اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۰

تندباد و گرد و خاک استان مرکزی را فرا می‌گیرد

تندباد و گرد و خاک استان مرکزی را فرا می‌گیرد

مسئول پیش بینی اداره کل هواشناسی استان مرکزی گفت: بر اساس ارزیابی نقشه‌های پیشیابی هوا، تند باد و گرد و خاک در ۲ روز آتی این استان را فرل می‌گیرد.

«رضا مرادی» افزود: بررسی‌ها نشان می‌دهد به‌دلیل وجود برخی ناپایداری‌های همرفتی  در برخی از نقاط شمالی استان مرکزی، شهرستان‌های ساوه و زرندیه و با احتمال کمتر تفرش در ۲ روز آینده احتمال رگبار باران و وقوع رعدوبرق در ساعات بعدازظهر وجود دارد.

وی بیان کرد:  سرعت وزش باد در این مدت به‌ویژه در ساعات بعدازظهربرای بیشتر مناطق استان شدید است و به‌دلیل انتقال گردوخاک از مناطق غربی و کشور عراق و  و ریزگردهای  محلی کاهش دید افقی و کیفیت نامطلوب هوا رقم می‌خورد.

مسئول پیش بینی اداره کل هواشناسی استان مرکزی ادامه داد: بررسی نقشه‌های فعلی خروجی مدل‌ها حاکی از عبور یک موج بارشی از نیمه شمالی کشور در روز شنبه است که این سامانه موجب تشدید و گسترش ناپایداری‌ها در استان در روز شنبه می‌شود و در مناطق بیشتری از استان مرکزی پدیده رگبار و رعدوبرق رخ می‌دهد و دمای هوا در ۲ روز آینده روند افزایشی دارد.

مرادی اظهار داشت: ساوه با بیشینه دمای ۳۰ و چهار دهم درجه سانتیگراد بالای صفر گرمترین و کمیجان با کمینه دمای هشت دهم درجه سانتیگراد بالای صفر خنک‌ترین شهر استان مرکزی در ۲۴ ساعت گذشته گزارش شده است.

۱۸۲ و نیم میلیمتر بارندگی در سال زراعی جاری (اول مهرماه پارسال) تاکنون در استان مرکزی به ثبت رسیده است./ایسنا

کپی