اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۰

اصالت نام خلیج فارس

اصالت نام خلیج فارس
فریدون همتی استاندار هرمزگان

خلیج فارس به عنوان یکی از مهمترین آبراه‌ها و مناطق استراتژیک در سطح جهان، همواره برای ایرانیان مایه غرور و افتخار بوده است و مردم ایران در طول تاریخ پر‌افتخار خود، هزاران سال است که در کنار آب‌های نیلگون خلیج فارس زندگی کرده و از مواهب بی کران خلیج فارس بهره‌مند شده‌اند.

خلیج فارس علاوه بر داشتن منابع عظیم انرژی و اهمیت اقتصادی، از تاریخ و فرهنگی کهن و منحصر به‌فرد برخوردار است که این فرهنگ را می‌توان در مردمانی که در کنار آن می‌زیسته‌اند، مشاهده کرد.استان هرمزگان با قرار گرفتن در کنار سواحل زیبای خلیج فارس و منطقه راهبردی تنگه هرمز، استان محوری کشور در ارتباط با خلیج فارس محسوب می‌شود و مردم این استان که به حافظان خلیج فارس مشهورند، در طول سالیان متمادی از طریق خلیج فارس به کسب روزی حلال پرداخته و مبلغان فرهنگ اصیل این منطقه بوده‌اند.اسناد محکم تاریخی و نقشه‌های کهن جغرافیایی بر اصالت نام خلیج فارس تأکید دارند و باید همواره مدافع این نام با اصالت باشیم.
هویت فرهنگی و هنری کم‌نظیر مناطق همجوار با خلیج فارس، مقوله‌ای است که باید در حفظ و ترویج آن کوشا باشیم تا نسل در نسل این فرهنگ کهن منتقل شود ، نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران نیز با اقتدار به حراست و پاسداری از مرزهای آبی کشورمان در خلیج فارس پرداخته‌اند که این روند همچنان ادامه دارد.
فرارسیدن دهم اردیبهشت روز ملی خلیج فارس را به تمامی هموطنان و بخصوص مردم نجیب، شریف و ساحل‌نشین استان هرمزگان، تبریک می‌گویم. ما مسئولان و مردم استان وظیفه‌ای مهم در دفاع از فرهنگ و اصالت خلیج فارس و همچنین حفظ محیط زیست این دریای بی کران بر عهده داریم که باید بخوبی آن را انجام دهیم.


 

کپی