اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۰
وزرای خارجه گروه هفت بعد از دو سال روبه‌روی هم نشستند

رقابت گروه هفت با چین و روسیه

رقابت گروه هفت با چین و روسیه
بنفشه غلامی

وزرای خارجه گروه هفت، روز دوشنبه 40 روز مانده به نشست ماه ژوئن سران این گروه، برای دیدار و مذاکراتی سه روزه وارد لندن شدند. دیدارهایی که علیرغم موضوعات متنوعی که درباره آنها در دو روز گذشته به بحث نشستند و امروز به آنها ادامه خواهند داد، بیش از هرچیز اختصاص به رویارویی این گروه با روسیه و چین دارد.


به گزارش سایت شبکه خبری «دویچه وله»، دیدار حضوری وزرای خارجه گروه هفت، شامل کشورهای امریکا، انگلیس، فرانسه، آلمان، ایتالیا، کانادا، ژاپن، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و همین طور وزرای خارجه استرالیا، هند، آفریقای جنوبی، کره جنوبی و دبیرکل آسه‌آن که به عنوان میهمان گروه حضور داشتند، برای اولین بار بود که در دو سال گذشته انجام می‌شد. هرچند دیدار سال گذشته آنها به خاطر پاندمی کرونا به‌صورت مجازی برگزار شده بود، اما امسال نیز کرونا همچنان سایه خود را بر این دیدار حفظ کرد.
از همین رو دیدارها با حفظ تدابیر بهداشتی، بدون دست دادن‌های معمول و با زدن آرنج‌ها به یکدیگر و همین طور رعایت فاصله‌گذاری‌های اجتماعی با کشیدن دیوارهای پلاستیکی بین شرکت کنندگان در نشست و انجام تست کرونا در محل برگزاری آن، برگزار شد. دیدار روز دوشنبه، در واقع فرصتی بود برای طرح مباحث غیر رسمی که عموماً در مذاکرات تلفنی مورد مذاکره قرار نگرفته بودند. آنان در پایان این نشست، در مراسم شام با رعایت فاصله اجتماعی شرکت کردند و پس از آن نیز «دومینیک راب» وزیر خارجه انگلیس و «آنتونی بلینکن» وزیر خارجه امریکا که مذاکراتی دوجانبه هم در خلال نشست روز نخست داشتند، در یک نشست خبری حاضر شدند. انگلیس که ریاست دوره‌ای گروه هفت را برعهده دارد، از این رویداد استفاده کرد تا یک بار دیگر بر نفوذ و نقش خود در مقابله با تهدیدهای مشترک این گروه شامل تخاصم‌ها و رقابت‌ها با روسیه و چین تأکید و این پالس را ارسال کند که لندن نیز با وجود جدایی از اتحادیه اروپا همچنان دغدغه‌ها و نگرانی‌های سابق خود را حفظ کرده است. از همین رو نیز «راب» در نشست خبری که در پایان روز نخست مذاکرات داشت، پیش از هرچیز به نگرانی‌های اروپا در قبال تحرکات روسیه در مرزهای اوکراین پرداخت و روسیه را به «روشن کردن جرقه نزاع‌ها» متهم کرد و گفت: «دیپلماسی همواره می‌تواند جریان داشته باشد. اما روسیه باید تغییر رفتار دهد، چه در زمینه رفتار با اوکراین، چه در زمینه حملات و کنش‌های سایبری و چه در زمینه مواجهه با مخالفانی مثل ناوالنی.» «بلینکن» نیز در این خصوص با همتای انگلیسی خود همصدا شد و مانند «راب» با تأکید بر اینکه مسکو باید به قوانین بین‌المللی احترام بگذارد، گفت: «اگر روسیه تصمیم بگیرد رفتاری بی پروا پیشه کند، ما نیز پاسخ این رفتارها را خواهیم داد. اما ما به دنبال تنش نیستیم و ترجیح می‌دهیم روابط پایدار و قابل پیش‌بینی داشته باشیم. اگر روسیه نیز در این مسیر حرکت کند، ما هم به این روش ادامه خواهیم داد.» «بلینکن» در ادامه به چین نیز پرداخت و گفت: «هدف ما در مورد چین این نیست که بخواهیم آن را مهار کنیم یا به زیر بکشیم. ما تنها بر آن هستیم نظم مبتنی بر قوانین بین‌المللی را که سال‌ها برای آن سرمایه‌گذاری زیادی کرده‌ایم، اجرا کنیم.»
اما این پایان مذاکرات و نتیجه آنها در قبال روسیه و چین نبود. وزرای خارجه گروه هفت در نشست حضوری دیروز که نشست رسمی تر‌ نسبت به روز نخست بود، تمرکز ویژه در مورد این دو کشور داشتند. آنها نشست صبح را در کنار مسأله میانمار به مسأله چین اختصاص دادند و در نشست عصر به مسائل مشترک درباره روسیه پرداختند.
 بحث های فارغ از روسیه و چین
با این حال چین و روسیه تنها مسائلی نبودند که در نشست‌های دو روز گذشته و امروز وزرای خارجه گروه هفت، مورد بررسی قرار گرفتند. به گزارش خبرگزاری «آسوشیتدپرس»، پرونده هسته‌ای ایران، کودتا در میانمار، بحران تیگرای و خروج نظامیان ناتو و امریکا از افغانستان از دیگر مسائل سیاسی است که وزرای خارجه گروه هفت درباره آنها به بحث و مذاکره نشستند. مسأله آموزش دختران در کشورهای فقیر نیز از جمله مسائل غیر سیاسی بود که در دستور کار این نشست قرار داشت و در مورد آن تصمیم گیری می‌شود. وزرای خارجه گروه هفت بنا است بر سر بودجه‌ای 15 میلیارد دلاری برای آموزش دختران کشورهای فقیر توافق کنند. البته این توافق باید در نشست ماه ژوئن سران گروه هفت نیز به تأیید برسد. نشست سران گروه هفت 11 ژوئن (21 خرداد) در کورن وال یکی از مناطق سواحلی انگلیس برگزار خواهد شد. به جز اینها گروه هفت که سال 1975 با هدف مذاکره درباره مسائل و بحران‌های جهانی مانند بحران در اوپک آغاز به کار کرد، در نشست امسال به طور ویژه بر دو بحران جهانی تغییرات اقلیمی و کووید 19 نیز متمرکز شده است. وزرای خارجه این گروه در این موارد نیز به مذاکره نشستند تا راه نشست ماه ژوئن را هموارتر سازند.
گروه هفت که در شروع کار خود بخش زیادی از ثروت و قدرت جهان را در اختیار داشت، هنوز هم از قدرت قابل توجهی در جهان برخوردار است. این گروه حدود 40 تریلیون دلار نفوذ اقتصادی در جهان دارد و حضور سه عضو این گروه در بین پنج قدرت هسته‌ای، به آن توان نظامی قابل توجه بخشیده است. به لحاظ سیاسی نیز سه عضو از این گروه عضو دائم شورای امنیت که دارای 5 کرسی است، هستند. از بین دو عضو دیگر شورای امنیت یعنی چین و روسیه، روسیه بین سال‌های 1997 تا 2014 که کریمه را به خاک خود ملحق کرد، عضو این گروه بود و از همین رو نام گروه به گروه هشت تغییر کرده بود. اما چین هرگز در گروه هفت عضویت نداشته است.

کپی