌ها در وزارت خارجه عربستان اعلام کرد: گزارشات رسانه‌ای که اخیرا درباره مذاکرات رئیس اطلاعات عربستان در دمشق منتشر شد، دقیق نیست. سیاست عربستان در قبال سوریه همچنان ثابت و "بر حمایت از مردم این کشور و حل سیاسی با نظارت سازمان ملل و طبق قطعنامه‌های شورای امنیت و حفظ وحدت و هویت عربی سوریه" تأکید دارد.

روزنامه رأی الیوم اخیرا به نقل از منابع سوری عالیرتبه گزارش داد که هیئتی عربستانی با ریاست خالد الحمیدان، رئیس دستگاه اطلاعات عربستان دوشنبه به دمشق سفر و با بشار اسد، رئیس‌جمهور سوریه و علی مملوک، رئیس دفتر امنیت ملی سوریه دیدار کرد.

این روزنامه نوشت که دو طرف با بازگشایی سفارت عربستان در دمشق به عنوان اولین گام برای ازسرگیری روابط موافقت کردند.

هیچ گونه واکنش رسمی از سوی عربستان یا سوریه به این خبر داده نشد اما علی عبدالکریم، سفیر سوریه در لبنان عربستان را "کشور برادر و عزیز" خواند و گفت که وی از طریق دیدار با تعدادی از دیپلمات‌ها و پیگیری‌ها و اظهارات پیش بینی می‌کند برادران عربستانی درحال بازنگری باشند که امیدوار است زیاد طول نکشد.

وی گفت که سوریه از هر طرحی که در آن بازنگری مسئولانه صورت بگیرد و از هر گامی که به نفع روابط عربی_عربی باشد، استقبال می‌کند.

قرملی به نوع اطلاعاتی که آن را "غیردقیق" خواند، اشاره نکرد. عبدالکریم علی نیز به مسائلی که در مذاکرات میان دو طرف مطرح شده بود و افرادی که در این سفر حضور داشتند، اشاره نکرد./ ایسنا

کپی