اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۰
نگاهی به موانع تولید در جنوب کشور

توسعه صنایع هرمزگان و بوشهر در گرو نقدینگی و مواد اولیه

توسعه صنایع هرمزگان و بوشهر در گرو نقدینگی و مواد اولیه
زهره توکلی خبرنگار

استان‌های بوشهر و هرمزگان از جمله استان‌های مهم و استراتژیک کشور هستند که صنایع مهمی نظیر پتروشیمی، نفت و گاز، صنعت کشتی‌سازی و... در آنها فعال است و توانسته‌اند گام‌های بلندی را در مسیر توسعه بردارند.

اما در این مسیر توسعه همواره مشکلات و موانع مختلفی هم وجود داشته و در برخی موارد این مشکلات به اندازه‌ای بود که حتی موجب توقف یا رکود برخی واحدهایی که نقش مهمی در اشتغالزایی در استان داشته‌‌اند، شده است. رؤسای سازمان صنعت، معدن و تجارت در بوشهر و هرمزگان در گفت‌و‌گو‌ با «ایران» مشکلات مالی، زیرساختی، تأمین اجتماعی، طولانی بودن روند صدور مجوز از سوی محیط زیست و منابع طبیعی و... را از جمله مشکلات توسعه صنعتی این دو استان ساحلی خواندند. رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان بوشهر در این باره به «ایران» می‌گوید: در سال گذشته اقدامات خوبی در خصوص سرمایه گذاری، فعال‌سازی واحدهای راکد و صدور مجوز برای آغاز فعالیت واحدهای صنعتی در استان بوشهر انجام شده به طوری که شاخص‌های سال 99 نسبت به سال 98 در زمینه‌های پیش‌بینی سرمایه گذاری، تعداد مجوزهای صادر شده و پیش‌بینی اشتغالزایی ناشی از سرمایه گذاری‌ها روند رو به رشدی داشته است. سید حسین حسینی می‌افزاید: قراردادهای واگذاری زمین در شهرک‌ها و نواحی صنعتی در سال99 نسبت به سال 98 بیش از 2 برابر شده، یعنی جوازهای صادر شده منتج به بستن قراردادها و شروع سرمایه گذاری‌ها شده است. در سال 1400 نیز با توجه به نامگذاری رهبر معظم انقلاب اسلامی با عنوان سال «تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی ها» در سطح استان بوشهر نیز برنامه‌هایی با استفاده از کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید با همکاری و مشارکت دستگاه‌ها انجام خواهد شد. وی در مورد موانع و مشکلات تولید در استان بوشهر می‌گوید: برخی موانع شامل بخشی از سیاست‌های کلان کشور است که در سطح این استان هم مشاهده می‌شود که می‌توان بخش زیادی از این مشکلات را با رایزنی‌ها و جلسات و نیز مصوبات و بخشنامه‌ها، حذف یا کاهش داد. حسینی اظهار می‌دارد: اگر زمان صدور مجوزها چه در بخش بازرگانی و چه صنعت و معدن تسریع و روند آن تسهیل شود به طور قطع انگیزه زیادی برای سرمایه گذاری‌ها در استان ایجاد می‌شود و در عین حال هزینه‌های سرمایه گذاری‌ها کاهش می‌یابد. وی به زیرساخت‌ها به‌عنوان دیگر مشکلات تولید در استان اشاره می‌کند و می‌افزاید: باید زیرساخت‌های لازم نظیر آب، برق و گاز در شهرک‌ها و نواحی صنعتی تأمین شود که در سال جدید در حال پیگیری آنها از طریق شرکت شهرک‌های صنعتی، استانداری و سازمان برنامه و بودجه کشور هستیم. البته تقریباً اغلب شهرک‌های صنعتی استان دارای گاز هستند اما در مورد تأمین آب و برق واحدهای صنعتی بخصوص واحدهایی که دارای مصرف بالای آب هستند، محدودیت‌هایی برای ما وجود دارد که باید حل شود تا سرمایه‌گذاری که می‌خواهد در این حوزه‌ها وارد شود، گرفتار این مسائل و مشکلات زیرساختی نشود. این مسئول با بیان اینکه «تأمین مالی» یکی دیگر از مشکلات بنگاه‌های اقتصادی است که در سطح ملی وجود دارد، ادامه می‌دهد: برای رفع این مشکل در سال 99 نسبت به سال 98 روند مثبتی داشته‌ایم و امیدواریم امسال نیز بتوانیم تسهیلاتی در زمینه سرمایه ثابت و سرمایه در گردش به طرح‌ها و واحدهای تولیدی بدهیم تا هم طرح‌ها به بهره‌برداری برسد و هم آنهایی که طرح توسعه‌ای دارند روند آن تسریع شود. وی بخش دیگری از موانع موجود سر راه واحدهای تولیدی را به بخش مالیات و نیز تأمین اجتماعی و نیروی کار مرتبط می‌داند و می‌گوید: در این زمینه پیشنهادهایی در کارگروه ستاد ملی آماده و در ستاد هماهنگی دولت هم مطرح شده که مصوبات آن می‌تواند در استان تسهیلگر باشد.
