اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۰

روز جهانی قدس، عامل وحدت‌بخش مسلمین

روز جهانی قدس، عامل وحدت‌بخش مسلمین
خالد قدومی رئیس دفتر جنبش حماس در ایران

روز قدس سنتی حسنه است که توسط امام خمینی(ره) پایه‌گذاری شد. این روز یکی از مناسبت‌ها برای تجدید و تداوم مسأله قبله اول اسلام، مسأله قدس است که توسط مردان مقاومت ادامه خواهد داشت.

 از آنجا که این مناسبت در آخرین جمعه ماه رمضان تعیین شده است، این روز به نوعی وحدت بین مسلمانان و آزادگان جهان زیر پرچم قدس را احیا کرده و آنها را به سمت و سوی آزادی قدس شریف و مواجهه با دشمن مشترک اسلام و به عبارت بهتر دشمن مشترک انسانیت مانند رژیم صهیونیستی سوق می‌دهد. این نقش مهم و تعیین‌کننده حرکت پروژه مقاومت به سوی هدف نهایی یعنی قدس را بار دیگر احیا می‌کند. من معتقدم این روز و این مناسبت فرصت بزرگی است برای همه مسلمانان که بار دیگر اختلافات و حواشی را کنار گذاشته و با اتحادی همه‌جانبه رودرروی دشمن مشترک امت، یعنی رژیم صهیونیستی قرار گیرند.
روز جهانی قدس که امام خمینی(ره) آن را اعلام و حضرت آیت‌الله خامنه‌ای آن را ادامه دادند، مزایای فراوانی دارد که مهمترین آنها، وحدت جهان اسلام است. این وحدت اسلامی، موجب تقویت مقاومت فلسطین در نبرد ضدصهیونیستی شده است. موفقیت هر پروژه در گرو تحقق سه عامل است: ایمان راسخ به هدف، جدیت بخشیدن به آرمان و یاری خداوند. وجود دو عنصر اول و دوم، پیش‌شرط امداد الهی است. از این منظر، روز قدس، هر سه متغیر را برای مقاومت فلسطین به ارمغان آورده و زمینه‌ساز موفقیت مبارزات ضدصهیونیستی بوده است. پیام ایده هوشیارانه روز قدس برای همه آزادیخواهان جهان، اعم از عرب و غیر عرب، شیعه و سنی و... آن است که زیر پرچم آزادی قدس و فلسطین متحد شوند.
برای دستیابی به نتیجه لازم، حقیقت این است که ما معتقد به کیفیت و روش کلی مقاومت یعنی مقاومت چندجانبه هستیم؛ مقاومتی که ستون اصلی‌اش مقاومت خشن علیه دشمن و رژیم کودک‌کش صهیونیستی است و دیگر جنبه آن ابعاد دیپلماتیک، فرهنگی، سیاسی و اجتماعی را در برمی گیرد. به یاری خدا در این 41 سال با پیوند گروه‌های مقاومت در محور مقاومت و در رأس آنها جمهوری اسلامی ایران توانستیم این مسأله قدس را در سطح جهانی احیا کنیم. به همگان ثابت کردیم دشمن صهیونیستی دشمن علیه مفاهیم بین‌المللی، قوانین بین‌المللی و حقوق بشر است. به‌طوری که امروز اگر این رژیم صهیونیستی بخواهد هتک حرمتی به مقدسات اسلامی یا مسیحیت داشته باشد با واکنش‌های جهانی روبه‌رو است. حتی سازمان‌های جهانی مانند یونسکو اعلام کردند قدس هیچ ربطی به یهودی‌ها ندارد و سازمان دیده بان حقوق‌بشر نیز به تازگی اسرائیل را یک رژیم نژادپرست و آپارتاید خواند. این پیامدهای دیپلماتیک در نتیجه فعالیت‌های جوانان در جنبش‌های مقاومت در منطقه و بویژه مناسبت‌هایی مانند روز جهانی قدس نمود و بروز یافته که خود نماد احیای وحدت دوباره است. بنابراین با این مفهوم مقاومت چندبعدی می‌توانیم در رویارویی با رژیم جعلی و ظالم صهیونیستی به نصرت و پیروزی دست یابیم.

کپی