اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۰

کلمات کلیدی

چالش‌های امنیتی آفریقا موضوعات سفر رئیس جمهور اریتره به خارطوم

چالش‌های امنیتی آفریقا موضوعات سفر رئیس جمهور اریتره به خارطوم

بررسی مسایل امنیتی قاره آفریقا و اختلاف‌نظرهای سودان و اتیوپی در راس برنامه‌های سفر دو روزه رئیس جمهور اریتره به سودان قرار دارند.

 به نقل از شبکه خبری اسکای نیوز عربی، ایسایاس آفورکی، رئیس جمهور اریتره در سفر دو روزه خود به خارطوم، وضعیت مثلث هم‌مرز با اقلیم تیگرای اتیوپی و اختلافات رو به وخامت سودان و اتیوپی در دو موضوع سد النهضه و مرزهای مشترک این دو کشور، نگرانی‌ها از فعالیت احتمالی گروه‌های تروریستی مخالف با حاکمیت آفورکی و وضعیت امنیتی منطقه شاخ آفریقا با توجه به بحران اخیر سومالی را بررسی می‌کند.

برخی کارشناسان درباره علت این سفر اظهار کردند: اسمره متوجه شد در صورتی که تنش‌ها میان اتیوپی و سودان درباره مرزهای منطقه الفشقه که نوامبر گذشته آغاز شدند، از این بیشتر شوند، احتمالا خطرات بزرگی برای آن اریتره ایجاد می‌کنند.

برخی طرف‌ها کشور اریتره را به تشدید این بحران و جانبداری از اتیوپی چه با حمایت مستقیم از گروه‌های امهرا و چه با افزودن بر آتش درگیری‌های داخلی اقلیم تیگرای و در نتیجه افزایش مهاجرت آوارگان اتیوپیایی به داخل خاک سودان متهم می‌کنند.

عادل محمد ابراهیم، پژوهشگر مسایل آفریقا در گفتگو با شبکه خبری اسکای نیوز عربی تاکید کرد: سفر رئیس جمهور اریتره به سودان در سایه تنش بزرگی که میان سه کشور اتیوپی، سودان و مصر درمورد سد النهضه وجود داشته و امنیت کل منطقه و به شکل خاص دریای سرخ را تهدید می‌کند، انجام شد.

ابراهیم گفت: بر اساس گزارش‌های منتشر شده، آفورکی در این سفر برای ارائه رویکرد مشخصی درباره دو بحران سد النهضه و مرزها تلاش می‌کند اما تا این لحظه ماهیت و جزئیات این رویکرد و میزان موفقیت آن مشخص نشده است.

به گزارش اسکای نیوز، مسایل دو جانبه اریتره و سودان نیز در برنامه‌های اصلی سفر آفورکی به خارطوم قرار دارند به ویژه که اسمره نگرانی‌هایی از بابت وجود گروهک‌های مخالف خود در داخل خاک سودان دارد.

این سومین سفر رئیس جمهور اریتره به سودان از زمان سرنگونی دولت عمر البشیر محسوب می‌شود، اسمره از بیش از ۲۵ سال قبل همواره البشیر را به حمایت از گروه‌های تکفیری اریتره‌ای که سعی در برهم زدن ثبات این کشور تازه تاسیس را داشتند، متهم می‌کرد، در فوریه ۲۰۱۸ که دولت البشیر در واکنش به اتهام‌های مطرح شده از سوی اسمره درباره اسکان مخالفان و حمایت از قاچاق آنها، مرزها را مسدود کرد، تنش‌ها میان دو کشور شدت گرفتند./ ایسنا

کپی