اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۰

خاطرات آیت الله هاشمی از وقایع جنجالی سال 1377؛ هفتم آذر: از جلسه مجمع تشخیص در مورد امنیت اقتصادی تا دیدار با دو سفیر جدید

خاطرات آیت الله هاشمی از وقایع جنجالی سال 1377؛ هفتم آذر: از جلسه مجمع تشخیص در مورد امنیت اقتصادی تا دیدار با دو سفیر جدید

در بخشی از خاطرات آیت الله هاشمی از وقایع جنجالی سال 1377 در هفتم آذر می خوانیم: پیش از ظهر، مجمع [تشخیص مصلحت نظام]، جلسه شورا داشت و دو بند دیگر از سیاست‌هاى کلى امنیت اقتصادى را تصویب کرد. بعد از جلسه، آقاى [محمد] امامى کاشانى، [عضو فقهای شورای نگهبان] آمد و در مورد نیازهاى مالى جامعه روحانیت مبارز، براى انتخابات شوراها صحبت کرد.

«در جستجوی مصلحت»، عنوان جدیدترین کتاب خاطرات روزنوشت اکبر هاشمی رفسنجانی است که امسال منتشر می شود.

این کتاب شامل خاطرات هاشمی از وقایع جنجالی سال 1377 است. روزنوشت های این سال از آن روز اهمیت دارد که ناگفته هایی را از دولت نوپای سیدمحمد خاتمی و وقایعی همچون دستگیری غلامحسین کرباسچی،  کتک زدن وزرای کشور و فرهنگ و ارشاد اسلامی وقت، استیضاح وزیر کشور و قتل های زنجیره ای را روایت می کند؛ وقایعی که هنوز پرونده آنها باز است.

جماران برای نخستین بار و به صورت اختصاصی روزنوشت های برهه ای حساس از این سال یعنی آذرماه 1377 را منتشر می کند.

بخش هفتم این روزنوشت ها در پی می آید:

 

شنبه 7 آذر 1377  - 8 شعبان  1419  - 28 نوامبر 1998

پیش از ظهر، مجمع [تشخیص مصلحت نظام]، جلسه شورا داشت و دو بند دیگر از سیاست‌هاى کلى امنیت اقتصادى را تصویب کرد. بعد از جلسه، آقاى [محمد] امامى کاشانى، [عضو فقهای شورای نگهبان] آمد و در مورد نیازهاى مالى جامعه روحانیت مبارز، براى انتخابات شوراها صحبت کرد.

عصرآقاى [حسن] شفتى، مدیرعامل سابق هما [= شرکت‌هواپیمایی‌جمهوری‌اسلامی] آمد. مسئولیت سفارت‌مان در اسپانیا را گرفته است. مشورت کرد و گفت، در مورد انتقال تجربه اسپانیا در تولید زیتون و رواج توریسم و تکنولوژى هوافضا، تلاش خواهدکرد.

آقاى ناصر جاسبى، سفیر جدیدمان در دانمارک، براى کسب نظر و خداحافظى آمد. از وزارت امورخارجه گله دارد؛ اواخر دوره گذشته به عنوان سفیر در ایرلند منصوب شده بود، ولى دولت جدید، او را معطل کرد و از مدیرکلى تشریفات هم برکنار شده بود. اخیراً سفیر شده و ضمناً از وضع اقتصادى‌ کشور هم نگران است.گفت، اگر دخالت نکنید، معلوم  نیست امور، سازمان بگیرد. گفتم، اگر دانمارکى‌ها، در منطقه ویژه کشتى‌سازى بندرعباس، تعمیر کشتى دایر کنند، براى دو کشور مفید است.

تلفنى از حال طاهره [همشیره] جویا شدم. معلوم شد، امروز چشمش را عمل کرده‌اند و لنز گذاشته‌اند و حالش خوب است؛ کمتر از یک ساعت طول کشیده. تا ساعت هشت و نیم شب، کارها را انجام دادم و به خانه آمدم./جماران 

کپی