اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۰

قالیباف: طرح دموکراتیک همه‌پرسی راه‌حل مساله فلسطین است

قالیباف: طرح دموکراتیک همه‌پرسی راه‌حل مساله فلسطین است

رییس مجلس شورای اسلامی عصر پنجشنبه در پیامی به دومین کنگره بین المللی قدس شریف، با تاکید بر اینکه موازنه قدرت در منطقه به سود جبهه مقاومت است، گفت:طرح دموکراتیک همه‌پرسی راه‌حل مساله فلسطین است.

محمدباقر قالیباف در این پیام، افزود: نگاهی به دستاوردهای برگزاری سالانه روز جهانی قدس نشان می‌دهد که ابتکار عمل امام راحلِ عظیم الشأن و رهبری داهیانه مقام معظم رهبری نه تنها قضیه فلسطین را پویا و بالنده نموده، بلکه علیرغم توطئه‌های مکرر آمریکا و صهیونیست‌ها در حذف نام فلسطین از منطقه، همچنان مسئله مقاومت، اشغال فلسطین و آوارگی هفت میلیون فلسطینی را در صدر موضوعات بین المللی قرار داده‌است.

وی ادامه داد: در این راستا برگزاری تظاهرات بازگشت فلسطینی‌ها، فراخوان و پیام مهمی مبنی بر عزم ملت فلسطین برای بازگشت به سرزمین مادری می‌باشد که تداوم آن به اهداف مقاومت و نزدیکتر شدن به آزادی مسجدالاقصی قبله اول مسلمین بیش از پیش کمک کرده‌است.

رییس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: بی‌تردید فلسطین متعلق به فلسطینیان است و باید با اراده آنان اداره شود. جمهوری اسلامی ایران طرح دموکراتیک همه پرسی را بعنوان راه کارِ سیاسی در سازمان ملل به ثبت رسانده است. طرح همه پرسی از همه ادیان و اقوام فلسطینی، راه حلی است که می‌تواند بر چالش‌های امروز و فردای فلسطین فائق آید.

به گفته وی، این طرح نشان می‌دهد که ادعای یهودی ستیزی که نظام سلطه و صهیونیست‌ها آن را تکرار می‌کنند، بکلی بی‌اساس است. در این طرح، فلسطینیانِ اصیل، اعم از یهودی و مسیحی و مسلمان، در یک همه پرسی شرکت و سرنوشت خود را تعیین می‌کنند. آنچه قطعا در آینده منطقه جایی ندارد نظام جعلی صهیونیستی است.

قالیباف تصریح کرد: عمیقا معتقدم مقاومت و وحدت میان گروه‌های فلسطینی تنها گزینه‌های مردم فلسطین در مبارزه با رژیم کودک کش و غاصب صهیونیستی است و صهیونیست‌ها به هیچ وجه حقوق بشر و طرح‌های دموکراتیک را درک و مراعات نمی‌کنند. همهٔ ما وظیفه داریم که ملت فلسطین را در این جهاد مقدس یاری رسانیم.

وی یادآور شد: امروز موازنه قدرت در فلسطین و منطقه به نفع مقاومت است که می‌تواند ملت فلسطین را به گام نهایی و آرمانی خود بیش از هر زمان دیگری نزدیک سازد. تحقق این آرمان، وظیفه همه فلسطینیان و تمامی گروه‌ها و نهادهای سیاسی و مقاومتی و مردمی فلسطین و امت اسلامی است.

رییس مجلس شورای اسلامی گفت: وجود این روحیه جهادی و مقاومتی، رمز بسیار مهم و کلید موفقیتِ پیروزی‌های آینده ملت فلسطین و مقاومت خواهد بود و دشمن صهیونیستی با اطلاع از اهمیتِ این رویکرد، تمام تلاش خود را صرف کشتار زنان و کودکان فلسطینی، توسعه شهرک سازی، آوارگی بیشتر فلسطینی‌ها از خانه و کاشانه خود و تخریب آثار اسلامی در قدس شریف نموده تا هویت اسلامی و فلسطینی قدس و سرزمین‌های اشغالی را محو کند.

