اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۰

آمار مبتلایان کرونا در هند از مرز ۲۰ میلیون نفر گذشت

آمار مبتلایان کرونا در هند از مرز ۲۰ میلیون نفر گذشت

موارد جدید ابتلا به کرونا و قربانیان این بیماری در هند با سرعت نگران کننده درحال افزایش است و کارشناسان تخمین می‌زنند تا چند هفته آینده اوضاع بحرانی در هند ادامه خواهد داشت.

 وزارت بهداشت هند روز سه شنبه در گزارشی اعلام کرد که در بیست و چهار ساعت گذشته ۳۵۷ هزار مورد جدید ابتلا به کرونا و ۳ هزار ۴۰۰ فوتی در این کشور به ثبت رسیده است.

به این ترتیب بیش از ۲۰ میلیون نفر در کشور یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون نفری هند به این ویروس همه گیر مبتلا شده‌اند. در سه ماه گذشته آمار ابتلا به این ویروس در هند سه برابر شده است درحالی که قربانیان آن نیز به ۲۲۰ هزار نفر رسیده است.
خبرگزاری "ای ان آی" در این خصوص نوشت: اگرچه این آمار رسمی کرونا در هند است اما تخمین زده می‌شود که آمار غیر رسمی بسیار بالاتر از این ارقام باشد چون ثبت همه موارد جدید به خصوص در مکان‌های دور افتاده روستایی امکان پذیر نیست.
در دو هفته گذشته هند شاهد مرگ بیماران کرونایی در بیرون بیمارستان‌های بحران زده و سوزاندن و دفن اجساد در بیست و چهار ساعت شبانه روز در نقاط مختلف این کشور بوده است.
کارشناسان دلیل افزایش شدید مبتلایان به کرونا در هند را نوع جهش یافته آن و همچنین سو مدیریت دولت در برگزاری مراسم بزرگ مذهبی هندو و تبلیغات انتخاباتی در چندین ایالت دانسته‌اند.
سرعت انتقال و ثبت موارد جدید در هند بالاتر از هر نقطه در جهان است و یادآور این امر است که بحران کرونا هنوز تمام نشده است.

کودکان یتیم در جامعه پسا کرونای هند


موج کشنده کرونا بر جامعه هند تاثیر مخربی داشته است به شکلی که بر اساس گزارش رسانه‌های هندی، تعداد کودکانی که پدر و مادر خود را به دلیل کرونا از دست داده‌اند به شدت افزایش یافته است.
شبکه خبری "ایندیا تودی" در این خصوص اعلام کرد: در میان بحران کرونا، تعدادی از کودکان والدین خود را از دست داده‌اند و از مراقبت خانوادگی محروم شده‌اند. در همین حال گروهی دیگر از کودکان که یکی از والدینشان زنده هستند از حمایت اقتصادی و روحی لازم برخوردار نمی‌شوند.
بحران کرونا در هند درآمد بسیاری از خانواده‌ها در این کشور را کاهش داده و بسیاری دیگر را به زیر خط فقر کشانده است.
انورادا شرما یک خبرنگار در ایالت بنگال غربی هند گفت: مواردی در ایالت بنگال وجود دارد که کودکان تمام اعضای خانواده ازجمله پدر، مادر، پدربزرگ و مادربزرگ خود را به دلیل ابتلا به کرونا از دست داده‌اند و اکنون اقوام دور حاضر بر پذیرش سرپرستی آن‌ها نیستنند. داستان کودکان یتیم در بحران کرونا تا سالها جامعه هند را تحت تاثیر قرار خواهد داد.
به گفته پلیس در دهلی چند مورد از مرگ والدین کودکان و تلاش فرزندان برای خودکشی به دلیل از دست دادن پدر و مادر وجود دارد که با مداخله پلیس آن‌ها نجات پیدا کرده‌اند.

درخواست احزاب مخالف از دولت هند برای وضع قرنطینه سراسری


راهول گاندی رهبر حزب مخالف کنگره ضمن انتقاد از دولت هند اعلام کرد در این مرحله تنها راه حل جلوگیری از افزایش موارد ابتلا به کرونا قرنطینه سراسری در این کشور و همچنین درنظر گرفتن بسته‌های حمایتی برای اقشار کم درآمد است.
پیش از این نارندرا مودی نخست وزیر هند در دیدار با سروزیران ایالت‌های این کشور اعلام کرده بود قرنطینه سراسری در هند امکان پذیر نیست و ایالت‌ها باید به صورت موردی و محدود اقدام به قرنطینه کنند.
هم اکنون چندین ایالت هند از جمله دهلی ماهاراشترا، گجرات، بیهار و غیره در قرنطینه یک ماهه قرار دارند.
هند در سال گذشته یکی از طولانی‌ترین و سختگیرانه‌ترین قرنطینه‌های سراسری در جهان را اجرایی کرد.

آیا هند همه موارد ابتلا به کرونا را ثبت می‌کند؟


باوجود گذشت بیش از یک سال از بحران کرونا، شدت ابتلا به کرونا در هند بی‌سابقه است. موارد روزانه ابتلا به این بیماری در هند به ارقامی رسیده است که در کشورهای دیگر سابقه نداشته است. با این حال کارشناسان می‌گویند تعداد زیادی از موارد ثبت نمی‌شوند.
در واقع هیچ کشوری نمی‌تواند تمام موارد ابتلا به این ویروس را ثبت کند. این امر به این دلیل است که در سرتاسر جهان تست کرونا معمولا دقیق نیست و بسیاری از افراد با علایم خفیف یا بدون علامت هستند بنابراین برای انجام آزمایش کرونا اقدام نمی‌کنند.
طبق گزارش سازمان جهانی بهداشت، کشورها باید برای هر مورد تایید شده از---

---

--- از ۳۰ تا ۵۰ نفر آزمایش بگیرند. با این وجود داده‌های تارنمای "جهان ما در داده" نشان می‌دهد که آزمایش کرونای هند ۵ در یک (۵ آزمایش در هر مورد تایید شده ابتلا) است. آمریکا ۱۷ در یک و فنلاند ۵۷ در یک است.
"ایندین اکسپرس" گزارش داد: دکتر پرابات جا یک استاد دانشگاه تورنتو گفت: از تعداد زیادی از افراد تست گرفته نمی‌شود. در صورتی که تمام اعضای یک خانواده به کرونا مبتلا شوند، تنها یکی از آن‌ها تست کرونا انجام می‌دهد چون مشخص است سایر افراد با علایم مشابه نیز کرونا دارند و نیازی به تست نیست. طبق الگوهای موج اول کرونا در هند، اعداد حقیقی ابتلا باید ده برابر موارد ثبت شده باشند.
وی افزود: بزرگ‌ترین مشکل مناطق روستایی است. در مناطق روستایی موارد ابتلا و حتی مرگ بندرت گزارش می‌شود. خانواده‌ها بدون ثبت رسمی اعضای خانواده خود را دفن یا می‌سوزانند. ۷۰ درصد از مرگ و میر به دلایل مختلف در سطح ملی در مناطق روستایی هند اتفاق می‌افتد. به همین دلیل ارائه آمار دقیق نرخ ابتلا و مرگ و میر ناشی از کرونا در هند بسیار مشکل است.
با این وجود دانستن‌ اندازه و نوع تغییر رفتار این ویروس به دولت‌ها کمک می‌کند تا برای آینده برنامه ریزی بهتری داشته باشند. سرعت انتقال ویروس کرونا در هند یک نمونه آشکار از رفتار ویروس در میان جمعیتی است که تمهیدات پیشگیرانه در آن نادیده گرفته شده است.ایرنا


 

کپی