اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۰

کلمات کلیدی

نخست وزیر نیوزیلند: اختلافات نباید ماهیت رابطه میان ما و چین را تعیین کند

نخست وزیر نیوزیلند: اختلافات نباید ماهیت رابطه میان ما و چین را تعیین کند

نخست وزیر نیوزیلند امروز (دوشنبه) تاکید کرد، همزمان با افزایش و تغییر نقش پکن در جهان، حل و فصل اختلافات میان نیوزیلند و اصلی‌ترین شریک تجاری‌اش یعنی چین دشوارتر می‌شود.

 به نقل از خبرگزاری رویترز، این اظهارات جاسیندا آردرن، نخست وزیر نیوزیلند در حالی مطرح می‌شوند که این کشور با فشارهایی از سوی برخی عناصر در بین متحدان غربی به خاطر عدم تمایلش برای استفاده از ائتلاف امنیتی و اطلاعاتی "پنج چشم" به منظور انتقاد از پکن روبه‌رو است.

آردرن در جریان سخنرانی در نشست تجاری چین در شهر آوکلند گفت: موضوعاتی وجود دارند که چین و نیوزیلند درخصوص آنها توافق ندارند، نمی‌توانند توافق کنند و توافق نخواهند داشت. اما این اختلافات نباید ماهیت رابطه میان این دو کشور را تعیین کنند.

وی افزود: در اینجا از توجه هیچ کس پنهان نیست که همزمان با افزایش و تغییر نقش چین در جهان، حل و فصل اختلافات میان سیستم‌هایمان و منافع و ارزش‌هایی که این سیستم‌ها را شکل می‌دهند، دشوارتر می‌شود.

جاسیندا آردرن تصریح کرد: این چالشی است که نه تنها ما و بسیاری دیگر از کشورهای منطقه هند-اقیانوس آرام بلکه کشورهایی در اروپا و در دیگر مناطق با آن دست و پنجه نرم می‌کنند.

"نانایا ماهوتا"، وزیر خارجه نیوزیلند ماه گذشته در اظهاراتی که واکنش برخی کشورهای اروپایی را برانگیخت، گفته بود نسبت به بسط دادن نقش ائتلاف پنج چشم متشکل از استرالیا، انگلیس، کانادا، آمریکا و نیوزیلند احساس خوبی ندارد و با آن مخالف است.‌

چین که یک سوم از صادرات نیوزیلند را به خود اختصاص می‌دهد، ائتلاف پنج چشم را به همدستی و توطئه علیه پکن با انتشار بیانیه‌هایی درخصوص هنگ‌کنگ و برخورد با مسلمانان اویغور در سین‌کیانگ متهم کرده است.

پارلمان نیوزیلند قرار است فردا (سه‌شنبه) لایحه تقدیم شده توسط یکی از احزاب کوچک‌تر برای اعلام وضعیت در سین‌کیانگ به عنوان "نسل‌کشی" را بررسی کند.

آردرن در این سخنرانی گفت: نیوزیلند به صورت انفرادی و همچنین بواسطه شرکایش به انتقاد از این موضوعات ادامه می‌دهد. مدیریت روابط با چین هرگز کاری آسان نبوده است.

این در حالی است که "وو شی"، سفیر چین در نیوزیلند که در این رویداد حضور داشت، هشدار داد که موضوعات مرتبط با هنگ‌کنگ و سین‌کیانگ جزو امور داخلی چین محسوب می‌شوند./ ایسنا

کپی