وی تاکید کرد: اینجانب آمادگی کامل مجلس شورای اسلامی را برای همراهی و همکاری با مجالس کشورهای اسلامی و جهان در مسیر نیل به هدف تعیین شده در روز جهانی قدس که همان تشکیل دولت واحد فلسطین در سراسر سرزمین مادری و به پایتختی قدس است.

وی در ادامه اظهار داشت: بی‌تردید وضعیت امروز سرزمین‌های اشغالی ایجاب می‌کند که همه کشورها و سازمان‌های بین المللی در جهت تحقق حقوق مشروع ملت فلسطین به وظیفه و مسئولیت خود عمل کنند. این رسالت جهانی زمانی اهمیت پیدا می‌کند که ما در پرونده ننگین و نکبت بار رژیم صهیونیستی در طول ۷۳ سال اشغال سرزمین فلسطین، غیر از جنایت و ترور، تداوم محاصره غزه، کودک کشی، اسارت، تخریب منازل، سرکوب آزادی‌ها، پایمال کردن ابتدایی‌ترین حقوق بشر، نژادپرستی، ادامه الحاق اراضی فلسطین، شهرک سازی، تبعیض در واکسیناسیون پاندومی کرونا و ممانعت از تزریق واکسن کرونا به زندانی‌ها، نقطه مثبتی نمی‌بینیم.

قالیباف دراین پیام گفت: جمهوری اسلامی ایران افتخار دارد که به عنوان یک کشور حامیِ فلسطین و با هدف تأمین حداکثری امنیت ملی و امنیت منطقه غرب آسیا، ضمن حمایت از گفتمان مقاومت، همزمان، راه حل سیاسی و دموکراتیک، برگزاری همه پرسی در سرزمین‌های اشغالی با مشارکت همه ساکنین اصیل را برای تعیین سرنوشت، در سازمان ملل به ثبت رسانده است و پیگیر اجرای این راه حل می‌باشد. انتظار داریم که این ابتکار عمل مشروع توسط سازمان همکاری‌های اسلامی، اتحادیه‌های بین المجالس اسلامی، آسیایی و جهانی و جنبش عدم تعهد نیز مورد حمایت قرار گیرد.

وی اظهار کرد: با توجه به شرایط منطقه و جهان، از پارلمان‌های اسلامی می‌خواهم بار دیگر با تشکیل کمیته‌های ویژه فلسطین، اقدامات تأثیرگذار خود را به منظور حرکت منسجم و یکپارچه در حمایت از حقوق ملت فلسطین باز تعریف نمایند.

رییس مجلس شورای اسلامی یادآور شد: دولت‌ها و پارلمانها می‌توانند با جدیت، ضمن رصد و پیگیری جنایات رژیم صهیونیستی در سرزمین‌های اشغالی و مستندسازی از جرایم ارتکابی سیستماتیک و مکرر رژیم صهیونیستی علیه ملت مظلوم فلسطین، پیگیری حقوقی و جنایی این جنایات در محاکم بین المللی را در اولویت قرار دهند.

وی اظهار داشت: ضروریست اجرای مصوبات کمیته تحریم سازمان همکاری اسلامی علیه رژیم صهیونیستی مورد توجه مشترک پارلمان‌های کشورهای اسلامی قرار گرفته و نمایندگان محترم در این زمینه قانونگذاری‌های ملی صورت گرفته را عملیاتی سازند.

وی تصریح کرد: انتظار می‌رود، پارلمان‌های کشورهای اسلامی، دولت خویش را مکلف سازند، با تشکیل یک کمیته تحقیق بین المللی، جنایتکاران جنگی رژیم صهیونیستی را در محاکم رسمی محاکمه نمایند. مجلس شورای اسلامی آمادگی دارد در این خصوص رایزنی‌های لازم را با پارلمان‌های اسلامی به صورت فعال به عمل آورند.

دومین کنگره بین المللی قدس شریف از روزسه شنبه با سخنرانی ۳۰ شخصیت علمی و فرهنگی از کشورهای ایران، فلسطین، مالزی، هند، افغانستان، پاکستان، فرانسه، آرژانتین، عراق، ترکیه، شیلی، امارات، لبنان، سوریه، انگلیس، کانادا و تونس آغاز شده و تا عصرامروز پنجشنبه ادامه دارد./ایرنا

کپی