اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۰

کلمات کلیدی

۱۳میلیارد دلار طرح در مناطق آزاد آماده سرمایه گذاری بین المللی است

۱۳میلیارد دلار طرح در مناطق آزاد آماده سرمایه گذاری بین المللی است

دبیر شورایعالی مناطق آزاد تجاری، صنعتی و ویژه اقتصادی گفت: در چهار منطقه آزاد تجاری کشور ۶ طرح به ارزش ۱۳میلیارد دلار آماده جذب سرمایه گذاری بین المللی است.

حمید رضا مومنی چهارشنبه شب در نشست شورای معاونان سازمان منطقه آزاد کیش با اشاره به سند همکاری اقتصادی بین ایران و جین اظهار داشت: مناطق آزاد کشور می توانند با تدوین برنامه های، کوتاه ، میان و بلند مدت در حوزه های مختلف با اولویت های متعدد برای اجرای طرح های عمرانی و اقتصادی از این قرارداد استفاده کنند.

وی اضافه کرد: مناطق آزاد در تمام دستگاه های اجرایی کشور جایگاه خوبی را به خود اختصاص داده و اکنون ۶ طرح بزرگ در مناطق آزاد قشم، ماکو، چابهار و کیش به ارزش ۱۳ میلیارد دلار آماده جذب سرمایه گذاری های بین المللی است.

پیشرفت و توسعه مناطق آزاد کشور با اصلاح ساختار سازمانی

مشاور رییس جمهوری، اطلاعات و فناوری و تامین منابع مالی را از اولویت های مناطق آزاد کشور در اصلاح ساختار سازمانی اعلام کرد و افزود: در حوزه اطلاعات و فناوری گزینش مدیران متخصص و فنی درجهت تقویت و پیشرفت این مناطق ضروری است.

مومنی در خصوص اصلاح بودجه و ساختار سازمانی نیز اظهار داشت: مناطق آزاد کشور باید بر اساس رویکرد، ماموریت ها و وظایف خود نسبت به پیشبرد اهداف تعیین شده گام های موثری بردارند و در این ارتباز به روزرسانی روش های تامین منابع مالی یکی از شاخص های مهم برای پیشرفت مناطق آزاد کشور است.

 

حجم سرمایه گذاری در کیش ۲۳ درصد افزایش یافت

معاون اقتصادی و سرمایه گذاری سازمان منطقه آزاد کیش نیز در این جلسه از افزایش ۲۳درصدی حجم سرمایه گذاری ریالی این منطقه در سال گذشته خبرداد و افزود: روند فعالیت طرح های مختلف در جزیره کیش با انجام تدابیری همچون تبدیل تمام پرونده های سرمایه گذاری به یک فایل الکترونیکی تسهیل می شود.

داریوش سلیمی افزود: این امر مهم سبب شد طرح هایی که فعالیت آنها متوقف شده بود در زمان مشخص تعیین تکلیف شوند.

سلیمی بررسی تعداد قرارداد ها و الحاقیه طرح های فعال و نیمه فعال در جزیره کیش از اقدامات مهم در معاونت اقتصادی و سرمایه گذاری در سال گذشته است گفت: تا کنون در این منطقه حدود ۴۵۰ قرارداد به امضا رسیده که ۳۸۰ مورد آن فعال و ۷۰ مورد نیز غیرفعال است.

وی یادآور شد: از ابتدای سال گذشته تا کنون ۲۰۰ جلسه برای ساماندهی طرح های عمرانی در سازمان منطقه آزاد کیش برگزار شده است.

 

کیش ۶۵ طرح عمرانی در حال اجرا دارد

سرپرست معاونت عمرانی و زیر بنایی سازمان منطقه آزاد کیش نیز از افزایش ۱۰۰ درصدی عملکرد معاونت عمرانی وزیر بنایی سازمان درسال ۹۹در زمینه جذب بودجه عمرانی مصوب نسبت به سال ۹۸ خبر داد و گفت: این جزیره هم اکنون ۶۵ طرح عمرانی در حال اجرا دارد.

علی عرب افزود: پایانه جدید فرودگاه بین المللی کیش از مهمترین طرح های عمرانی منطقه آزاد کیش بوده که اکنون با با بیش از ٨٠ درصدپیشرفت فیزیکی در حال اجرا است.

وی با بیان اینکه منطقه آزاد کیش با ۱۰ هزار میلیارد ریال اعتبار عمرانی ۳۲ درصد بودجه کل مناطق کشور را به خوداختصاص داده است گفت: توسعه زیر ساخت های فرودگاهی، تکمیل پایانه جدیدفرودگاه، تکمیل باندجنوبی و ارتقاء سیستم روشنایی ، تامین تجهیزات ناوبری  و کمک ناوبری وبهره برداری از برج مراقبت جدید از جمله طرح های در حال اجرای این سازمان است.

ضریب اشغال هتل های کیش ۱۲.۶ درصد کاهش یافت

معاون گردشگری سازمان منطقه آزاد کیش گفت: ضریب اشغال هتل های این جزیره در مقایسه با رقم ۶۵.۱ درصد در سال ۹۸ با ۱۲.۶ درصد به ۵۲.۵ درصد در سال ۹۹ کاهش رسیده که نشانگر کاهش میزان ورود گردشگر به دلیل اعمال محدودیت ها برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا است.

خسرو نشان افزود: شیوع بیماری کرونا تاکنون خسارت های زیادی را به کسب و کارهای حوزه گردشگری در سطح بین المللی وارد کرده  و تقاضای گردشگری در سطح جهان بر اساس آمار ارائه شده از سوی سازمان جهانی گردشگری (UNWTO) با کاهش ۷۰درصدی مواجه شده است.

وی اظهار داشت: در این میان جزیره کیش با کاهش حدود ۲۷ درصدی ورود مسافر و گردشگر شرایط خوبی را در این بازه زمانی سپری کرد و در مجموع چشم انداز اقتصادی گردشگری در سال ۱۴۰۰ در مقایسه با سال ۱۳۹۹ چشم انداز بهتری خواهد بود.

به گزارش ایرنا، مومنی برای حضور در شورای معاونان سازمان منطقه آزاد تجاری کیش و بازدید از ترمینال جدید مسافری فرودگاه این جزیره به این منطقه سفر کرده است.

منطقه آزاد کیش شامل جزایر کیش، هندورابی، فارور بزرگ و فارور کوچک است و سازمان منطقه آزاد کیش به عنوان نماینده دولت ماموریت دارد این منطقه به محیطی امن، آرام و پاک، برترین مقصد گردشگری برای خانواده ها، قطب علمی آموزشی تحقیقاتی، الگوی توسعه پایدار با بهره گیری از فن آوری های نوین و مناسب ترین مکان برای سرمایه گذاری در منطقه خلیج فارس تبدیل شود.

ماموریت این سازمان بر اساس طرح جامع ۲۰ ساله مصوب ۱۳۷۲ آغاز شده و حضور سالانه حدود ۲ میلیون گردشگر داخلی و خارجی و سرمایه گذاران متعدد از نشانه های تحقق این طرح است.

جزیره کیش با ۹۲ کیلومتر مربع مساحت و ۴۲ هزار نفر جمعیت در فاصله ۱۸ کیلومتری سرزمین اصلی و در آب های نیلگون خلیج فارس واقع شده است./ایرنا


 

کپی