اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۶ آذر ۱۴۰۰

افزایش خطر کرونا برای مردان طاس

افزایش خطر کرونا برای مردان طاس

مدت هاست مشخص شده است که کووید-۱۹ برای مردان کشنده تر از زنان است و تحقیقات جدید این خطر اضافی را به ژنی ارتباط می دهند که باعث نوعی ریزش مو در آقایان می‌شود.

به گزارش روز شنبه خبرگزاری یونایتدپرس،  یک گروه از محققان آمریکایی برای اولین بار به این ارتباط پی بردند. آنها متوجه شدند که مردان دارای یک شکل متداول ریزش موی حساس به هورمون معروف به «آلوپسی آندروژنتیک»، بیشتر مستعد بستری شدن در بیمارستان به دلیل ابتلا به کووید-۱۹ هستند.

مطالعه این محققان نشان داد که در میان مردان مبتلا به کرونا، بستری در بیمارستان ۷۹ درصد به «آلوپسی آندروژنتیک» مبتلا بودند درحالی که این میزان در گروه مردان با سن مشابه ۳۱ تا ۵۳ درصد بود.

محققان خاطرنشان کردند که آلوپسی آندروژنتیک ناشی از فعالیت ژن گیرنده آندروژن یا آی آز (AR) است که در بعضی از مردان می تواند به ریزش مو منجر شود.

آنها توضیح دادند: آنزیمی به نام TMPRSS۲ که عامل اصلی عفونت کووید-۱۹ است، به آندروژن نیز حساس است و ممکن است تحت تأثیر ژن AR نیز قرار گیرد. به نظر می رسد که یک بخش کلیدی در این ژن  هم بر شدت کرونا و هم بر تمایل مردان به از دست دادن موهایشان به دلیل آلوپسی آندروژنتیک تأثیر می گذارد.

این محققان یافته های خود را در ششم می در نشست بهاری مجازی «آکادمی پوست اروپا» ارایه دادند./ ایرنا 

کهیر، زخم انگشتان پا، ریزش مو و کچلی؛ علایم غیرمعمول کرونا

کلاه سرد؛ راهی برای کاهش ریزش موی ناشی از شیمی‌درمانی

 

کپی