اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۲۸ خرداد ۱۴۰۰

کلمات کلیدی

ایفای نقش نخبه کم‌توان توسط نگار جواهریان؟

ایفای نقش نخبه کم‌توان توسط نگار جواهریان؟

یک دختر نخبه کم‌توان در تکلم از بازی نگار جواهریان یا گلاره عباسی در فیلم زندگیش، سخن گفت.

طهورا ساجد که سه ماه زودتر از موعد متولد شده و به همین دلیل در قوای تکلم و شنیداری دچار مشکل شده در برنامه تلویزیونی "محاکات" از سختی‌های زندگی همنوعان خود گفت.

سختیهای آموزش خواندن و نوشتن درکنار دشواری‌های تماشای فیلم و سریال و مطالعه کتاب ازجمله سختی‌هایی بود که ساجد درباره‌اش حرف زد ولی طهورا ساجد با کمک مادرش اکرم جعفری، آن قدر سعی و تلاش کرد که به یکی از نخبگان کم‌توان بدل شد.

این دختر کم‌توان از نقش مادر معلمش در رشد خود سخن گفت و بر این امر تاکید کرد که اگر مادرش، صبورانه به تعلیم او نمی‌پرداخت، شاید نمی‌توانست حتی الفبا را بیاموزد.

طهورا ساجد در محاکات گفت: واقعا امکانات چندانی برای ناشنوایان و کم‌شنوایان وجود ندارد. مثلا هنوز و بعد از بارها درخواست، هیچ زیرنویسی برای محصولات تلویزیونی وجود ندارد که امثال ما هم بتوانند ماجرا را درک کنند. ای کاش رسانه ملی پیشقدم شود و در تمام شبکه‌ها زیرنویس مناسب برای ناشنوایان قرار دهد.

رسول نجفیان کارشناس برنامه "محاکات" با خواندن بیتی از مولانا از دراماتیک بودن زندگی ساجد چنین گفت: از طلب، بنده به کوی تو رسید/درد، مریم را به خرمابن کشید... آنچه طهورا را به جلو سوق داد ایمان مادرش بود که به او القا کرد می‌تواند بیاموزد و جلو برود.

نجفیان ادامه داد: در سینما و تلویزیون بارها و بارها سرگذشت کم‌توانانی را دیده‌ایم که با توکل به خدا و حمایت والدین به قهرمانانی بدل شده‌اند به شدت دل‌انگیز و یقینا داستان زندگی طهورا ساجد هم می‌تواند زمینه تولید یک‌ فیلم یا سریال خوب شود.

طهورا ساجد درباره چگونگی تولید فیلم زندگیش گفت: آن قدر داستان‌های مختلف در جای جای زندگیم وجود دارد که هر کدام می‌تواند سکانسی از یک فیلم باشد و در مجموع یک محصول جذاب و متفاوت را بسازد.

ساجد درباره بازیگر مناسب برای ایفای نقش در فیلم زندگیش گفت: خیلی از بازیگران توانمند داریم که می‌توانند چنین نقشی را بازی کنند ولی شخصا نگار جواهریان و گلاره عباسی را می‌پسندم.

گفتنی است برنامه تلویزیونی "محاکات" به تهیه‌کنندگی جواد فرحانی و کارگردانی مریم نوابی‌نژاد هر شب حوالی ۲۳ از شبکه دوم سیما روی آنتن می‌رود.

کپی