اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۰

کلمات کلیدی

کردهای سوریه مسیرهای آب شهروندان شمال این کشور را بار دیگر بستند

کردهای سوریه مسیرهای آب شهروندان شمال این کشور را بار دیگر بستند

شبه نظامیان گروه موسوم به «نیروهای دمکراتیک کردستان سوریه» (قسد SDF) مورد حمایت نظامیان آمریکایی، بار دیگر همه گذرگاه‌ها و کانال‌های آبی مناطق تحت اشغال خود را که به مناطق تحت کنترل دولت سوریه منتهی می‌شود، مسدود کردند.

 خبرگزاری رسمی سوریه (سانا) امروز (یکشنبه) اعلام کرد که عناصر مسلح گروه «قسد» در پی تشدید درگیری‌های اخیر این گروه و نیروهای ارتش سوریه، اقدام به بستن همه کانال‌های آبی مناطق تحت اشغالی خود با مناطق تحت کنترل دولت این کشور کردند.

در همین راستا، شبه نظامیان قسد که مورد حمایت نظامیان آمریکایی هستند، موانع و استحکامات جدید و تپه‌های خاکی در منطقه «الحوایج» در شهر «المیادین» در شرق «دیرالزور» در شمال سوریه ایجاد کردند.

از سوی دیگر، بسته شدن معابر رودها باعث ازدحام بیش از حد ساکنان مناطق تحت کنترل دولت سوریه شد که برای درمان یا دیدار بستگان خود به دمشق و دیگر مناطق می‌رفتند و اکنون مجبورند شبانه و به صورت مخفیانه راهی این مناطق شوند، در حالی که جانشان در معرض خطر قرار می‌گیرد.

درگیری بین نیروهای کرد مورد حمایت آمریکا و ارتش سوریه در حاشیه رود فرات ادامه دارد و در نتیجه درگیری‌ها در منطقه المیادین، یک دختربچه سوری به ضرب گلوله شبه نظامیان قسد کشته شد.

شبه نظامیان قسد در شمال سوریه که از سوی آمریکا مورد حمایت نظامی و لجستیکی قرار دارند، از مسیرها و کانالهای آبی و در تنگنا قرار دادن شهروندان به عنوان ابزاری برای فشار بر دولت دمشق استفاده می‌کند.

سال گذشته میلادی نیز کردهای سوری مورد حمایت آمریکا در چندین نوبت و گاها روزهای متوالی مسیرهای آب رسانی را به روی مردم مناطق شمالی سوریه مسدود کرده بودند که در شرایط شیوع «ویروس کرونا» مشکلات شهروندان این مناطق را چندین برابر کرده بودند./ ایرنا

کپی