اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۲۲ خرداد ۱۴۰۰

کلمات کلیدی

سونامی تغییر و تحول در گلدن گلوب /اقدام قاطع نتفلیکس و آمازون علیه گلدن‌گلوب

سونامی تغییر و تحول در گلدن گلوب /اقدام قاطع نتفلیکس و آمازون علیه گلدن‌گلوب

نهاد برگزارکننده جایزه «گلدن گلوب» در پاسخ به انتقادات از تبعیض نژادی و زد و بندهای پشت پرده، فهرستی از اصلاحات پیشنهادی ارائه داد.

جوایز سینمایی و تلویزیونی گلدن گلوب چند ماهی هست که زیر سایه انتقادات سنگین قرار دارد. همه چیز با انتشار یک مقاله انتقادی در روزنامه لس آنجلس تایمز شروع شد که نوشت در بین ۸۷ عضو انجمن برگزارکننده جوایز گلدن گلوب، هیچ عضو سیاه پوستی حضور ندارد.

این مقاله همچنین به شبهات اخلاقی قدیمی درباره ارتباط نزدیک انجمن مطبوعات خارجی هالیوود با استودیوهای فیلمسازی اشاره کرد که می‌تواند روی انتخاب نامزدها و برندگان این جایزه تاثیر بگذارد. جنجال‌هایی که به دنبال انتشار این مقاله به پا شد، این دوره از مراسم اهدای جوایز گلدن گلوب در ماه فوریه (اسفند ۹۹) را هم حسابی تحت‌الشعاع قرار داد.

به گزارش ایرنا ، حالا انجمن مطبوعات خارجی هالیوود که جوایز سینمایی و تلویزیونی گلدن گلوب را برگزار می‌کند، برای حفظ اعتبار این جایزه  آستین بالا زده و به دنبال اصلاحات است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، هیات مدیره این انجمن در نامه‌ای خطاب به اعضا چند گام برای ایجاد تنوع در دستور کار خود پیشنهاد دادند که از آن جمله می‌توان به استخدام یک مامور ارشد تنوع، تاکید بر به خدمت گرفتن روزنامه‌نگاران سیاه‌پوست و گسترش دامنه متقاضیان بالقوه اشاره کرد.

در بخشی از این نامه آمده است: می‌خواهیم شفاف عمل کنیم. این اصلاحات تنها قدم اول از سفر دور و درازی است که در پیش داریم.

هیات مدیره انجمن مطبوعات خارجی هالیوود همچنین پیشنهاد داد در سال ۲۰۲۱ دستکم ۲۰ عضو جدید به این انجمن اضافه شود. در بین اصلاحات پیشنهادی، همچنین از اعضای انجمن خواسته شده تا دیگر از استودیوهای سینمایی و تلویزیونی هدایای تبلیغاتی دریافت نکنند و فهرستی عمومی از اعضا به همراه لینکی از کارهایشان منتشر شود. این اصلاحات در جلسه آتی انجمن طرح خواهند شد و قبل از اجرا باید به تایید اعضای کنونی برسند.

سکانداران انجمن مطبوعات خارجی هالیوود می‌گوید نقشه راه این تغییر و تحول عظیم در گلدن گلوب را با کمک کارشناسان و مشاوران خارجی و شرکای رسانه‌ای خود طراحی و تدوین کرده‌اند.

هفتادوهشتمین جایزه گلدن گلوب برای شناخت بهترین فیلم و سریال‌های تولیدشده آمریکایی در سال ۲۰۲۰ و اوایل سال ۲۰۲۱ به انتخاب انجمن مطبوعات خارجی هالیوود یکشنبه (۲۸ فوریه، ۱۰ اسفند) برگزار شد و سرزمین خانه‌به‌دوش‌ها، ساخته کلویی ژائو کارگردان جوان چینی‌الاصل به عنوان بهترین فیلم و فصل چهارم از سریال تاج به عنوان بهترین سریال جایزه گرفتند.

اقدام قاطع نتفلیکس و آمازون علیه گلدن‌گلوب

 

ایسنا نوشت: کمپانی های نتفلیکس و آمازون اعلام کردند تا زمان عدم اعمال تغییرات ساختاری و معنادار با انجمن مطوبوعات خارجی هالیوود همکاری نخواهند کرد.

پس از انتشار مقاله افشاگرانه لس آنجلس تایمز درباره شرایط اسفناک تنوع نژادی و قومی در میان انجمن مطبوعات خارجی هالیوود (HFPA)، فشارها به این سازمان که مسئولیت برگزاری جوایز گلدن گلوب را بر عهده دارد بیشتر و بیشتر شده است و اخیرا دو کمپانی بزرگ نتفلیکس و آمازون هم به صورت رسمی اعلام کرده اند تا اعمال تغییرات معنادار در رابطه با قوانین نژادی و قومی، هر گونه همکاری را با انجمن مطبوعات خارجی هالیوود  متوقف می کنند.

هیات مدیره انجمن مطبوعات خارجی هالیوود، هفته گذشته از ایجاد تغییرات بزرگ ساختاری در این سازمان خبر داده بود که شامل افزایش اعضاء تا ۵۰ درصد در یک بازه زمانی ۱۸ ماهه و با نگاه بویژه به روزنامه نگاران سیاه پوست می شود اما اعلام این تغییرات از سوی اغلب تشکلات هالیوودی ناکافی به نظر می رسد و پیش از این نیز کمپانی های روابط عمومی هالیوودی و شبکه NBC نیز اعلام کرده بودند، رویدادهای مرتبط با انجمن مطبوعات خارجی هالیوود شامل جوایز گلدن گلوب را بایکوت می کنند. 

نشریه لس آنجلس تایمز در شماره ۲۶ فوریه خود در گزارشی فاش کرد که ۸۶ عضو انجمن مطبوعات خارجی هالیوود همگی سفیدپوست هستند و هیچ روزنامه نگار سیاه پوستی در میان اعضای آن حضور ندارد، که این موضوع انتقادات فراوانی را نسبت به سیاست های این انجمن ایجاد کرده است. 

اعضای انجمن مطبوعات خارجی هالیوود از میان روزنامه نگاران ساکن در کالیفرنیای جنوبی انتخاب می شوند که برای رسانه های خارجی می نویسند. تنها ۳۵ درصد از ۸۶ عضو این انجمن که در واقع رای دهندگان جوایز سینمایی و تلویزیونی گلدن گلوب هستند از کشورهای غیراروپایی چون مصر، آفریقای جنوبی، ژاپن، هند، بنگلادش، فیلیپین، برزیل، آرژانتین، مکزیک هستند اما ساز و کاری برای افزایش تنوع نژادی در میان اعضای این انجمن وجود نداشته است.

 

بیشتر بخوانید

جوایز گلدن گلوب زیر بار سنگین انتقادات

گلدن گلوب بیش از نیمی از بیننده هایش را از دست داد

کپی