اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۳ تیر ۱۴۰۰

مقایسه گروه هفت با مهاجمان به چین در سال ۱۹۰۰

مقایسه گروه هفت با مهاجمان به چین در سال ۱۹۰۰

عکس جمعی وزیران خارجه گروه هفت دستمایه طنزپردازان چینی شد.

 به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، یک هنرمند چینی از عکس دسته جمعی وزرای خارجه گروه هفت برای یادآوری قدرت‌هایی استفاده کرد که به چین حمله کردند تا "شورش مشتزن‌ها" در ۱۸۹۹ تا ۱۹۰۱ را از بین ببرند.

"شورش مشتزن‌ها" که با نام‌های "قیام بوکسورها" و "جنبش ایهتوان" نیز شناخته می‌شود، جنبشی میهن‌پرستانه بود که توسط انجمن "هماهنگی درستکار" در سال‌های بین ۱۸۹۸ و ۱۹۰۱ در چین رخ داد. این جنبش ضد امپریالیسم خارجی و مسیحیت بود. در چین احساسات عمومی علیه بیگانگان با قراردادهای نابرابری که دولت ضعیف چین توان مقاومت در برابر آن‌ها را نداشت بیشتر می‌شد که  سرانجام منجر به شورشی خشونت‌بار علیه بیگانگان شد. در ۱۹۰۰، جنگجویان مشت‌زن، خارجی‌های شهر پکن را ترسانده و آن‌ها را مجبور به پناه گرفتن در منطقه سفارتخانه‌های شهر پکن کردند. دیپلمات‌ها، مردمان غیرنظامی خارجی، سربازان و مسیحیان چینی در منطقه سفارت‌نشین پکن به محاصره نیروهای ارتش امپراتوری درآمدند که این محاصره ۵۵ روز طول کشید. مقامات دولت چین در برابر مسئله زنده نگه‌داشتن یا کشتن خارجی‌های این منطقه با یکدیگر دچار اختلاف شدند که باعث درگیری بین این دو گروه شد. محاصره هنگامی پایان یافت که اتحاد هشت ملت نزدیک به ۲۰٬۰۰۰ نیروی نظامی به چین فرستادند و پس از شکست دادن ارتش امپراتوری چین، پکن را گرفتند. پروتکل مشت‌زن در تاریخ ۷ سپتامبر ۱۹۰۱ به قیام خاتمه داد و در آن مجازات‌های سنگینی بر دولت چین بسته شد؛ از جمله ۶۷ میلیون پوند جریمه (معادل ۴۵۰ میلیون تایل نقره) که بیشتر از مالیات یکساله دولت چین بود. این جریمه می‌بایست در طول ۳۰ سال به هشت کشور شرکت‌کننده در نبرد پرداخت می‌شد.

"ووهجیلین"، کاریکاتوریست چینی در پستی در حساب کاربری‌اش در "ویبو" نوشت: آخری باری که این افراد تبانی کردند تا چین را سرکوب کنند، سال ۱۹۰۰ میلادی بود. ۱۲۰ سال از آن زمان گذشته و آنها همچنان خیال‌بافی می‌کنند.

براساس گزارش روزنامه گلوبال تایمز، این تصویر اعضای اتحاد هشت ملت را نشان می‌دهد که یک ارتش بین‌المللی را برای حمله به چین و از بین بردن یک شورش ضدغربی در سال ۱۹۰۰ میلادی تشکیل دادند. در این تصویر طنز طراحی شده، بنر نصب شده بر روی دیوار پشت سر وزاری گروه هفت در عکس گرفته شده در تاریخ چهار مه که بر روی آن نوشته شده بود "انگلیس ۲۰۲۱"، با بنری با عنوان "مهاجمان انگلیس ۱۹۰۰" جایگزین شد.

این هنرمند چینی یک شخصیت دیگر که یک سرباز هندی بود را نیز در گوشه سمت چپ تصویر اضافه کرده که یک سرم بر روی میله نگهدارنده در دست داشت. این سرم سمبل دعوت هند به گروه هفت و وحشتی که از این بیماری در بین هیات هندی وجود داشت و همچنین فاجعه افزایش شدید تعداد مبتلایان به کووید ۱۹ در هند طی چند هفته اخیر است.

/ ایسنا

 

کپی