اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۰

روز قدس، تقویت روحیه مقاومت

روز قدس، تقویت روحیه مقاومت
صباح زنگنه کارشناس مسائل سیاسی

قدس؛ نماد ادیان و بویژه اسلام در جهان و تاریخ به شمار می‌رود. پیامبران بـــــــــــزرگی چون حضرت ابراهـــــــــــیم(ع)، حضرت مـــــــــــــوسی(ع)، حضرت عیسی(ع) و... در این شهر حضور داشتند و اسرا و معراج پیامبر خاتم(ص) نیز در آن بوده و از تقدس خاصی برای همه پیروان ادیان و در تاریخ اسلام برخوردار است.

از طرف دیگر حضور فرهنگ و تمدن اسلامی نیز در این شهر عمق و ریشه دارد. گرچه همه ادیان الهی همچون مسیحیت، یهود و اسلام در این شهر ظهور داشته‌اند اما تاریخ هزاره اخیر تمدن و فرهنگ اسلامی را در آن حاکم کرده و اسلام این منطقه برای کل جهان اعتبار خاصی دارد. در قرن گذشته تشکیل رژیم صهیونیستی در این منطقه و در فلسطین اشغالی، وحدتی معنوی را در میان ملت‌های مسلمان به وجود آورد تا این منطقه را آزاد و از اشغال صهونیست‌ها خارج کنند.
در طول سال‌ها انواع طرح‌ها و توطئه‌ها از سوی قدرت‌های اروپایی مانند انگلیس، فرانسه و آلمان و پس از آنها امریکا، برای توسعه حضور صهیونیست‌ها در فلسطین به کار برده شد. گرچه فلسطینی‌ها نیز در برابر این طرح‌ها و توطئه‌های اشغالگری، توسعه‌طلبانه و نژادگرایانه گام‌هایی برداشتند اما با توجه به پشتیبانی تجهیزاتی و لجستیکی کشورهای استعمارگر از حرکت صهیونیست‌ها، مقاومت آنها از توان کافی برخوردار نبود. اما در عین حال حرکت‌های مقاومت مردم فلسطین و مردم مسلمان منطقه در سوریه، اردن، مصر و لبنان، به رغم منفک بودن از یکدیگر توانست تا حدود زیادی طرح به فراموشی سپردن موضوع فلسطین را ناکام بگذارد.
با وجود این، اقدامات مسلحانه فلسطینی‌ها که در دهه 50 میلادی آغاز شد تنها شعله مقاومت را روشن نگه داشت اما نتوانست توفیقات زیادی در میدان عمل کسب کند. اما بعد از دهه 70، 80 میلادی با بروز انقلاب اسلامی ایران، حمایت‌های مردمی و معنوی گسترده از موضوع فلسطین و قدس شریف فراگیر شد و همین عامل زمینه ساز انتفاضه‌های متعدد و قیام‌های متوالی مردم فلسطین قرار گرفت. با مقاومت مردم لبنان در برابر اشغالگری اسرائیل که تا بیروت نیز امتداد یافته بود و پایان این تجاوز، روحیه مقاومت در کل منطقه فزونی یافت و اعلان حضرت امام(ره) در مورد روز قدس در آخرین جمعه ماه رمضان بر گستردگی این ایستادگی و صیانت از روحیه مقاومت کمک اساسی و بنیادی کرد. بنابراین این تحولات و مقاطع ضمن پیشگیری از فراموشی موضوع فلسطین و قدس شریف، همچون سدی در برابر توطئه‌های یک قرنی صهیونیست‌ها قرار گرفت و اهمیت آزادسازی فلسطین و قدس شریف را مورد تأکید مجدد قرار داد تا خواب‌های آشفته صهیونیست‌ها و حامیان‌شان برای خودشان تعبیر نشود. این در حالی است که در کنار تداوم این حرکت و انتفاضه‌های مختلف و حفاظت از فرهنگ و تمدن اسلامی در قدس شریف، ما شاهد حمایت‌های ملت‌های دیگر، مسیحیان و حتی دولت‌های اروپایی از حقانیت مردم فلسطین و قدس شریف بوده‌ایم که بیانگر نتایج خوب این مقاومت در برابر ظلم، تعدی، نژادپرستی و اشغالگری صهیونیست‌ها است. امید آن است که این پیام‌های دفاع از حق مردم فلسطین و فرهنگ و تمدن اسلامی در این کشور، ابعاد حتی ژئوپلتیکی فلسطین در جهان اسلام را زنده‌تر و شعله‌ورتر کند.

کپی