اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۲۵ خرداد ۱۴۰۰

ساختمان فدراسیون فوتبال و 3 دانگ پرسپولیس به‌ نام شستا زده شد

زخم تیر ویلموتس سر باز کرد

زخم تیر ویلموتس سر باز کرد

گروه ورزشی/ بالاخره زخم تیر بدهی سنگین به مارک ویلموتس سرمربی سابق تیم ملی بر تن فدراسیون فوتبال سرباز کرد و شرکت سرمایه‌گذاری تأمین اجتماعی (شستا) که مبلغ 2 میلیون یورو به فدراسیون برای پرداخت مطالبات ویلموتس قرض داده بود، در ازای مطالباتش، ساختمان فدراسیون و 3 دانگ از سند باشگاه پرسپولیس را به‌ نام خود کرد.

 این اتفاق در شرایطی رخ داده که علی سلیمانی خزانه دار فدراسیون، 13 بهمن سال گذشته اعلام کرد که بدهی به شرکت شستا تسویه شده و با همکاری وزارت ورزش و جوانان، مجموع پرداختی به این شرکت به 25 میلیارد رسیده که براساس نرخ روز هنگام استقراض دقیقاً معادل 2 میلیون یورویی است که در سال 98 از این شرکت قرض گرفتیم. اما با این حال، مهدی اسماعیلی مدیر امور حقوقی و قراردادهای شرکت سرمایه‌گذاری تأمین اجتماعی درخصوص دریافت مبلغ پرداخت شده به فدراسیون فوتبال چنین توضیح داد: «پس از طی مراحل دادرسی با حضور وکلای فدراسیون فوتبال حکم محکومیت فدراسیون به پرداخت مبلغ 2 میلیون یورو به انضمام خسارت تأخیر تأدیه و خسارات دادرسی صادر و پس از مضی مواعد قانونی قطعیت یافت و پس از طی شدن تشریفات قانونی اجرای احکام مدنی اموال توقیف شده کارشناسی، مراتب ابلاغ و اعتراض قانونی و آگهی مزایده ساختمان‌های فدراسیون فوتبال صادر شد. پس از گذشت مواعید قانونی، ساختمان‌های فدراسیون در قبال مبلغ روز تسویه به‌ نام شستا منتقل و سند تک برگ آنها به‌ نام شستا صادر و تحویل گردید.»
صفی‌الله فغان‌پور مسئول حقوقی پیشین فدراسیون فوتبال، در خصوص مصادره ساختمان فدراسیون و 3 دانگ از ساختمان باشگاه پرسپولیس به فارس گفت: «تعهدات ما همه به‌صورت ریالی بود و حتی چکی که در قبال پول قرضی به شرکت شستا تحویل داده شده قانونی نبود. چرا که فقط خزانه‌دار فدراسیون آن را امضا کرد و ریاست فدراسیون فوتبال پای آن چک امضایی نداشت و حتی مهر فدراسیون نیز روی آن زده نشد. ضمن اینکه اصلاً قرار نبود چک خرج شود یا اقدامی روی آن صورت بگیرد. آن زمان برای آنکه سندی در اختیار شرکت شستا باشد، این چک را به مسئولان این شرکت دادند که در اختیارشان باشد، اصلاً شرکت شستا نمی‌توانست روی این چک اقدام و این چک هم نمی‌توانست فدراسیون را محکوم کند. بعد از مدتی که شکایت از فدراسیون صورت گرفت، از ما درخواست تجدید نظرخواهی شد اما فدراسیون هزینه تجدیدنظرخواهی را نداشت و سپس با اتفاقاتی که رخ داد، آنها حکم قطعی را دریافت کردند اما صدور سند و انتقال ساختمان فدراسیون فوتبال به شرکت شستا خلاف قانون و مقررات است. ما به قاضی پرونده توضیح دادیم وقتی چک، مهر فدراسیون ندارد نمی‌تواند براحتی فدراسیون فوتبال را محکوم کند اما متأسفانه حکم علیه فدراسیون صادر شد.»
او یادآور شد: «فدراسیون باید از رئیس قوه قضائیه درخواست کند که دستور رسیدگی مجدد برای این پرونده صادر شود و شما شک نکنید دیوانعالی کشور این حکم را رد خواهد کرد چون برخلاف قانون صادر شده است.» فغان پور در خصوص اینکه 3 دانگ از ساختمان پرسپولیس هم به‌ نام شرکت شستا شده است، گفت: «ما 2 میلیون یورو را به ریال تبدیل کردیم اما این شرکت رقم ساختمان فدراسیون را کارشناسی کرد و متوجه شد که مطالبات آنها بیش از رقم ساختمان فدراسیون فوتبال است، به همین دلیل اسناد دیگر فدراسیون را بررسی کرده و 3 دانگ از ساختمان باشگاه پرسپولیس را که به‌ نام فدراسیون فوتبال است، به‌نام شرکت شستا ثبت کردند.»
در ادامه اسماعیلی مدیر امور حقوقی و قراردادهای شستا همچنین در پاسخ به شبهات مطرح شده در مورد ساختمان پرسپولیس گفت: «طرح دعوا و مطالبه مبلغ 2 میلیون یورو در مراجع قضایی علیه فدراسیون فوتبال صورت گرفته و شستا هیچ گونه مطالبه و به تبع آن دعوایی علیه باشگاه پرسپولیس نداشته است. از این‌رو بدیهی است رأی صادره نیز مبنی بر محکومیت فدراسیون به پرداخت مبلغ دو میلیون یورو به انضمام خسارت صادر شده و اقدامات اجرایی علیه محکوم علیه یعنی فدراسیون فوتبال دنبال شده است و شبهات مطرح شده وجاهت قانونی ندارد.» با این توضیح، توقیف و انتقال سند 3 دانگ از سند ساختمان پرسپولیس که به‌نام فدراسیون فوتبال بود، قطعی به نظر می‌رسد و شستا به این شکل خواسته که شکایت خود را علیه فدراسیون و نه باشگاه پرسپولیس نشان دهد.
میرشاد ماجدی، عضو هیأت رئیسه فدراسیون فوتبال درباره اتفاق‌های رخ داده به سایت فدراسیون گفت: «اکنون تمام ایران باید کمک حال فدراسیون فوتبال و تیم ملی فوتبال کشورمان باشند تا این تیم بتواند در مسابقات انتخابی که خردادماه در بحرین برگزار می‌شود موفق شود ولی به جای کمک کردن پا روی خرخره فدراسیون گذاشته‌اند و هر دم شاهد بروز یک مشکل جدید هستیم. البته این موضوعات قابل حل است. ای کاش شرکت شستا صبر می‌کرد و بعد از مقدماتی جام جهانی و دیدارهای سخت پیش رو، اقدام به این کار می‌کرد. اکنون وقت حمایت از فدراسیون است و باید تمرکزمان روی مسائل فنی و تدارکاتی تیم ملی بگذاریم نه اینکه شاهد بروز مشکل باشیم. چه زمانی دولت و مسئولان کمک خواهند کرد؟ زمانی که کار از کار بگذرد همه منتقد می‌شوند، نمایندگان مجلس باید پا پیش بگذارند و به فوتبال کمک کنند. نمی‌توانند این فوتبال را به حال خود رها کنند و این انصاف نیست که در این زمان بسیار حساس مجموعه فدراسیون را زیر فشار بگذارند.»

کپی