اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۰

خط بطلان روز قدس بر پروتکل صهیون

خط بطلان روز قدس بر پروتکل صهیون
مصیب نعیمی کارشناس ارشد مسائل جهان عرب

ابتکار امام خمینی(ره) در اعلام آخرین جمعه ماه مبارک رمضان در سال 1358 به عنوان روز جهانی قدس از ابتدا با واکنش منفی رژیم صهیونیـــستی مواجه شد و با همراهی رژیم‌های همسو سعی کردند دامنه این اقدام کاربردی، بی‌اثر یا حداقل محدود بماند، چرا که این اقدام می‌توانست طرح تغییر هویت فلسطین را با چالش مواجه کند.

با گذشت 42 سال از این رویداد همواره این مخالفت در سطح بین‌المللی ادامه داشت اما به علت برخورداری موضوع با واقعیت، روز جهانی قدس به یک شعار پایدار تبدیل شده و موجب ناکامی اشغالگران در تبدیل جغرافیایی فلسطین به سرزمین صهیونیست‌نشین شد. ارزیابی روز جهانی قدس از چند منظر حائز اهمیت است. اول اینکه انتخاب قدس به عنوان محور طرح با توجه به حساسیت این مکان در میان طوایف مسلمان و مسیحی و حتی یهودی، گویای نگاه عمیق و هوشمندانه در جلوگیری از انحصارطلبی رژیم صهیونیستی است. دوم آنکه تاریخ بیت‌المقدس به عنوان قبله اول مسلمین و قبل از آن، مهد حضرت مسیح(ع) خود چالشی جدی برای طرح یهودی‌سازی که همان صهیونیست‌سازی فلسطین است، ایجاد خواهد کرد. نکته سوم اینکه نام قدس محدوده مبارزه را از خاک فلسطین، فراتر برده و همه مسلمانان و بلکه مسیحیان را نیز به جلوگیری از این انحراف تاریخی فرا می‌خواند. با نگاهی عمیق‌تر می‌توان حقیقت دیگری را نیز شاهد بود و آن اینکه طرح اعلام روز جهانی قدس دقیقاً در رویارویی با طرح صهیونیستی محو گام به گام نام فلسطین از این سرزمین که در پروتکل‌های صهیون به تفصیل بیان شده، ارزیابی می‌شود که این خود نشان از یک گام استراتژیک و عملی است. در پروتکل‌های صهیون اشغال فلسطین با حمایت غرب و جایگزین کردن فالانژهای صهیونیسم از سراسر دنیا به جای فلسطینی‌ها و عادی‌سازی رابطه با یکایک کشورهای عرب طی یک پروسه 50 ساله با جزئیات هر دوره زمانی تشریح شده است و تا زمان اعلام روز جهانی قدس این روند طبق برنامه زمانبندی شده اجرا می‌شد. اما با پیوستن هسته‌های مقاومت در لوای یک هدف آرمانی و همزمان شکست روش‌های سازش و آشکار شدن فریبکاری رژیم صهیونیستی معادلات تغییر یافت و طی 30 سال گذشته سه انتفاضه فراگیر شکل گرفت و روند مبارزه با افزایش توانایی گروه‌های جهادی شکل تازه‌ای به خود گرفت.
امروز می‌توان گفت که شرایط سیاسی، نظامی و حتی بین‌المللی فلسطین با گذشته متفاوت شده و شهروندان فلسطینی که قبل از این به عنوان مجموعه‌های تروریستی در جهان مطرح می‌شدند امروز به عنوان ملتی که حق دارند سرنوشت خود را مانند دیگر ملل جهان به دست خود تعیین کنند مورد پذیرش است.
رژیم صهیونیستی نیز بسیاری از عناصر قدرت را از دست داده و نه تنها در داخل فلسطین ناکام مانده بلکه در میان حامیان قبلی خود نیز جایگاه سابق را ندارد و امروز بسیاری از کشورهای غربی حمایت از این رژیم را پرهزینه و کم سود می‌دانند.
در پایان باید تأکید کرد که استراتژی روز جهانی قدس نه تنها سهم مهمی در تغییر معادلات داخلی فلسطین و منطقه داشته بلکه در ناکام نمودن روند توسعه‌طلبی رژیم صهیونیستی با شعار از نیل تا فرات نیز کارساز بوده و حمایت‌های جمهوری اسلامی ایران از احیای روز جهانی قدس را نیز می‌توان در همین راستا تفسیر کرد.

کپی