اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۰

سودان: اتیوپی دنبال وقت کشی در مذاکرات سد النهضه است

سودان: اتیوپی دنبال وقت کشی در مذاکرات سد النهضه است

وزیر خارجه سودان دولت اتیوپی را متهم کرد با لجاجت و عدم سازش در مذاکرات سد النهضه تلاش می‌کند برای خود زمان بخرد. از طرفی نخست وزیر اتیوپی نیز اعلام کرد که این کشور به دنبال اجرای مرحله دوم آب‌گیری سد النهضه در ژوئیه آتی است.

 به نقل از خبرگزاری رسمی سودان (سونا)، طبق گزارش وزارت خارجه سودان، مریم الصادق، وزیر خارجه این کشور در رایزنی‌های دوجانبه‌ای که با همتای اوگاندایی خود داشت، به بررسی برخی موضوعات و در راس آنها مساله آب رودخانه نیل و تحولات مذاکرات سد النهضه و نیز مرزهای سودان-اتیوپی پرداخت.

وزیر خارجه سودان در این گفتگوها اظهار کرد که سفرش به کشورهای آفریقایی با هدف اطلاع‌رسانی به کشورهای این قاره در خصوص شرایط واقعی مذاکرات سد النهضه و حمایت از مسیر رسیدن به توافقی قانونی و الزام‌آور در مورد آب‌گیری و راه‌اندازی سد النهضه با حفظ منافع هر سه کشور سودان، مصر و اتیوپی پیش از آغاز آب‌گیری دوم و اتخاذ هر گونه اقدام یک جانبه‌ای از سوی اتیوپی انجام شد.

الصادق در ادامه بر اصول موضعگیری سودان که خواستار حمایت از سازوکار مذاکراتی جدی و سازنده به رهبری اتحادیه آفریقا و اعطای نقش اصلی به کارشناسان و ناظران برای رسیدن به یک توافق الزام‌آور است، بار دیگر تاکید کرد.

او گفت: اتیوپی با سرسختی و عدم سازش خود در مذاکرات و تحمیل سیاست عمل انجام شده، تلاش می‌کند برای خود زمان بخرد.

وزیر خارجه اوگاندا نیز در این دیدار ضمن تاکید بر حمایت اوگاندا از حرکت در مسیر رسیدن به یک راه‌حل مذاکراتی و دوستانه، ابراز امیدواری کرد که سودان و اتیوپی برای دو مساله سد النهضه و مرزها از طریق سازوکارهای مسالمت‌آمیز که در آنها منافع مشترک و دغدغه‌های واقعی دو کشور لحاظ شده، به راه‌حل برسند.

پس از آنکه وزارت خارجه اتیوپی توافق‌های تاریخی برای تقسیم آب رودخانه نیل آبی را "غیر منطقی و غیر قابل قبول" خواند، آبی احمد، نخست وزیر این کشور با انتشار مطلبی در صفحه فیسبوک خود اعلام کرد: انتخابات آتی در مه یکی از نشانه‌های رستاخیز اتیوپی است همانند سد النهضه که انتظار برای آن طولانی شده و نزدیک به اتمام است.

نخست وزیر اتیوپی در ادامه نوشت: به دنبال آب‌گیری دوم سد النهضه در بارندگی‌های ژوئیه آتی هستیم.

او افزود: هر چه قدر به امید نزدیک می‌شویم کار سخت‌تر می‌شود، در حالی که با زمان و شرایط برای تکمیل سد مبارزه می‌کنیم باید این نکته را در نظر بگیریم که رقبای ما هرگز در انداختن آخرین سنگ که مسیر ما را مسدود کند، تردید نخواهند کرد، آنها مسیر ما را تهدید می‌کنند و تمام تلاش خود را برای جلوگیری از رستاخیز ما انجام می‌دهند.

دینا مفتی، سخنگوی وزارت خارجه اتیوپی پیشتر گفته بود: توافق‌های تاریخی تقسیم آب رودخانه نیل که کشورهای واقع در مصر و سودان به آنها پایبند هستند، غیر منطقی است و نمی‌توان آنها را پذیرفت.

او در ادامه گفت: تهدیدهایی که این کشورها در خصوص سد النهضه مطرح می‌کنند، بی‌فایده هستند.

مفتی با اشاره به اینکه کشورش بر ازسرگیری مذاکرات سد النهضه با نظارت اتحادیه آفریقا حساب باز کرده گفت: مشخص است که توطئه‌ای برای در هم شکستن تلاش‌های ما و تضعیف موجودیت ما وجود دارند بنابراین همه ما باید پشتکار داشته و به نقش خود عمل کنیم.

وزارت خارجه مصر نیز چند روز قبل تاکید کرد که بحران سد انهضه با سرسختی و عدم سازشی از سوی اتیوپی مواجه است و آدیس آبابا برخی میانجیگران منطقه‌ای و بین‌المللی برای حل بحران را رد می‌کند./ ایسنا

کپی