اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۰

سندی برای ورود فناوری‌های نوین به صنعت دریایی کشور تدوین می شود

سندی برای ورود فناوری‌های نوین به صنعت دریایی کشور تدوین می شود

ستاد توسعه فناوری‌های فضایی و حمل‌ونقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در حال تدوین سندی برای ورود فناوری‌های نوین به صنعت دریایی کشور است.

وجود سندی ملی برای تزریق نوآوری‌ها و فناوری‌های نوین به این عرصه از جمله نیازهای صنعت دریایی برای توسعه یافتگی به شمار می‌رود.

بر همین اساس ستاد توسعه فناوری‌های فضایی و حمل‌ونقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در تلاش است تا با بررسی و امکان‌سنجی تدوین سند در حوزه دریا و بنادر برای پذیرش فناوری‌های نوین، به این کار سرعت دهد.

این اقدامات تأثیری مثبت در کمک به افزایش ایمنی دریایی نیز دارد. از جمله این اقدامات و پروژه‌ها می‌توان به طراحی و تولید انبوه «تجهیزات تخصصی نجات، تعلیق، فلوتیشن و مخازن انعطاف پذیر سوخت و آب نظامی و غیر نظامی»، «بومی‌سازی سامانه شبیه‌ساز پل فرماندهی کشتی NBO-۱۰۰»، «بومی‌سازی سامانه‌های ارتباطی بین شناورها» و غیره نام برد.

همچنین از مهمترین برنامه‌های آتی این ستاد پروژه هوشمندسازی بنادر و انتقال مدل هیدرودینامیکی خلیج فارس و دریای عمان است.

در این گروه ۳ گام مهم برای پیشبرد فناوری‌هایی که نقشی تعیین‌کننده در تحقق ایمنی دریا دارد برداشته شده که «یکپارچه سازی ملاحظات فناورانه با زمینه‌های استراتژیک کسب و کار و محصول و شتاب دادن به فرآیند تبدیل فناوری‌های نو به محصولاتی برای ایمنی از رهگذار سرمایه‌گذاری های درست» و «کاهش زمان توسعه محصولات» از جمله این اقدامات به شمار می‌رود./مهر

کپی