اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۰

نخستین نمایشگاه مجازی قرآن کریم افتتاح شد

استفاده از فرصت فضای مجازی برای انس با قرآن

استفاده از فرصت فضای مجازی برای انس با قرآن

گروه فرهنگی: نخستین نمایشگاه مجازی قرآن کریم دیروز با حضور سیدعباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، معاون قرآن و عترت و جمعی از مدیران نهادهای قرآنی کشور افتتاح شد.

«قرآن؛ کتاب رشد و رویش» شعار نخستین نمایشگاه مجازی قرآن کریم است و وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزاری آن را فرصتی برای اعتلای جامعه دانست که به‌عنوان یک بستر تحول می‌توان با قرآن انس پیدا کرد و با اشاره به مقارن شدن افتتاح این نمایشگاه با شب‌های قدر گفت: «امام علی(ع) پا به پای قرآن زیست. تصویری که حضرت امیر(ع) از قرآن دارد به ما کمک می‌کند که چگونه به قرآن نگاه کنیم و چگونه با قرآن تعامل داشته باشیم. بنابراین باید با نگرش حضرت علی(ع) به قرآن، نگاه خود را با کتاب وحی منطبق کنیم. قرآن کریم شفا و عامل درمان دردهای بشر است و البته شفای قرآن کریم در دیدگاه حضرت علی(ع) ترسیم خاصی دارد. قرآن از دیدگاه امام علی(ع) درمان بسنده است و بزرگ ترین دردهای انسانی را درمان می‌کند که این دردها شامل، کفر، نفاق، انحراف و گمراهی است. امام علی(ع) به ما می‌آموزند که چگونه با قرآن ارتباط بگیریم. به محبت به قرآن بیش از پیش توجه کنیم؛ تلاوت احسن داشته باشیم، ذهن‌مان را به معرفت قرآن نزدیک‌تر کنیم و مشکلات فکری، روحی و اخلاقی را به قرآن عرضه کنیم و پاسخ بگیریم. فعالیت‌های قرآنی باید مبتنی بر نگاه حضرت علی(ع) به قرآن انجام شود.»
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره شیوه متفاوت برگزاری نمایشگاه امسال گفت: «در همین فرصت کوتاهی که نمایشگاه مجازی قرآن افتتاح شد بیش از ۱۳۵ هزار نفر به سایت نمایشگاه مراجعه کردند و این مسأله نشان دهنده این است که ما یک فرصت خاصی را می‌توانیم برای ارتباط مردم خودمان، مردم جهان اسلام و بشریت در تعامل با قرآن داشته باشیم. نمایشگاه قرآن که امسال به‌صورت مجازی برگزار می‌شود، فرصت خاصی را برای بخش‌های مختلف در این نمایشگاه و نیز یک فضای متفاوتی را ایجاد می‌کند. نمایشگاه قرآن در مصلای امام خمینی(ره) در سال‌های مختلف با حضور فیزیکی مولدان عرصه قرآنی و همچنین بازدیدکنندگان روبه رو بود ولی امسال ما یک رویداد خاص را به اعتبار شرایط کرونایی داریم که نمایشگاه قرآن با این اتفاق خاص تحولی را در شیوه و روش دارد. اگر در سال‌های قبل ناشران و مولدان نرم افزاری محدودی در نمایشگاه به‌دلیل برگزاری در تهران، حضور داشتند اما الان مجموعه وسیعی از ناشران و مولدان معارف قرآنی کشور در آن حضور دارند. همچنین از نظر فضای حضور، فضای وسیع تری را در اختیار داریم. افرادی که می‌توانستند از نمایشگاه بهره‌برداری کنند، با توجه به اینکه نمایشگاه قرآن در ماه مبارک رمضان برگزار می‌شد به‌طور طبیعی به تهرانی‌ها محدود می‌شد ولی فضای نمایشگاه مجازی قرآن برای تمام مردم ایران و کسانی که می‌توانند از طریق فضای مجازی به این مجموعه اتصال پیدا کنند، قابل بهره‌برداری است و این مسأله نشان می‌دهد که ما می‌توانیم شرایط متفاوتی را در ارتباط با بخش فروشگاهی نمایشگاه داشته باشیم.» صالحی به بخش‌های مختلف نخستین نمایشگاه مجازی قرآن کریم هم اشاره کرد: «در بخش فروشگاهی این نمایشگاه، ناشران و فعالانی هستند که به عرضه نرم افزارهای قرآنی می‌پردازند و طبیعی است که این شرایط، فضایی را آماده می‌کند برای اینکه مجموعه‌های وسیع تری از مولدان حضور داشته باشند. در بخش محتوایی نیز ما مجموعه‌های مختلف مولدان معارف قرآن را در سطوح مختلف مانند تلاوت و حفظ، معرفت و آموزش و پژوهش داریم. تعداد محدودی از مؤسسات مختلف قرآنی در سال‌های قبل فرصت‌ها و زمینه‌های حضور را در نمایشگاه فیزیکی داشتند ولی امسال حجم قابل توجهی از مؤسسات و مولدان قرآنی به اعتبار اینکه نیازی به حضور فیزیکی ندارند، در این نمایشگاه حضور می‌یابند و راه ارتباطی خود را با مخاطبان پیدا می‌کنند.» او برگزاری نمایشگاه قرآن کریم را به شیوه مجازی نخستین گامی دانست که می‌تواند نقایص و مشکلاتی را نیز داشته باشد اما نقطه عطفی است برای اینکه بتوان از فضای مجازی به‌عنوان یک بستر تحول انس به قرآن، محبت به قرآن، معرفت به قرآن و عمل به قرآن پیدا کرد.
عبدالهادی فقهی‌زاده معاون قرآن و عترت وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی هم در این مراسم توسعه رفتارها و اخلاق مبتنی بر پایبندی بر قرآن کریم را از جمله اهداف برگزاری نمایشگاه مجازی قرآن کریم اعلام کرد و درباره نحوه برگزاری این نمایشگاه مجازی گفت: «در نمایشگاه مجازی قرآن دو بخش عمده فروشگاهی داریم. در این بخش آثار قابل ارائه، فقط منحصر به حوزه قرآن و عترت نیست و علاوه بر آن حوزه مفهومی و موضوعی دین و حوزه مفهومی و موضوعی دفاع مقدس نیز اضافه شده است. مقدمات لازم برای اجرای بخش فروشگاهی در این سه حوزه آماده است و همراه با تسهیلات قابل توجه برای فعالان حوزه قرآن و عترت شروع به کار خواهد کرد. در بخش محتوایی نیز وبینارهای زیادی برگزار خواهد شد. توجه به آموزش و پرورش، فضای مجازی و کودک و نوجوان نیز در این نمایشگاه مد نظر قرار گرفته است.» نمایشگاه قرآن کریم هر سال به‌عنوان نمایشگاه بین‌المللی برگزار می‌شد و امسال به‌دلیل مجازی برگزار شدن آن شرایط کمی متفاوت است. اما فقهی‌زاده که نمایشگاه مجازی را رویداد بزرگ ملی نامید درباره جنبه بین‌المللی این نمایشگاه گفت: «این رویداد از جنبه‌های بین‌المللی نیز خالی نیست. در گام اول تأکید بر برگزاری نمایشگاه در موقعیت سرزمینی بود، اما گام کوتاهی نیز در راه گسترش آن به فضای بین‌الملل برداشته شد، بدون اینکه وصفی از بین‌المللی بودن در عنوان نمایشگاه وجود داشته باشد.»

