اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۰

روسیه: کشورهای دیگر در انتخابات ریاست جمهوری سوریه مداخله نکنند

روسیه: کشورهای دیگر در انتخابات ریاست جمهوری سوریه مداخله نکنند

وزارت امور خارجه روسیه روز جمعه اعلام کرد : کشورهای دیگر از هرگونه مداخله در انتخابات ریاست جمهوری سوریه دوری و خودداری کنند.

وزارت امور خارجه روسیه روز جمعه در بیانیه ای اعلام کرد: دمشق بطور رسمی روز ۲۶ ماه می (۵ خرداد ماه) را به عنوان زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری سوریه اعلام کرد.

در بیانیه آمده است: ما به دقت مقدمات برگزاری این انتخابات را پیگیری می کنیم و تاکنون چند نفر از جمله یک زن برای تصدی مقام رئیس جمهوری سوریه نامزدی خود را به ثبت رسانده اند.

وزارت خارجه روسیه می گوید: برگزاری کارزار انتخابات ریاست جمهوری سوریه یک موضوع داخلی این کشور است و با مفاد قانون اساسی سوریه تصویب شده در سال ۲۰۱۲ و قوانین این کشور بطور کامل مطابقت دارد.

«این اقدامات به هیچ وجه با مفاد قطعنامه ۲۲۵۴ شورای امنیت سازمان ملل و سایر تصمیمات بین المللی که در آن بر احترام به حق حاکمیت سوریه تاکید شده است، مغایرت ندارد.»

در ادامه بیانیه گفته شده است: در این رابطه بیانات اعلام شده از سوی برخی کشورها مبنی بر غیرقانونی بودن انتخابات ریاست جمهوری سوریه را بخشی از فشار سیاسی آشکار بر دمشق و تلاش دیگر برای مداخله در امور داخلی سوریه قلمداد می کنیم.

روسیه خاطرنشان کرده است هیچ کس حق دستور دادن و تعیین تکلیف برای سوری ها در مورد شرایط و زمان انتخاب رئیس جمهوری را ندارد.

ریاست پارلمان سوریه اعلام کرد که انتخابات ریاست جمهوری این کشور ۲۶ مه (۵ خرداد ماه) سال جاری برگزار می‌شود.

به گزارش ایرنا به نقل از سانا،   «حموده صباغ» رئیس پارلمان سوریه امروز (یک شنبه) گفت که انتخابات ریاست جمهوری در خارج از سوریه نیز ۲۰ مه (۳۰ اردیبهشت) برگزار خواهد شد.

انتخابات ریاست جمهوری سوریه باید در تاریخی بین ۶۰ تا ۹۰ روز قبل از پایان دوره ریاست جمهوری هفت ساله اسد برگزار شود. (دوره ریاست جمهوری اسد در ۱۷ ژوئیه /۲۶ تیر ماه پایان می‌یابد) 

دوره قبلی انتخابات ریاست جمهوری سوریه در سال ۱۳۹۳ برگزار شد که در آن بشار اسد توانست پیروز شود.

به موجب قانون اساسی جدید سوریه که در سال ۲۰۱۲ در یک همه پرسی تصویب شد، امکان تشکیل یک نظام چند حزبی در این کشور، وجود دارد.

مجلس سوریه با یک قانون انتخاباتی موافقت کرد که براساس آن، نامزدها باید ۱۰ سال گذشته را در سوریه زندگی کرده و نباید از تابعیت کشور دیگری برخوردار باشند.

وزارت خارجه روسیه در پایان بیانیه خود گفته است که به رغم ادامه اشغال نظامی بخشی از خاک سوریه، انتخابات در این کشور مطابق با معیارهای قانونی سوریه و استانداردهای بین المللی برگزار می شود.

در بیانیه گفته شده است: در پاسخ به درخواست طرف سوری برای اعزام ناظران روسی برای نظارت بر انتخابات ریاست جمهوری سوریه آماده هستیم./ایرنا

کپی