اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۳ تیر ۱۴۰۰

شکست «نتانیاهو» در تشکیل کابینه صهیونیستی

شکست «نتانیاهو» در تشکیل کابینه صهیونیستی

گروه جهان/ ناکامی «بنیامین نتانیاهو» برای تشکیل کابینه در فرصت 28 روزه سبب شد تا رئیس رژیم صهیونیستی برای پیشگیری از چهارمین انتخابات ظرف دو سال گذشته، این مسئولیت را به بزرگ‌ترین رقیب او «یائیر لاپید» بدهد.

 به گزارش «رویترز»، «رئووین ریولین» در مصاحبه‌ای تلویزیونی ساعاتی پس از پایان مهلت «نتانیاهو» در ساعت 12 روز سه‌شنبه گفت: «با حمایت 56 عضو کنست از نامزدی «لاپید»، مأموریت تشکیل دولت را به او واگذار می‌کنم. با توجه به تعداد توصیه‌ها به‌نظر می‌رسد با وجود مشکلات او رأی اعتماد کنست را به دست خواهد آورد.
حال اینکه او خود رئیس دولت شود یا کسی را معرفی کند چندان اهمیتی ندارد.» «لاپید» 57 ساله رهبر حزب میانه «یش عتید» که برای تشکیل دولت دست‌کم حمایت 61 عضو از 120 نماینده کنست را نیاز دارد در بیانیه‌ای اعلام کرد درصدد است دولتی «چپ، راست و میانه» تشکیل دهد تا ثابت کند هیچ کس از دیگری متنفر نیست. در حال حاضر «نفتالی بنت» رهبر حزب «یمینا» با 7 کرسی پارلمان، گمانه‌هایی برای پیوستن به ائتلاف چپ میانه با «لاپید» را مطرح کرده است. از سوی دیگر به نوشته «فرانس پرس»، 5 نفر از نمایندگان لیست عرب مشترک و حزب «رام» به رهبری «منصور عباس» نیز با ارسال نامه‌ای به «ریولین» حمایت خود را از «لاپید» اعلام اما تأکید کرده‌اند که از دولتی که «نفتالی بنت» در رأس آن باشد حمایت نمی‌کنند. چراکه «بنت» از حامیان موضوع الحاق کرانه باختری؛ خط قرمز اعراب مسلمان است. اما با این حال کارشناسان معتقدند شاید جدی‌ترین تهدید برای سوق یافتن نمایندگان برای تشکیل دولت متحد، شخص «نتانیاهو» باشد. اما «نتانیاهو» پس از اعلام این تصمیم با هشدار یک تهدید برای اسرائیل گفت: «یک حقیقت روشن است که ائتلاف به رهبری لاپید به معنای تشکیل یک دولت چپ خطرناک خواهد بود.»

کپی