اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۲ تیر ۱۴۰۰

دعوت به ضیافتی عجیب!

دعوت به ضیافتی عجیب!
مریم شهبازی خبرنگار

برای خواندن درباره آنچه در برهه‌ای بر سرزمین‌مان گذشته حتماً لازم نیست که ادبیات جنگ در زمره علاقه‌مندی‌هایمان باشد؛ همین که می‌دانیم ایران برای هشت سال صحنه نبرد بوده و دلاوری و رشادت زنان و مردان بسیاری را برخود دیده کافی است.

در این بین اگر قرار به انتخاب چند اثر باشد بد نیست که نوشته‌های مجید قیصری را فراموش نکنیم. قیصری افزون بر اینکه سال‌هاست درباره جنگ می‌نویسد با داستان‌ها و رمان‌های خود نشان داده که بدون استناد به تحقیق و پژوهش سراغ این حوزه ادبی نمی رود.  
بنابراین اگر پیش‌تر اثری از او نخوانده‌اید می‌توانید با داستان بلند «ضیافت به صرف گلوله» شروع کنید، تازه‌ترین نوشته این نویسنده که با همراهی انتشارات «کتاب کوچه» روانه کتابفروشی‌ها شده است. داستان این کتاب به دوران بعد از جنگ تحمیلی بازمی‌گردد و ماجرای آن درباره شخصیت‌هایی است که طی حادثه ای ناچار به مرور و یادآوری خاطرات گذشته خود می‌شوند.
داستان از کارت دعوت‌های ناشناسی شروع می‌شود که برای چند نفر ارسال می‌شود، آن هم در شرایطی که معلوم نیست میزبان کیست و خانه به چه کسی تعلق دارد. حتی دلیل این دعوت هم نامشخص است! با این حال دعوت‌شدگان به محل میهمانی می‌روند و آنجا با لکه‌های خون روبه‌رو می‌شوند.
ماجرای اصلی این کتاب که پیرامون خاطرات شخصیت‌ها و شخصی به نام سرگرد بهزاد فرحان شکل گرفته حول همین لکه‌های خون شکل می‌گیرد و... همان طور که پیش‌تر هم درباره این کتاب گفته شده، مخاطب وقتی پای دیالوگ‌های «ضیافت به صرف گلوله» می‌نشیند و با شخصیت‌های آن همراه می‌شود به یاد دردها و خاطرات جنگ می‌افتد و در این بین فرصتی برای آشنایی بیشتر با آدم‌هایی پیدا می‌کند که شاید برخی از ما  آنان را فراموش کرده باشیم.
مجید قیصری
نشر کتاب کوچه


 

کپی