اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۰

یک هفته با طوفان‌های تندری و گرد و خاک محلی

یک هفته با طوفان‌های تندری و گرد و خاک محلی

گروه ایران زمین - پیش‌بینی‌های هواشناسی نشان می‌دهد در هفته جاری همه استان‌های کشور شاهد بارش‌های کم و بیش خواهند بود اما در استان‌های جنوب غربی میزان آن کمتر است. بر این اساس باید منتظر بارش‌های رگباری، رعد و برق، خیزش گرد و خاک محلی و در برخی نقاط تگرگ باشیم.

 «صادق ضیاییان» مدیر کل پیش‌بینی سازمان هواشناسی به «ایران» گفت: به علت اینکه بارش‌ها رگباری است و در بازه زمانی کوتاهی آن هم در بعداز ظهرها رخ خواهد داد بارش‌ها می‌تواند خطر ساز و در مناطقی موجب سیلاب‌های مقطعی شود.
وی هشدار داد: مردم به تصور اینکه بارش‌های بهاری کوتاه مدت است به هیچ وجه نباید در مسیل‌ها که محل عبور آب است اتراق کنند. ضمن اینکه بارش‌ها به‌علت خشکی زمین‌های اطراف شهر‌ها ناشی از خشکسالی می‌تواند طوفان‌های تندری را شکل بدهد که با گرد و خاک محلی همراه خواهد شد. به‌گفته ضیاییان امروز (شنبه) در استان‌های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، استان‌های واقع در سواحل خزر و حاشیه جنوبی البرز، کرمان، هرمزگان و سیستان و بلوچستان، خراسان رضوی و خراسان جنوبی باید منتظر این وضعیت باشیم که طوفان تندری در استان‌های اردبیل و خراسان جنوبی می‌تواند مشکل ساز شود. اما فردا یکشنبه نیز این وضعیت را برای استان‌های آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل، کردستان، قزوین، البرز، تهران، قم، اصفهان، یزد، کرمان، سیستان و بلوچستان و کل استان‌های شرقی شاهد خواهیم بود. البته در استان های خوزستان و ایلام بارش‌ها بسیار اندک خواهد بود. این شرایط تا پایان روز سه‌شنبه ادامه دارد و تاحدی دما نیز در نقاط مختلف کشور از جمله تهران کاهش خواهد یافت.


 

کپی