فعالسازی 42 واحد تولیدی راکد بوشهر در سال99
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان بوشهر درباره طرح و برنامه‌های استان برای بازگشت واحدهای متوقف شده به چرخه تولید هم می‌گوید: در سال گذشته 27 واحد تولیدی راکدی که برای آنها امکان فعالسازی مجدد وجود داشت شناسایی شد که با همکاری دستگاه‌های مربوطه نظیر بانک، محیط‌زیست، مالیاتی و سایر دستگاه‌های ارائه دهنده خدمات به چرخه تولید بازگشتند. وی اضافه می‌کند: تعدادی از واحدهای راکد نظیر واحد «پلی‌استر‌آریان» در منطقه 2 اقتصادی بوشهر هستند که چندین سال قبل شناسایی شده‌اند اما از آنجا که این واحدها برای نوسازی و اجرای طرح توسعه، نیازمند منابع مالی سنگینی هستند، تأمین منابع مالی آن باید به‌صورت سندیکایی تأمین شود. بنابراین انتظار داریم 4 بانکی که در سطح ملی مشخص شده‌اند با همکاری بانک صنعت و معدن در این زمینه کمک کنند تا بتوانیم این واحدها را فعالسازی کنیم چون می‌توانند اشتغالزایی خوبی برای استان به همراه داشته باشند.
فعالسازی 81 واحد تولیدی راکد هرمزگان در سال 99
رئیس سازمان صنعت و معدن استان هرمزگان نیز در این باره به «ایران» می‌گوید: از مشکلات مهم در حوزه تولید صنعت می‌توان به مواردی نظیر کمبود مواد اولیه فلزات اساسی همچون کنسانتره، گندله، آهن اسفنجی، خاک روی، اخذ مجوز واردات کنسانتره در قبال صادرات گندله، سیستمی نبودن فرایند رفع تعهد ارزی، الزام به خرید گواهی ظرفیت برق و محدودیت مصرف برق در صنایع بزرگ استان اشاره کرد. خلیل قاسمی می‌افزاید: تأمین ورق برای واحدهای کوچک نیز از دیگر مشکلات است به طوری که ورق ماهانه مورد نیاز آنها کمتر از 100 تن است. عدم توجیه اخذ تسهیلات به‌دلیل بالا بودن نرخ سود، پیشنهاد اعطای تسهیلات دارای یارانه، مسائل مربوط به دستورالعمل صدور پروانه طراحی و مونتاژ آسانسور از دیگر مشکلات است که امیدواریم با پیگیری و تلاش‌ها بتوانیم بخش زیادی از آنها را رفع کنیم. وی، کمبود نقدینگی متأثر از مشکلات برگشت ارز صادراتی، مشکلات مرتبط با زیرساخت‌های مورد نیاز مناطق برای ایجاد معادن نظیر راه و برق و نبود تسهیلات با سرفصل مناسب برای تأمین ماشین‌آلات معدنی را به‌عنوان موانع مهم تولید در حوزه معدن اعلام می‌کند و می‌افزاید: با توجه به ارزش معادن، عدم پذیرش پروانه بهره‌برداری معادن به‌عنوان وثیقه از سوی بانک‌ها و افزایش بیش از حد و متوالی هزینه‌های حمل مواد معدنی تا بازار مصرف از دیگر موانع مهم در این زمینه هستند که باید رفع شود. رئیس سازمان صنعت و معدن استان هرمزگان در خصوص عملکرد این سازمان برای فعالسازی واحدهای تولیدی راکد استان هرمزگان در سال گذشته اظهار می‌دارد: طی سال گذشته توانستیم با پیگیر‌ی های لازم و رفع مشکلات، حدود81 واحد تولیدی راکد در بخش صنعتی و معدنی را با اشتغالزایی 927 نفر به چرخه تولید بازگردانیم. وی تصریح می‌کند: برای رفع مشکلات این واحدهای تولیدی راکد طی سال گذشته 285 جلسه کمیته کارشناسی و کارگروه اصلی برگزار و در نهایت منجر به بازگشت مجدد این واحدهای تولیدی راکد شد. همچنین مصوباتی که طی برگزاری این جلسات صادر شد توانسته به بخش تولید کمکی شایان کند به طوری که علاوه بر جلوگیری از تعطیلی بخش تولید، به رونق و جهش تولید واحدها نیز کمک مؤثری شده است.

کپی