اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۰

رویترز: دیپلمات ایرانی صلاحیت قضایی بلژیک برای رسیدگی به پرونده‌اش را رد کرد

رویترز: دیپلمات ایرانی صلاحیت قضایی بلژیک برای رسیدگی به پرونده‌اش را رد کرد

خبرگزاری رویترز به نقل از وکیل «اسدالله اسدی» دیپلمات بازداشت شده ایران در بلژیک گفت او صلاحیت دادگاه این کشور برای رسیدگی به پرونده‌اش را قبول ندارد و به همین دلیل درخواست تجدیدنظر نمی‌دهد.

خبرگزاری رویترز امروز (چهارشنبه) به نقل از وکیل «اسدالله اسدی» دیپلمات بازداشت شده ایرانی در بلژیک گزارش داد او صلاحیت قضایی این کشور برای رسیدگی به پرونده‌اش را قبول ندارد و به همین دلیل درخواست تجدیدنظر نمی‌دهد.

طبق این گزارش، «دیمیتری دی بکو»  وکیل وی در جمع خبرنگاران در شهر «آنتورپ» بلژیک گفت: برای من کار در این نقطه تمام است. موکل من صلاحیت دادرسی بلژیک را برای قضاوت (پرونده خود) به رسمیت نمی‌شناسد.

وی افزود اسدی به عنوان رایزن سوم سفارت ایران در وین مصونیت قضایی داشته است.

رویترز همچنین مدعی شده که دادستان‌ها تبادل زندانی‌های غربی در ایران را در ازای آزادی وی رد کرده‌اند.

به گزارش فارس، اواخر سال گذشته دادگاهی در بلژیک اسدی دیپلمات جمهوری اسلامی ایران را به اتهام آنچه «تلاش برای بمب‌گذاری» در نشست گروهک تروریستی منافقین در پاریس خوانده شده، به تحمل بیست سال حبس محکوم کرد.

وی در حالی محاکمه شد که بازداشت او غیرقانونی و برخلاف قواعد و رویه‌های بین‌المللی و مفاد کنوانسیون ۱۹۶۱ وین است. اطلاعاتی که بر اساس آن دادگاه قرار اتهام صادر کرده و نهایتا به صدور حکم منجر شده، اطلاعات ادعایی است که موساد (سازمان جاسوسی رژیم صهیونیستی) تحویل طرف اروپایی داده است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش داد دادگاه قضایی «آنتورپ» بلژیک با رد مصونیت دیپلماتیک اسدی، با درخواست دادستان‌ها برای صدور حکم بیست سال حبس برای این دیپلمات ایرانی موافقت کرد.  وکیل این دیپلمات ایرانی تأکید هم کرد که اسدالله اسدی به تمامی اتهاماتی که به وی وارد شده، اعتراض کرده است.

یازدهم تیر ماه ۱۳۹۷، بلژیک و اتریش همزمان با سفر «حسن روحانی» رئیس‌جمهور اسلامی ایران به اروپا، اعلام کردند پنج نفر از جمله یک دیپلمات ایرانی را به ظن تلاش برای بمب‌گذاری در نشست سالانه گروهک تروریستی منافقین در پاریس بازداشت کردند.

بر اساس اعلام بلژیک یک زوج ایرانی الاصل به این اتهام در پاریس بازداشت و بروکسل مدعی شد که یک دیپلمات ایرانی هم با این زوج در ارتباط بوده است. از سوی دیگر در همان زمان عنوان شد که یک دیپلمات ایرانی در ایالت «بایرن» آلمان (اسدالله اسدی دبیر سوم سفارت ایران در اتریش) بازداشت شده و قرار است برای سپری کردن روند استرداد به بلژیک، در دادگاهی در «بامبرگ» حاضر شود. دادستانی آلمان هم مدعی شده بود که این دیپلمات ایرانی به زوج بلژیکی - ایرانی وسیله انفجاری حاوی ۵۰۰ گرم ماده انفجاری «استون پروکسید» داده است.

بازداشت‌های مذکور که بر اساس اطلاعات ادعایی ارائه‌ شده از سوی «موساد» سرویس اطلاعاتی رژیم صهیونیستی انجام شد، دقیقا در روزی اتفاق افتاد که رئیس‌جمهور ایران عازم سفر به سوئیس و اتریش بود.

در نهایت ۱۶ مهر ماه ۱۳۹۷ حکم استرداد اسدی از آلمان به بلژیک اجرا شد و رسانه‌ها به نقل از دادستانی آلمان از استرداد این دیپلمات ایرانی به بلژیک خبر دادند و از آن زمان تاکنون در بازداشت به سر می‌برد.

چندی پیش، «سعید خطیب زاده» سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران بازداشت اسدالله اسدی در اروپا را اقدامی از اساس غیر قانونی و نقض فاحش قواعد و رویه‌های بین‌المللی و مفاد کنوانسیون ۱۹۶۱ وین قلمداد کرد./فارس

کپی