اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۰

فیلیپین به تداوم رزمایش‌هایش در دریای چین جنوبی متعهد شد

فیلیپین به تداوم رزمایش‌هایش در دریای چین جنوبی متعهد شد

وزیر دفاع فیلیپین گفت که کشورش با وجود هشدارهای چین به مانورهای دریایی داخل منطقه اقتصادی انحصاری خود به بزرگی ۲۰۰ مایل در دریای چین جنوبی ادامه خواهد داد. پکن تاکید دارد که این اقدامات ممکن است به تشدید مناقشات منجر شود.

به نقل از خبرگزاری رویترز، گارد ساحلی و سازمان شیلات فیلیپین ماه گذشته مانورهای دریایی خودشان را آغاز کرده و حضورشان را در این منطقه به منظور مقابله با حضور "تهدیدآمیز" قایق‌های چینی تقویت کردند. 

چین بر بیشتر مناطق دریای چین جنوبی ادعا دارد. این دریا سالانه محل عبور کشتی‌های تجاری با محموله به ارزش حدود سه تریلیون دلار است. یک دیوان داوری در لاهه سال ۲۰۱۶ حکم داد که ادعای پکن با قوانین بین‌المللی تطابق ندارد.

دلفین لورنزانا، وزیر دفاع فیلیپین در بیانیه‌ای که به نام محلی دریای چین جنوبی اشاره داشت، گفت: گشت دریایی در "دریای فیلیپین غربی" و گروه جزیره کالایان به دست گارد ساحلی فیلیپین و سازمان شیلات و منابع آبزی ادامه خواهد داشت. دولت از موضع خود کوتاه نخواهد آمد.

حضور ادامه‌دار صدها قایق چینی در منطقه انحصاری فیلیپین، تنش‌ها میان این دو کشور را بار دیگر احیا کرده است، با اینکه رودریگو دوترته، رئیس‌جمهوری فیلیپین روابط دوستانه‌ای با چین دارد.

وزیر دفاع فیلیپین گفت که اظهاراتش بازتاب موضع دوترته در خصوص این قضیه است. او به دستورات دوترته به ارتش فیلیپین "برای دفاع از هر آنچه قانونا به ما تعلق دارد بدون جنگ و حفظ صلح در دریاها" اشاره کرد. این وزیر گفت: فیلیپینی‌ها می‌توانند با دیگر کشورها دوست و همکار باشند اما نه به بهای حاکمیت و حقوق سرزمینی خودمان.

کپی