اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۰

ماموریت "کرو-1"، رکورد ماندگاری در فضا را شکست

ماموریت "کرو-1"، رکورد ماندگاری در فضا را شکست

ماموریت "کرو-1" که به دست شرکت "اسپیس‌ایکس" و با نظارت ناسا انجام شد، چهار فضانورد را به ایستگاه فضایی بین‌المللی برد و پس از 160 روز به سلامت به زمین بازگرداند. این ماموریت رکورد ماندگاری در فضا را شکست و حتی ماموریت "کرو-2" نیز ممکن است به آن نرسد.

ماموریت "کرو-1"(Crew-1) بامداد دیروز در آمریکا به سلامت به زمین برگشت و رکورد دیگری را در این زمینه شکست.

ناسا تأیید کرده است که "کرو-1" رکورد طولانی‌ترین مدت مأموریت برای یک فضاپیمای سرنشین‌دار آمریکایی را شکسته است، چرا که کپسول "کرو دراگون"(Crew Dragon) توانست قبل از فرود در سواحل فلوریدا 168 روز را در مدار زمین بگذراند.

رکورد قبلی در فوریه 1974 به دست آمده بود، زمانی که آخرین خدمه ماموریت "اسکای لب"(Skylab) کمی بیش از 84 روز را برای انجام مأموریت خود در فضا گذراندند.

ناسا بار دیگر تأکید کرد که این بازگشت، اولین بازگشت و فرود شبانگاهی برای یک کشتی فضایی آمریکایی از زمان ماموریت "آپولو 8" در دسامبر 1968 تاکنون یعنی پس از 53 سال بوده است.

البته این رکورد خیلی غیرمنتظره نبود، چرا که تیم "کرو-1" از ابتدا قرار بود حدود 6 ماه برای انجام آزمایشات، راهپیمایی‌های فضایی و سایر فعالیت‌ها درون ایستگاه فضایی بین‌المللی بمانند.

ماموریت "کرو-2" نیز که به تازگی به ایستگاه فضایی بین المللی متصل شده است، احتمالا همین مدت یا کمتر را در فضا دوام بیاورد.

مأموریت "کرو-1" یک نقطه عطف مهم برای ناسا است، چرا که این ماموریت نشان داد که طی این نیم قرن، پروازهای فضایی چقدر تکامل یافته‌اند و اثبات کرد که فضاپیماهای خصوصی در انجام برخی از کارهای پرمخاطره مانند سفرهای سرنشین‌دار می‌توانند موفق باشند./ایسنا

کپی