اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۲ تیر ۱۴۰۰

کلمات کلیدی

تاکید رییس جامعه اسلامی صربستان بر وحدت مسلمانان درحمایت از فلسطین

تاکید رییس جامعه اسلامی صربستان بر وحدت مسلمانان درحمایت از فلسطین

رئیس العلمای جامعه اسلامی صربستان در بلگراد در ضیافت افطار در آستانه گرامیداشت روز قدس در سفارت کشورمان بر لزوم وحدت و همبستگی مسلمانان برای حمایت از فلسطین و فلسطینیان در رسیدن به اهداف بر حق خود تاکید کرد.

«سعید نسوفوویچ» در ملاقات با «رشید حسن پور» مساله فلسطین را مساله  مهم برای تمامی مسلمانان دانست و گفت: دفاع از حقوق فلسطینیان مستلزم درک حقیقت مسائل است و همبستگی مسلمانان در این راه اهمیت بسیار دارد و گرامیداشت روز قدس که یک فراخوان جهانی به ابتکار امام خمینی (ره) است می تواند در این رهگذر بسیار نقش آفرین باشد.

وی همچنین به وضعیت مسلمانان در صربستان و تعداد مساجد در این کشور اشاره کرد و گفت که در کنار تنها مسجد بزرگ "بایرکلی" در بلگراد پایتخت صربستان که سال آینده 500 سال از قدمت آن می گذرد، اماکنی برای عبادات و انجام مناسک مسلمانان نیز وجود دارند.

رئیس العلمای صربستان همچنین در این جمع از همبستگی و نزدیکی سفارت جمهوری اسلامی ایران با جامعه اسلامی و مسلمانان صربستان تقدیر کرد.

سفیر جمهوری اسلامی ایران در این ملاقات ضمن تبیین اهمیت و جایگاه روز قدس که تحت رهبری و هدایت جمهوری اسلامی ایران به یک پویش و رسالت فزاینده مدنی جهانی تبدیل شده است، افزود: حمایت از فلسطینی ها در تحقق آرمان هایشان و همچنین آگاه کردن افکار عمومی جهان با مسایل و مشکلاتی که فلسطینی ها در نتیجه ظلم ها و جنایات مسلم رژیم صهیونیستی رو به رو هستند نه تنها از طرف مسلمانان بلکه همه افراد آزاد اندیش گامی بسیار مهم و ارزشمند برای رفع معضلات فلسطین و مردم آن خواهد بود.

در این ملاقات لزوم حفظ راهبری جمهوری اسلامی ایران در جهان اسلام در دفاع از حقوق و منزلت مسلمانان بویژه مردم مسلمان فلسطین مورد تاکید قرار گرفت.

در جریان این ضیافت که  مفتی صربستان و دوتن از مسئولین جامعه اسلامی این کشور و اعضای سفارت کشورمان حضور داشتند نماز جماعت اقامه گردید و برای حل مسائل و مشکلات مسلمانان به ویژه مصیبت های فلسطینی ها دعا کردند.

براساس آخرین سرشماری های غیر رسمی، بیش از ۳۰۰ هزار مسلمان در صربستان زندگی می کنند که حدود ۱۰۰ هزار نفر آنان در بلگراد و حومه این شهر سکونت دارند.

نزدیک به ۶۰۰ سال اسلام وارد منطقه بالکان شد و این مساله نشان از آن دارد که سنت و معنویت اسلامی در همه عرصه‌های اجتماعی و فردی زندگی مسلمانان منطقه بالکان ریشه‌ عمیقی دارد.ایرنا

کپی