اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۰

اطلاع‌رسانی واکسن کرونا با ارسال پیامک به سرپرست خانوار

اطلاع‌رسانی واکسن کرونا با ارسال پیامک به سرپرست خانوار

رئیس مرکز مدیریت شبکه وزارت بهداشت گفت: برای تزریق واکسن کرونا به مراجعه حضوری و حتی فعلاً به ثبت‌نام در سایت نیاز نیست، بلکه برای همه اولویت‌ها پیامک ارسال می‌شود.

دکتر "جعفر صادق تبریزی" رئیس مرکز مدیریت شبکه وزارت بهداشت با اعلام این مطلب گفت: وزارت بهداشت اطلاعات هفتاد و پنج میلیون نفر را در اختیار دارد و اطلاعات بقیه افراد را هم از سازمان ثبت احوال می‌گیرد.

دکتر تبریزی افزود: برنامه ریزی شده تا دی ماه تمام افراد بالای هجده سال کشور در چهار فاز واکسینه شوند.

رئیس مرکز مدیریت شبکه وزارت بهداشت با تاکید بر اینکه فراخوان تزریق واکسن کرونا از سوی وزارت بهداشت خواهد بود، گفت: افرادی که فاقد پرونده الکترونیک سلامت هستند می‌توانند با مراجعه به نزدیک‌ترین پایگاه سلامت یا خانه بهداشت برای تشکیل پرونده خود اقدام کنند.

تبریزی گفت: اکنون بیش از ۸۵ درصد افراد پرونده الکترونیک سلامت دارند و در طول زمان شیوع کووید۱۹ با آن‌ها تماس گرفته شده و مورد غربالگری تلفنی قرار گرفتند یا توصیه‌های لازم برای عدم ابتلا به بیماری به آن‌ها شده است. اما افرادی که فاقد پرونده الکترونیک سلامت هستند می‌توانند با مراجعه به نزدیک‌ترین پایگاه سلامت یا خانه بهداشت محل سکونت خود، در مدت زمانی کوتاه (۱۵ دقیقه) اقدام به تشکیل این پرونده کنند.

پیش از این دکتر "علیرضا رئیسی" معاون وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی هم گفت: افراد بالای ۸۰ سال در نوبت واکسن کرونا قرار گرفته اند و با توجه به فعالیت ۱۸ هزار خانه بهداشت و ۹ هزار پایگاه و مرکز جامع سلامت و تعداد سالمندان هیچ مشکلی برای واکسیناسیون آنان وجود ندارد.

رئیسی گفت: واکسیناسیون افرادی که از قلم افتاده باشند یا با آن‌ها تماس گرفته نشده باشد، این فرد می‌تواند در زمانی که وزارت بهداشت اعلام می‌کند وارد سامانه Salamat.gov.ir شده و نام و کد ملی خود را ثبت کند و بعد از این اقدام ما وضعیت واکسیناسیون فرد را پیگیری می‌کنیم.
وی گفت: تزریق واکسن برای اتباع خارجی در دستور کار وزارت بهداشت نیست.


واکسیناسیون علیه کرونا در کشور در چهار فاز برنامه ریزی شده است‌.
واکسیناسیون علیه بیماری کووید-۱۹ با اولویت کادر بهداشت و درمانی که در بخش‌های آی سی یو مشغول به کار بودند از روز سه شنبه ۲۱ بهمن ماه در کشور آغاز شد.

تزریق فاز دوم واکسیناسیون علیه بیماری کووید-۱۹ رسما از سه‌شنبه هفتم اردیبهشت ماه ۱۴۰۰ با اولویت افراد ۸۰ سال به بالا کلید خورد. به گفته وزارت بهداشتی‌ها افراد بالای ۸۰ سال جمعیتی بالغ بر یک میلیون و ۱۴۵ هزار نفر را در کشور شامل می‌شوند که پیش‌بینی شده واکسیناسیون آن‌ها تا پایان هفته آینده تمام شود.

فاز سوم واکسیناسیون علیه کرونا نیز مرداد تا آذر ۱۴۰۰ خواهد بود که شامل افراد ساکن در مراکز تجمعی که براورد جمعیت آن‌ها دو میلیون نفر است، افراد ۵۵ تا ۶۴ سال بدون بیماری زمینه‌ای دارای براورد جمعیتی پنج میلیون نفری و افراد در مشاغل و خدمات ضروری که شامل براورد جمعیتی ۱۲ میلیون نفری می‌شوند، است.

فاز چهارم واکسیناسیون نیز بر اساس برنامه‌ریزی‌های وزارت بهداشت، در زمستان ۱۴۰۰ انجام شده و شامل عموم مردم خواهد شد./شبکه خبر

کپی