اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۰

استراتژی جدید اتحادیه اروپا برای کاهش وابستگی به تأمین‌کنندگان چینی

استراتژی جدید اتحادیه اروپا برای کاهش وابستگی به تأمین‌کنندگان چینی

اتحادیه اروپا یک برنامه استراتژی صنعتی به‌روز شده ارائه داده که هدف آن کاهش وابستگی اتحادیه به تأمین‌کنندگان خارجی در مجموعه بخش‌های استراتژیک، به دنبال بحران اقتصادی ناشی از همه‌گیری کووید ۱۹ است.

به نقل از رویترز، این بخش‌ها شامل مواد اولیه، باتری، مواد دارویی فعال، هیدروژن، نیمه‌هادی‌ها و فناوری‌های cloud و edge هستند.

این سند ۱۹ صفحه‌ای اشاره می‌کند که اقدامات اتحادیه اروپا می‌تواند شامل تنوع در عرضه و تقاضا با تکیه بر شرکای تجاری مختلف در هر زمان ممکن باشد، اما در صورت ضرورت می‌تواند نسبت به ذخیره‌سازی اقدام نموده و خودمختار عمل کند.

"مارگارت وستاگر"، معاون رئیس کمیسیون اروپا به خبرنگاران گفت استراتژی صنعتی تازه اتحادیه اروپا "برای حصول اطمینان از این است که صنایع ما برای انجام انتقالات دیجیتال و سبز اقتصاد ما مجهز هستند ضمن آنکه رقابت‌پذیری صنایع ما در زمینه بهبود از بحران کووید ۱۹ را نیز تضمین می‌کنند".

"بیزنس‌یوروپ"، سازمان کارفرمایان اروپا استراتژی به‌روز شده اتحادیه اروپا را با عنوان "گامی در مسیر درست" مورد تحسین قرار داد.

طرح اولیه به طور خاص اشاره‌ای به چین نکرده، اما رونمایی از آن به دنبال مبادلات تحریمی بین بروکسل و پکن بابت نگرانی‌های حقوق بشری انجام شد که روابط دوجانبه این دو را به سطح پایینی رسانده است.ایسنا

کپی