اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۲۲ خرداد ۱۴۰۰

چند نکته پیرامون گمانه‌زنی‌ها درباره مرحوم قاسم آهنین‌جان و ویدیویی که دست‌به‌دست چرخید

شاعر، مرگ خویش می‌داند

شاعر، مرگ خویش می‌داند
محسن بوالحسنی خبرنگار

«قاسم آهنین‌جان» پیش و بیش از دو ویدیو که یکی در سیل و یکی در مرگش خبرساز شد؛ شاعر بود و باسابقه. آهنین‌جان همان اوایل دهه هفتاد، با همکاری نشری که مرحوم شاپور بنیاد داشت کتابی منتشر کرد به نام «ذکر خواب‌های بلوط» که در حافظه اهل شعر، این کتاب و شاعرش که آن روزها به دلایلی، کمتر در معرض عموم ظاهر می‌شد، جا خوش کرد.

آهنین‌جان در طول زندگی‌اش، علی‌الخصوص این سال‌های اخیر، کتاب‌های متعددی نوشت و نشر افراز هم چند وقت پیش مجموعه آثار او را در کنار دیگر شاعران صاحبنام خوزستانی مثل هرمز علی‌پور منتشر کرد که کارنامه شعری او را به‌خوبی نمایندگی می‌کند. آن روز که این مجموعه در نمایشگاه بین‌المللی کتاب رونمایی شد، از این جماعت که امروز، ندانسته و نپرسیده، بر موج تازه، ویدیوی تلخ آهنین‌جان را دست به‌دست می‌کنند، حتی 10 نفر حضور نداشت و شاعر مثل قایقی تنها، در موج آدم‌هایی که او را نمی‌شناسند، به زندگی و زمانه خود فکر می‌کرد و با شیطنت‌ها و شوخی‌ها سعی می‌کرد از تلخی‌اش بکاهد. با این‌همه، اصل و فرع حاشیه‌هایی که پیرامون ویدیو منتشر شده از شاعر دست به‌دست می‌شد و پاسخ‌ها به این کلید واژه که مرحوم قاسم آهنین‌جان را به دلیل فقر مالی از بیمارستان بیرون انداختند، چه بود؟
پاسخ به حواشی
دو سال پیش ویدیویی تلخ از شاعری به نام آهنین‌جان در فضای مجازی پربازید شد که در سیل اهواز خانه‌اش را از دست داده بود. این اولین بار بود که قاسم مشهور می‌شد. بعد از این اتفاق تلخ و از دست رفتن خانه شاعر، کمک‌های مردمی و غیرمردمی برای التیام زخم شاعر بسیج شدند. دومین بار همزمان با مرگ شاعر، ویدیویی تلخ از او دست به دست می‌چرخید با این توضیح که شاعر اهوازی را به خاطر فقر از بیمارستان بیرون کردند؛ اما اصل ماجرا چه بود؟ کلیدواژه این ویدیو فقر بود، موضوعی که بسیاری از نزدیکان آهنین‌جان هم اصل موضوع، یعنی بیرون انداختن شاعر به دلیل عدم تمکن مالی و فقر را تکذیب کردند و درباره آن توضیحاتی نوشتند. بهمن ساکی شاعر و نویسنده اهوازی و از نزدیکان آهنین‌جان در اینستاگرام خود نوشت: «سه بار برای عمل جراحی این شاعر در بیمارستان‌های تهران وقت گرفته شده و بلیت نیز تهیه شده بود اما او از عمل سرباز زد. تمام هزینه‌های بیمارستان شاعر پرداخت می‌شد و ماجرای بیرون کردن او از بیمارستان به این دلیل صحت ندارد. آهنین‌جان بیمه تکمیلی هم داشت و حساب بانکی‌اش هم مبلغ قابل توجهی موجودی داشت.» رضا نجاتی، معاون سیاسی و اجتماعی استاندار خوزستان هم در واکنش به نقل‌های الصاق شده به این ویدیو نوشت: «پس از مطلع شدن از وضعیت جسمی و بیماری مرحوم آهنین‌جان، استاندار به بنده و مدیرکل حوزه استانداری خوزستان دستور داد در قالب یک تیم و با همراهی یک پزشک و کادر درمانی به منزل زنده‌یاد آهنین‌جان برویم. بلافاصله به منزل او رفتیم. پزشک او را معاینه کرد و همه هماهنگی‌های لازم برای بستری در بیمارستان و تحت مداوا قرار گرفتنش انجام شد.» محمد جوروند، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان هم طی گفت‌وگویی با ایرنا ضمن بیان این نکته که برخی قصد داشتند در وضعیت زندگی زنده‌یاد آهنین‌جان شاعر فقید خوزستانی اغراق کنند و او را فقیر نشان دهند گفت: «قاسم چه از لحاظ مادی و چه از لحاظ فکری و فرهنگی انسان فقیری نبود، او شاعری با فهم و درایت بود.» او همچنین به این نکته اشاره کرد که «۲ سال پیش در جریان سیل خوزستان منزل او دچار آبگرفتگی شد که پس از این اتفاق اراده بسیار خوبی در استان ایجاد شد و با در نظر گرفتن اعتبار، منزل قدیمی او با یک منزل نوساز در منطقه یوسفی اهواز جابه‌جا شد که از این نظر سامان خوبی در وضع زندگی او ایجاد شد. همچنین وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در کنار کمک‌های جنبی که به ایشان می‌کرد او را به عضویت صندوق هنر درآورد و در همین راستا از بیمه تکمیلی و یک حقوق ماهانه تحت عنوان حقوق پیشکسوتان استفاده می‌کرد.» در ادامه واکنش‌ها، عرفان مردانی، مشاور رئیس دانشگاه علوم پزشکی دانشگاه چمران اهواز هم ضمن تکذیب اصل خبر توضیحاتی ارائه داد. مردانی نوشت: «این فیلم مربوط به ۲۰ روز قبل است که بعد از حضور در بیمارستان و بهبودی نسبی درخواست بازگشت به منزل کردند. کادر بیمارستان بعد از انجام تمام خدمات لازم، ایشان را به آدرس اعلامی‌ می‌برند اما چون استاد در اواخر عمر دچار آلزایمر بودند آدرس منزل سابق‌شان را گفته بودند. پرسنل اورژانس بعد از اطلاع از این موضوع سریعاً ایشان را به بیمارستان بازمی‌گردانند و ایشان از آن زمان و تا شب گذشته که متأسفانه به علت بیماری سرطان درگذشتند تحت مراقبت کامل بودند.» نزدیکان قاسم‌ آهنین‌جان آلزایمر او را تکذیب می‌کنند و البته به این نکته هم اشاره می‌کنند که آدرسی که شاعر می‌دهد نه آدرس خانه قبلی خودش، که آدرس منزل مادرش بوده است .»


 

کپی