برش

در پایان این مراسم سامانه نمایشگاه مجازی قرآن کریم به نشانی www.iqfa.ir در دو بخش فروشگاهی و محتوایی به مدت ۱۰ روز فعال شد که بخش فروشگاهی فقط در ایام برگزاری نمایشگاه در دسترس بوده، اما بخش خدمات محتوایی پس از پایان نمایشگاه، همچنان قابل مشاهده است. براساس توافق صورت گرفته میان شرکت ملی پست با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، کتاب‌های خریداری شده توسط بازدیدکنندگان از نمایشگاه به‌صورت رایگان ارسال و هزینه ارسال توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی پرداخت می‌شود. در جریان برگزاری نمایشگاه مجازی قرآن کریم قرار است 30 وبینار تخصصی در حوزه‌های گوناگون فرهنگ قرآنی برگزار شود که 10 وبینار در سطح بین‌المللی و با حضور میهمانان فرهنگ قرآنی و اسلامی از 10 کشور خواهد بود. نمایشگاه مجازی قرآن کریم در 10 روز برگزاری میزبان علاقه‌مندان به معارف قرآنی در سراسر کشور خواهد بود هر چند که ‌گفته شده ممکن است نمایشگاه تا پایان ماه مبارک رمضان تمدید شود.

کپی