اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۰

المرت: عباس خواهان صلح است

المرت: عباس خواهان صلح است

نخست‌وزیر پیشین رژیم صهیونیستی در سخنانی نسبت به تحت فشار قرار دادن فلسطینی‌ها توسط این رژیم و باقی نماندن گزینه‌ای برای آنها جز اقدام متقابل هشدار داد.

به نقل از خبرگزاری فلسطینی سما، ایهود المرت، نخست‌وزیر سابق رژیم صهیونیستی با انتشار یادداشتی درباره رخدادهای اخیر قدس اشغالی اظهار کرد: امروز رهبری در راس تشکیلات خودگردان فلسطین است که خواستار صلح بوده و مخالف درگیری و "تروریسم" است. این فرد محمود عباس است، من او را به خوبی می‌شناسم. متأسفانه، هنگامی که من پیشنهادی برای حل و فصل مسالمت آمیز را به او ارائه دادم که به بخشی از خواسته‌های فلسطین پاسخ می‌داد، جسارت پاسخ دادن و امضای آن را نداشت.

وی افزود: در روزهای اخیر، شرایط جدیدی به وجود آمده است که ممکن است ما را به یک موج دوباره درگیری بکشاند. منبع اصلی خشونت و اشتیاق به درگیری طرف فلسطینی نیست، "اگرچه حماس از فرصت استفاده می‌کند و ممکن است به دلیل اختلافات داخلی در آستانه انتخابات این درگیری‌ها را شعله‌ور کند."

المرت گفت: زمان آن فرا رسیده است که امور را به مسیر مناسب بازگردانیم. برای مدت زمان بسیار طولانی، اقداماتی سازمان یافته و سیستماتیک از سوی سازمان‌های یهودی در مناطق مختلف در کرانه باختری انجام شد و فلسطینی‌ها را هدف قرار داد که باعث خسارت شدید اقتصادی به آن‌ها و حتی صدمه جسمی به تعدادی از آن‌ها شده است. تصاویر کسانی که به کشاورزان فلسطینی حمله کرده و آن‌ها را ضرب و شتم کرده، درختان زیتون آن‌ها را از بین برده، سنگ پرتاب کرده و با چوب به سر فلسطینیان می‌زنند، گواه یک پدیده خطرناک و تحریک آمیز است که هدف آن فرستادن فلسطینی‌ها به گوشه‌ای است که در پایان چاره‌ای جز مقابله کردن برای آن‌ها باقی نمی‌گذارد.

وی ادامه داد: نتایج انتخابات اخیر و عدم توانایی نتانیاهو در تشکیل دولت منجر به آغاز روند تغییر در توازن نیروی سیاسی در اسرائیل خواهد شد.

وی همچنین تأکید کرد: شهرک نشینان خشن به نتانیاهو اعتقاد ندارند و همچنین برای تحقق آرزوهای خود نیز به او اعتماد ندارند. اما آن‌ها او را می‌شناسند، آن‌ها می‌دانند که او فردی قابل اخاذی و ترسو است که هیچ تعهد واقعی نسبت به اسرائیل ندارد. آن‌ها به یاد می‌آورند که بند معاهده اسلو که اسرائیل را به خروج از الخلیل ملزم می‌کند، تجسم یافته است؛ اسحاق رابین و شیمون پرز از این کار خودداری کردند اما بی بی (نتانیاهو) از این شهر خارج شد. آنها بیم آن را دارند که وی همین اقدام را در مکان‌های دیگر انجام دهد.

نخست‌وزیر سابق رژیم صهیونیستی همچنین اظهار کرد: آنها همچنین می‌دانند که او به مقابله با فشارها بی‌توجه است و در هنگام خطر با ترس به آنها پاسخ می‌دهد. به همین دلیل است که آنها از او حمایت می‌کنند و او را بر هر نامزد دیگری ترجیح می‌دهند. بیش از ۱۰ سال است که آنها نتانیاهو را در حساس‌ترین شرایط تحت فشار قرار می دهند و او همانطور که انتظار می‌رود کاملا گوش به فرمان آنهاست.

وی ادامه داد: نتانیاهو از زمانی که در سال ۲۰۰۹ نخست‌وزیری را بر عهده گرفت تمامی تلاش خود برای مانع تراشی در مسیر پیشرفت گفت‌وگوهای حقیقی با فلسطینی‌ها به کار گرفت و این درحالی است که فلسطینی‌ها برای جلوگیری از درگیری و ریخته شدن خون همکاری کرده‌اند.

المرت همچنین افزود: همه می‌دانند تنها چیزی که ذهن بی بی را به خود مشغول کرده باقی ماندن در محل اقامتش در خیابان بالفور است؛ به جز تهدید واقعی این روزها برای تخلیه بالفور و حاضر شدن در مقابل قضات در قدس نمی‌تواند توجه او را جلب کند.

نخست‌وزیر سابق رژیم صهیونیستی در پایان تصریح کرد: به همین دلیل آنها (نتانیاهو و اطرافیانش) تصمیم گرفتند اقدامات تحریک آمیزی را با هدف رسیدن به یک درگیری شدید در قدس انجام دهند. موج رعب و وحشت همان چیزی است که نتانیاهو برای ایجاد وضعیت فوق‌العاده افراطی با هدف تشکیل دولت به ریاست وی و با حضور تمامی احزاب راست و نفتالی بنت، به آن نیاز دارد. نتانیاهو خودش آتش درگیری را شعله ور نخواهد کرد بلکه او این کار را توسط افراد سازمان "لاهوا" انجام خواهد داد. اگر مکان این درگیری در قدس باشد بهتر است؛ چراکه قدس مکانی است که در آن می‌توان همبستگی و اجماع بیشتری را میان اعضای اردوگاه راست ایجاد کرد. اگر درگیری‌ها در قدس شکل نگیرد نتانیاهو آن را به مرزهای شمالی و یا درگیری در جنوب با حماس می‌کشاند و در آخرین لحظه و زمانی که دنیای او در آستانه فروپاشی است، او سعی خواهد کرد که دنیای ما را نیز فروپاشد./ ایسنا

کپی