اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۵ بهمن ۱۴۰۰
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

واکسن کرونا باروری را مختل نمی‌کند

واکسن کرونا باروری را مختل نمی‌کند

داستان‌ها درمورد عوارض جانبی واکسن کرونا از جمله تاثیر بر باروری یا بروز سقط جنین با افزایش تعداد افرادی که آن را دریافت کرده‌اند، افزایش یافته است.

به گزارش روز شنبه ایگاه اینترنتی ساینتیست، برای درک بهتر این ناهنجاری ها، «کیت کلنسی» دانشیار انسان شناسی در دانشگاه «ایلینوی» در یک بررسی تجربه افراد در مورد قاعدگی های خود را پس از تزریق واکسن به اشتراک گذاشته است.

باوجود نداشتن مدرک علمی، داستان برخی از این افراد به بروز شایعاتی منجر شده است مبنی بر این که واکسن های کرونا بر باروری و بروز سقط یا تاثیر بر قاعدگی زنان در گیرندگان این واکسن یا اطرافیان آنها تاثیر گذاشته است.

هیو تیلور از دانشکده پزشکی ییل آمریکا به نیویورک تایمز گفت: قاعدگی مانند هر عملکرد بدنی دیگر یک شاخص مهم برای سلامتی فرد است. درحالیکه هنوز مسائل زیادی در مورد قاعدگی باید آموخته شود، اما شواهدی وجود ندارد که این عقیده را اثبات کند که واکسن کووید-۱۹ می تواند باعث ناباروری یا سقط جنین در فرد دیگری شود.

محققان اظهار داشتند که واکسن کووید-۱۹ مانعی در برای باروری ایجاد نمی کند. آنها این شایعه را که چرخه باروری یک فرد می تواند با قرار گرفتن در مجاورت فرد واکسینه شده تحت تاثیر قرار گیرد، کذب خواندند.

آنها توضیح دادند: چیزی در طراحی واکسن کرونا وجود ندارد که ایجاد این مشکلات را امکان پذیر کند.

محققان اضافه کردند: گرچه مطالعات بیشتری باید انجام شود اما داده های اولیه نشان می دهند که عکس این شایعات درست است بطوریکه مادران بارداری که واکسن کرونا دریافت می کنند دوره بارداری خود را بی خطر سپری می کنند؛ این در حالی است که عفونت با SARS-CoV-۲ نگرانی هایی را در مورد خطری که برای جنین در حال رشد دارد ایجاد کرده است./ ایرنا

پیامدهای کرونا بر بارداری زنان بیش از آن چیزی است که تصور می‌شود

بهترین زمان برای تزریق واکسن کرونا به زنان باردار

تزریق واکسن کرونا با روزه‌داری منافاتی ندارد

آیا واکسن‌ کرونا برای بارداران خطر دارد؟

آیا واکسن کرونا باعث ناباروری می‌شود

علل مردانه عامل نیمی از ناباروری‌ها

نسخه زنانه در پاندمی کرونا

 
آخرین اخبار مربوط به کرونا در ایران و جهان را اینجا بخوانید
 
 
 
 
 

 

کپی